נגישות ותוכנית צרכים מיוחדים במוזיאון

מוזיאון מגדל דוד שם לו למטרה להיות מוזיאון מכיל ונגיש לכל מבקריו מתוך אמונה כי לכל מבקר יש את הזכות ליהנות מחוויה תרבותית וללמוד על ההיסטוריה והארכאולוגיה של העיר ירושלים. לשם קידום מטרה זו, הקים המוזיאון תכנית ייחודית המורכבת מארבעה היבטים- פעילות ייעודית למבקרים עם מוגבלות פיזית, קוגניטיבית או רגשית; פיתוח אמצעים טכנולוגים; הקמת פורום מוזיאונים בנושא נגישות וגיבוש וועדת מומחים.

בשל החשש מביקור באתרים הומי אדם ויציאה מהסביבה המוכרת נמנעות משפחות רבות לילדים עם צרכים מיוחדים מלבקר במוזיאונים ואתרי תרבות נוספים. בעקבות כך, בחרנו בשלב הראשון להזמין משפחות אלה לפעילות ייעודית המתקיימת לאחר שעות הפעילות הקבועות. באופן זה יכלו המשפחות לבקר בחדרי התצוגה השונים ללא כל חשש וליהנות מפעילות חווייתית וחינוכית המיועדת לכל בני המשפחה. בעקבות הצלחת פעילות המשפחות, החלטנו לפנות לאוכלוסיות נוספות כגון בוגרים עם מוגבלויות. בשיתוף פעולה עם עמותת שק"ל- שירותים קהילתיים לאנשים עם צרכים מיוחדים- פיתחנו קורס במסגרתו הוכשרו בוגרים עם מוגבלות קוגניטיבית להעביר הדרכות ייעודיות במוזיאון. בנוסף, פיתחנו סיורים חווייתיים לאנשים חירשים ולאנשים עם עיוורון או לקויות ראייה. בימים אלה אנו עמלים – בשיתוף פעולה עם הספרייה לעיוור – על הנגשת החיזיון הלילי עבור אותן אוכלוסיות זאת באמצעות הפקת תיאור קולי המלווה את המופע החזותי.

למעבדת החדשנות במוזיאון תפקיד מפתח בקידום תחום הנגישות. המעבדה הוקמה בכדי לאפשר פיתוח אמצעים טכנולוגיים בשירות מוסדות התרבות ולעודד את הטמעתם במוזיאון לצורך שיפור חווית המבקר עבור כלל הבאים בשעריו. כיום עובדים שותפינו במעבדה על יצירת חווית מציאות מדומה עבור אנשים עם מוגבלות פיזית ועל פיתוח משחקים לטאבלט עבור ילדים ובוגרים עם אוטיזם, מוגבלות שכלית התפתחותית ועוד.

מתוך שאיפה לפתח מערך מקצועי ככל שניתן ועל מנת להרחיב את מעגלי ההשפעה של מגמת ההנגשה המתקיימת במוזיאון מגדל דוד, הקמנו פורום מוזיאונים בנושא נגישות. נציגי מוזיאונים, אתרי מורשת ומוסדות תרבות ברחבי העיר נפגשים במסגרת הפורום שמטרתו ליצור שיח פעיל והפריה הדדית בין המוסדות בכל הקשור לתחום הנגישות. כמו כן נפגשים חברי הפורום עם אנשי מקצוע המעניקים הדרכה מקצועית להיכרות עם אוכלוסיית היעד, כלים מעשיים וחשיפה לשיתופי פעולה פוטנציאליים עם עמותות וגופים שונים. בעתיד אנו שואפים להרחיב את העשייה מחוץ לגבולות העיר ולהקים פורום ארצי אשר יכלול בין השאר כנס וסדנאות למידה למוסדות תרבות מרחבי הארץ אשר ילמדו ויפרו האחד את השני.

לצורך קידום כלל הפרויקטים בתחום הוקמה ועדת ייעוץ המורכבת ממומחים ממגוון תחומים רלוונטיים. הוועדה מייעצת ומלווה את עובדי המוזיאון בפיתוח כלל הפרויקטים האמורים מתוך שאיפה לייצר מסגרת נגישה ומקצועית עבור אנשים עם מוגבלות פיזית, קוגניטיבית או רגשית.


 

טופס הצטרפות לאגודה >>

* 85% מן התרומה מוכרת לצורכי מס