תצפית

אודות המוזיאון

אם הקירות במצודת דוד היו יכולים לדבר, מה הם היו חושפים? מה הם היו מספרים על האירועים ההיסטוריים המרתקים, שהטביעו את חותמם ועיצבו את דמותה של העיר ירושלים לאורך אלפי שנים?

מוזיאון מגדל דוד הוא אתר היסטורי יוצא דופן בירושלים - ובעולם כולו.
המוזיאון שוכן במצודת מגדל דוד, אחד מסמליה המרכזיים של ירושלים, ומגולל סיפור בן למעלה מ-3,000 שנה באמצעים טכנולוגיים חדשניים ומרתקים.
מיקום המצודה - בנקודת החיבור בין מזרח למערב העיר, מבטא את הדיאלוג המתמשך שמתקיים בין ירושלים העתיקה לבין ירושלים המודרנית בת ימינו. מגדל דוד נישא מעל חומות העיר העתיקה, נצפה ממרחקים, ומקבל את באי העיר העתיקה בכניסה הראשית לעיר, משער יפו.

קירות המצודה והממצאים הארכיאולוגיים שבין חומותיה היוו חלק מהמאורעות שעיצבו את פניה של ירושלים מאז תקופת ימי מלכי יהודה המקראיים ועד ימינו. בשנת 2014 נפתח בפני המבקרים במוזיאון מגדל דוד אגף חדש, "הקישלה", מתחם בית מעצר עתיק שסיור בתוכו פותח דלת למעמקי ההיסטוריה של ירושלים וחושף סיפורים עוצרי נשימה על גלגולו של המבנה.

לאורך כל השנה מציג המוזיאון תערוכות מתחלפות וכן אירועי תרבות ומופעים, שמושכים אליו קהל רחב של מבקרים מכל גיל, דת ולאום, ומזמינים את אוהבי העיר להכיר, לגעת ולחוות את ירושלים מנקודת מבט מעמיקה, מרגשת ומפתיעה.

---

אטרקציה לילית - מופעים אור־קוליים
לאורך כל חודשי השנה מוקרנים על חומות המצודה שני מופעים אור-קוליים: החיזיון הלילי הקלאסי ומופע המלך דוד. המופעים יוצרים חוויה רב-חושית, אשר מחברת בין עבר, הווה ועתיד, ומעירה לחיים את סיפורי ירושלים. ההקרנה נעשית באמצעות טכנולוגיות מולטי־מדיה מתקדמות - שידורי וידיאו, סאונד ותאורה - ויוצרת דימויי ענק מוחשיים ועוצרי נשימה.
המיצגים מוגשים בשפה בין־לאומית, באמצעיים ויזואליים ומוזיקליים, ומתאימים לכל אחד ואחת, בכל גיל, מכל לאום ומכל דת.

דגם ירושלים במאה ה-19
דגם גדול ממדים ויחיד במינו שנוצר בשנת 1872 על ידי הצליין ההונגרי סטפן אילאש, ומתאר את ירושלים כפי שנראתה בימיו. ייחודו של הדגם בפרטים הרבים הכלולים בו ובתיעוד פני העיר קודם לשינויים המשמעותיים שחלו במהלך המאה ה-20 (הדגם מנציח למשל את הרובע היהודי טרם הריסתו בשנת 1948). בשנת 1985 הועבר הדגם לירושלים, שופץ ושוקם, והוא מוצג בהשאלת קבע במוזיאון מגדל דוד.

* באופן זמני דגם ירושלים במאה ה-19 סגור לצרכי שימור וטיפול.

הקמת המוזיאון
המוזיאון, השוכן על יסודות חדרי המשמר העתיקים של המצודה, נפתח לקהל הרחב באפריל 1989. יוזם הרעיון, טדי קולק ז"ל, ראש עיריית ירושלים בשנים אלו, ביקש להשיב מסורת ותיקה שהתקיימה בימי המנדט הבריטי, אז שימש המקום כמתחם תרבות, כאכסניה לתערוכות מתחלפות (1932-1921) וכן לאירועי תרבות.
עבודות ההקמה כללו חפירות ארכאולוגיות לצד שיקום חללים נרחבים במצודה והתאמתם לשימוש המוזיאון כיום. לצד שיקום חדרי המשמר לטובת תערוכת הקבע, נעשו עבודות שיקום גם לאולם הצלבני המשמש כיום לתערוכות מתחלפות, הוקמו שתי טיילות לאורך חומות המצודה, ומסלולי הליכה בין ממצאים ארכיאולוגיים שבחצר המצודה.

התחדשות היסטורית וחסרת תקדים במוזיאון
דווקא בימים הללו, של תקופת הקורונה המאתגרת, אנחנו במוזיאון מגדל דוד בוחרים להביט קדימה ולממש את חזוננו – להמשיך להיות האתר המרכזי, הנגיש והמשמעותי ביותר שמגולל את סיפורה של ירושלים.
לאחר תהליך תכנוני מורכב וממושך התחלנו בשנת 2020 במהלך אדיר ממדים של שדרוג והתחדשות, אשר יקבע את פניו של המוזיאון בעשרות השנים הבאות. תהליך ההתחדשות המקיף שאנו מבצעים יכלול את שימור המצודה העתיקה, חידוש הפארק הארכיאולוגי, הקמת מרכז מבקרים, שבע גלריות ותצוגת קבע חדשים, בית קפה, חידוש תשתיות, חשיפת חפירות ארכיאולוגיות ושיפור הנגישות. כל אלה יתרמו להפיכת מגדל דוד לאחד המוזיאונים הבולטים בעולם המציגים ארכאולוגיה, היסטוריה וממצאים נדירים באופן חדשני, יצירתי ונגיש.

החזון שלנו

מגדל דוד, מוזיאון העיר ירושלים, שוכן במצודת ירושלים העתיקה והמרשימה ומציג את סיפורה הייחודי של העיר תוך הדגשת מרכזיותה וחשיבותה של ירושלים ליהדות, לנצרות ולאסלאם, וכן את שיבתה להיות בירת ישראל המודרנית.

התערוכות, הפעילות החינוכית ואירועי התרבות, עוסקים בתכנים העולים מסיפורה ההיסטורי רב-הרבדים ומן ההווה המרתק ורב ההשראה שירושלים מזמנת.

מוזיאון מגדל דוד מציע מבט רחב ועדכני אל סיפורה המלא של העיר דרך אמצעי תצוגה מגוונים וחדשניים הנסמכים על מחקר אקדמי עדכני, דרך יצירה תרבותית צעירה ועכשווית ודרך סיורים ברחבי העיר המגלים את אתריה, אנשיה ואוצרותיה.  

בחצר המצודה ובגן הארכיאולוגי נתגלו ביצורי העיר הקדומים והמרשימים, והם מוצגים תוך התחשבות מלאה ומקסימלית בערכי השימור המוקפדים ביותר.

Video file
מידע כללי
שעות פתיחת המוזיאון בחודש אוגוסט
המוזיאון פתוח
היום עד
16:00
ימים א' - ה'
10:00
-
19:00
יום ו׳
10:00
-
15:00
שבת
10:00
-
19:00
פרטי התקשרות
טלפון:
דוא"ל:
מיקום

מוזיאון מגדל דוד ממוקם במצודה מימי הביניים בסמוך לשער יפו בעיר העתיקה, בירושלים.

הכניסה מגן דוד, הכניסה המערבית למגדל דוד הממוקמת בצמוד לרחבת שער יפו, בקצה קניון ממילא.

בשל עבודות בינוי המתקיימות ברחבי מגדל דוד בימים אלה יש שינויים בנגישות האתר. למידע נוסף ומופרט יש לפנות למוקד ההזמנות 2884*

ניווט