בית היהודייה - סוס לבן, מלון וסיפור אהבה

admin |19/02/2020|227
שיתוף פוסט

כותב: עקיבא סגל

שכונת עין כרם היא בין השכונות הפסטורליות בירושלים והאווירה בין סמטאותיה הציוריות של השכונה משמרת את עברה ככפר קטן ושלו, נפרד מהעיר הגדולה. בעבר רבים מתושבי הכפר המקודש לנצרות היו ערבים-נוצרים, אך התגוררה בו גם אוכלוסייה מוסלמית לא קטנה, ועד היום ניצב לו בלב הכפר מסגדו נטוש. אולם כל מי שהסתובב בכפר לפני 1948 ידע לספר על בית אחד, אותו כינו המקומיים הערבים "בית היהודייה": ביתה של היהודייה היחידה שגרה בעין כרם לפני מלחמת העצמאות.

לאחר קום המדינה הגיעו עולים חדשים רבים ובין פתרונות השיכון שננקטו היה יישובם של העולים החדשים בכפרים הערביים הנטושים, המנותקים ממים, חשמל וכל השירותים העירוניים המודרניים. אחד מהמקומות האלה היה עין כרם, שהפך כך מכפר ערבי עשיר יחסית לשכונת עוני של ירושלים.

יום אחד החל מסתובב בשכונת מחנה יהודה אחד מבני משפחת רחיל הנוצרית מעין כרם. השמועה התפשטה במהירות: ג'ברא רחיל יפה התואר פוגש באופן תדיר את אלגרה, בתו של נחום בלו – הקברן הספרדי הראשי של ירושלים! אהבתם של ג'ברא מעין כרם ואלגרה ממחנה יהודה הייתה כה חזקה שהם אפילו לא ניסו להסתירה: ג'ברא היה מגיע על סוסו הלבן, אוסף את אלגרה ויחד הם היו רוכבים על רחוב יפו, בליבה של ירושלים, אל מול מבטיהם המשתאים והמזועזעים של הירושלמים. כיוון שכמעט ולא היו תקדימים בירושלים לסיטואציה הזו, קשה היה להבין לאן כל זה מוביל.

ג'אבר רחיל פראנסיס. מתוך מאגר משפחתי, באדיבות מלון אלגרה

ג'אבר רחיל פראנסיס. מתוך מאגר משפחתי, באדיבות מלון אלגרה

יום אחד, נעלמו ג'ברא ואלגרה כאילו בלעה אותם האדמה. לבסוף התגלה הסוד: השניים ברחו לבית לחם ושם נישאו, לא לפני שאלגרה המירה את דתה בכנסיית סן-ג'וזף. מששמע על כך אביה הנכבד, הוא קרע קריעה בבגדו, כפי שעושים על ילד שנפטר, ואף ישב שבעה. כעבור שנתיים, בשנת ,1930 הם בנו את ביתם בכפר עין כרם, שם אלגרה חייה ככפריה ערבית לכל דבר. את אביה היא לא זכתה לראות עוד לעולם.

ביתם בעין כרם. מתוך מאגר משפחתי. באדיבות מלון אלגרה

ביתם בעין כרם. מתוך מאגר משפחתי. באדיבות מלון אלגרה

בשנת 1945 שמעה אלגרה שאביה נפטר. היא לקחה את שלושת ילדיה, ונסעה לבקר את משפחתה האבלה, לראשונה מאז נישאה. אחד הבנים, יוסוף רחיל, סיפר בהתרגשות לחוקר עין כרם ד"ר משה עמירב כיצד הגיעו אל הדלת עם שלטי האבלים, ומאחוריה ראה לראשונה את סבתו, שרה. היא העיפה מבט באלגרה ובילדים, הודיעה לה שהיא אינה בתה עוד וגירשה אותם מהבית. אלגרה התיישבה עם ילדיה בצד הכביש, ובכתה ארוכות.

ב-11 ביולי 1948 נשמעו הדי פגזים בעין כרם. הכפרים וההרים הסובבים אותה כבר נכבשו כולם על ידי צה"ל והמחתרות, כשהשמועות על מה שקרה בכפר דיר יאסין עברו בכפר וזרעו פחד. תושבי הכפר העשיר והבורגני החליטו לא להמתין לגורלם, לארוז את חפציהם ולנטוש את הכפר, ביניהם אלגרה, ג'ברא ושמונת ילדיהם. למחרת מצאו כוחות צה"ל את הכפר ריק והוא נכבש בלא קרב (עד היום עוד מסתובבות בעין כרם שמועות על אוצרותיהם של תושבי הכפר המוחבאים בתוך קירות הבתים). כאמור, בבתים הנטושים יושבו עולים חדשים ובית משפחת רחיל הפך לבית הכנסת "תקוותנו". כעבור שנים רבות נקנה המבנה על ידי יזם שפתח בו את "מוזיאון מקורות התנ"ך", מתוך מחשבה שהאווירה המיוחדת השוררת בין בתי הכפר יכולה לסייע לתיירים להתחבר לאווירת ימי קדם, עם אוהל בדואי, מכלאת עזים, וכלים חקלאיים עתיקים.

המוזיאון התקשה לשרוד את ימי האינתפאדה השנייה דלי התיירים, ולבסוף הוא נסגר ואת הבית קנו זוג יזמים שפתחו במבנה את מלון הבוטיק הראשון בירושלים. כל סוויטה נקראת על שם זוג אוהבים מפורסם מתרבות אחרת, כדי להדגיש את היותה של האהבה חזקה מגבולות תרבותיים ודתיים. הקירות והמרצפות המקוריים שומרו, ולמלון ניתן השם הייחודי "אלגרה".

מלון אלגרה לאחר השיפוץ, קרדיט צילון איתי סיקולסקי. באדיבות מלון אלגרה.

מלון אלגרה לאחר השיפוץ, קרדיט צילון איתי סיקולסקי. באדיבות מלון אלגרה.

 

אלגרה ומשפחתה. מתוך מאגר משפחתי, באדיבות מלון אלגרה

אלגרה ומשפחתה. מתוך מאגר משפחתי, באדיבות מלון אלגרה

השארת תגובה

פוסטים נוספים שיעניינו אותך