מתכון סודי לריפוי מגפות

נטע ירון |18/03/2020|65
שיתוף פוסט

המסדר הפרנציסקני בירושלים התפרסם בשירותיו הרפואיים ובצוות הרפואי ששירת בו: רופאים, רוקחים ואחים שהגיעו מאירופה. בית המרקחת של המנזר היה הגדול ביותר בכל המזרח התיכון והיה ממוקם בחלקו הדרומי של מנזר סן סלוודור, בסמוך לשער החדש ברובע הנוצרי. אלזער הורן, שהיה חבר במסדר פרנציסקני וחי באותן שנים בישראל, מתאר את בית המרקחת בפירוט רב:

"בית המרקחת בירושלים הוא מהטובים בעולם הנוצרי כולו. מחסניו מצוידים די הצורך בכל תרופה שהיא… עם הכניסה אליו רואים מימין ומשמאל מינרלים בקופסות עץ, פירות וגלעיני פירות, תערובות, גלולות, לפיפות ומשחות עטופים בנייר; מלחים, נוזלים, שרפים, גרגירי ערער, תמציות מח עצם ומשחות בכדים מזוגגים; חומצים, מים מזוקקים, יינות ושאר מיצי אלכוהול ותמציותיו; כמו כן בלזמים, ריבות, תרופות ממותקות, יין הוק, שמנים באגרטלי זכוכית או בכלים מזוגגים בעלי פייה גדולה או קטנה, למזיגה נוחה; תבלינים ארומטיים, פרחים, קליפות עצים, שורשים, עשבים מיושבים, אבנים טובות, בלזמים בכדים, בקופסות בדיל או בכלי זכוכית וכו'." (מתוך תכניות האתרים בארץ הקודש (1744-1724), אלזער הורן)

בקבוקי בית מרקחת שהוצגו בתערוכה ירושלים: גיליון רפואי במגדל דוד
 
בקבוקי בית מרקחת שהוצגו בתערוכה ׳ירושלים: גיליון רפואי במגדל דוד׳

מכל התרופות הרבות שהיו בבית המרקחת, התפרסם באופן מיוחד בייצור "הבלזם של ירושלים". הבלזם נרחק מצמחי מרפא רבים והיו לו נוסחאות שונות. הוא נודע כיעיל בריפוי מחלות שונות ובמניעת מגפות, היה לו ביקוש בכל העולם ואפילו התפתחה סביבו תעשיית זיופים של בלזמים זולים. בית המרקחת הירושלמי נזכר כבר בשנת 1620 אבל את הבלזם המפורסם גילה האב הפרנציסקני אנטוניו מנזני שהגיע מטוסקנה לירושלים בשנת 1686, כדי לשרת בארץ הקודש. בירושלים קיבל אנטוניו את תפקיד ראש המרפאה והרופא וטיפל באנשי המסדר הפרנציסקני ובפשוטי העם הירושלמיים.

במשך 24 שנה ערך האב אנטוניו ניסויים רבים והשקיע את כל מרצו במציאת בלזם יעיל. ההשקעה השתלמה ובסופו של דבר מצא אנטוניו את הנוסחה המנצחת שהורכבה ביסודה מצמחים שהומסו באלכוהול. בין סוגי הצמחים היו מור, לבונה, עלי ורדים, סיגל, אלת המסטיק ואלוורה. לבלזם היו כמה נוסחאות, למשל הייתה נוסחה "פשוטה" ובסיסית לעניים והשנייה מורכבת יותר, לעשירים, שהכילה כ-40 סוגי צמחים שונים. עד היום, רוקחים מודרניים אינם יודעים לפצח את רשימת המרכיבים המלאה של נוסחאות הבלזמים המורכבים.

balsam2

הבלזם שימש בהצלחה לריפוי מגוון מחלות ותופעות: פצעים, עווית המעיים, פיסטולה ואפילו מחלת הדבר. בכתבים שונים מתועדים מקרים בהם חולים במחלות שונות ומשונות טופלו באמצעות הבלזם והחלימו. מחלת הדבר שהתפשטה באירופה בתחילת המאה ה-18 הגיעה גם למזרח התיכון ולישראל והבלזם הוצג לציבור כתרופה יעילה למחלה. בין היתר כתב אנטוניו על יכולות הריפוי של הבלזם "בעכו הורה קונסול הולנד למשפחה של גורם נכבד ביותר בכנסייה ליטול את הבלזם שלנו שלוש פעמים ביום וכך הושיע את כל חבריה. בביירות נתן המיסיונר הקפוצ'יני לבנו הגוסס של איש קתולי שתים עשרה טיפות בלזם במשקה מרענן וכך הציל את חייו"

למרות שמגפת הדבר גבתה אלפי קורבנות, למוניטין של הבלזם, שנודע ברחבי העולם כתרופת פלא מעיר הקודש וכנס רפואי, זה לא הפריע. ובאמת, למה לקלקל סיפור טוב עם עובדות? אבל האמת היא, שמחקרים מודרניים שנערכו על הבלזם ועל הרכבו דווקא הוכיחו את יעילותו – בין היתר בזכות השימוש באלכוהול המחטא ובחומרים פעילים הנמצאים בצמח הלבונה ויעילים נגד חיידקים.

תרופות ירושלמיות
 
תרופות ירושלמיות

במשך כ-300 שנה ייצר בית המרקחת של המסדר הפרנציסקני את התרופה ועד סוף המאה הקודמת הזמינו את הבלזם מאירופה ומאסיה. בית המרקחת נסגר בתחילת המאה ה-20 והיום כבר לא ניתן להשיג את הבלזם המפורסם. זהותו של ממציא הבלזם של שנת 2020 עדיין לא ידועה, אבל מה שבטוח – מיליוני אנשים מחכים לו!

מבוסס על קטעים מהמאמרים בית המרקחת של מנזר הפרנציסקנים בירושלים (פ"ב בגאטי) וציונים בתולדות הרפואה בירושלים במרוצת הדורות (זהר עמר).
שני המאמרים מופיעים בקטלוג התערוכה ירושלים: גיליון רפואי שהוצגה במוזיאון מגדל דוד בשנת 2014.

שיתוף פוסט

פוסטים נוספים שיעניינו אותך