הצנחנים הראשונים מגיעים להר הבית, עמוס צוקר, 7.6.1967

"הבנו שאנחנו חלק מאירוע היסטורי"

נכתב ע"י: קהילה כותבת
|
27/06/2019
4,581

כשחושבים על מלחמת ששת הימים ועל איחוד ירושלים, כמעט אוטומטית התמונה הראשונה שעולה בראש היא התמונה האייקונית של הצנחנים העומדים מול הכותל, אותה צילם הצלם דוד רובינגר.

תמונה מרגשת זו, המתעדת את כניסתם של חיילי צה"ל להר הבית, לאחר שנים שבהם חלק זה של ירושלים היה תחת השלטון הירדני – אינה התיעוד הראשון של כניסת חיילים ישראליים לאזור.

לא רבים יודעים זאת, אבל הצילומים הראשונים של כניסת חיילי צה"ל לעיר העתיקה במלחמת ששת הימים הם למעשה של הצלם עמוס צוקר, ששירת אז כצלם צבאי של עיתון "במחנה" והצטרף לכוח שהיה הכוח הראשון שנכנס לעיר.

צוקר, שכבר היה אזרח בעת שפרצה המלחמה, בחר להתנדב לשירות כדי לסייע למאמץ המלחמתי וגויס לתפקיד הצלם של העיתון הצבאי. "אני זוכר שהיה בלגאן היסטרי, ובתור צלם גם ככה לא סופק לי יותר מדי מידע", הוא מספר, "לא הכרתי את ירושלים בכלל והלכתי בה לאיבוד, לכן ניסיתי להיצמד לחבורת הפיקוד, וכך הייתי חלק מקבוצת החיילים הראשונה שנכנסה לעיר העתיקה".

הצילומים הראשונים של כניסת כוחות צה״ל להר הבית, עמוס צוקר, 1967

צילום: עמוס צוקר, ארכיון צה"ל.

על רגע הכניסה להעיר העתיקה הוא מספר: "היינו קבוצה של 10-15 חיילים. הבנו שאנחנו חלק מאירוע היסטורי, והתרגשנו מאוד". הקבוצה נכנסה להר הבית דרך שער האריות. "המתחם היה ריק", מספר צוקר, "היחיד שראינו שם היה פלסטינאי זקן שהראה לנו איך לעלות לחומה למעלה על מנת שנוכל לתלות את דגל ישראל".

צוקר מזכיר כי בניגוד למצלמות הדיגיטליות של היום המאפשרות צילום של מאות ואלפי תמונות – המצלמות טרום העידן הדיגיטלי עשו שימוש בסרטי צילום אותם היה צריך להחליף. "היה לי סרט של 36 תמונות והערכתי שלא יהיה לי זמן להחליף אותו, לכן הייתי צריך לחשוב על כל תמונה שצילמתי", הוא מספר, "צילמתי לאורך כל הנסיעה למעשה – מהר הבית, דרך הכניסה למסגד כיפת הסלע ואחר כך את היציאה אל הכותל המערבי, ואת העלייה של החיילים לחומה כדי לתלות את הדגל".

לטעמו, הצילום המשמעותי ביותר הוא הצילום הראשון של הכותל, כאשר הכוח יצא משער המוגרבים וראה את הכותל מצד ימין. "זו היתה חוויה יוצאת דופן לראות את הכותל לראשונה. אפילו עבורי, כמי שאינו דתי", הוא מספר.

רוצים לראות את הצילומים של עמוס צוקר ועוד צילומים רבים ומגוונים של הר הבית מתקופות שונות? אתם מוזמנים לבקר בתערוכה "ההר – מסע מצולם אל הר הבית 2019-1839".

במהלך נובמבר – דצמבר יתקיימו סיורים בהשראת התערוכה. לפרטים נוספים לחצו כאן >>

צילום תמונה עליונה: עמוס צוקר, ארכיון צה"ל.

 

אולי יעניין אתכם גם:

כתיבת תגובה

יש לכם מה להגיד ?

*