הצנחנים הראשונים מגיעים להר הבית, עמוס צוקר, 7.6.1967

"הבנו שאנחנו חלק מאירוע היסטורי"

נכתב ע"י: קהילה כותבת
|
27/06/2019
5,503
2
|

כשחושבים על מלחמת ששת הימים ועל איחוד ירושלים, כמעט אוטומטית התמונה הראשונה שעולה בראש היא התמונה האייקונית של הצנחנים העומדים מול הכותל, אותה צילם הצלם דוד רובינגר. תמונה מרגשת זו, המתעדת את הצנחנים עומדים נפעמים בכותל, לאחר שנים שבהם חלק זה של ירושלים היה תחת השלטון הירדני, אינה התיעוד הראשון של כניסת חיילים ישראליים למתחם הר הבית.

לא רבים יודעים זאת, אבל הצילומים הראשונים של כניסת חיילי צה"ל להר הבית במלחמת ששת הימים הם למעשה של מי ששירת אז כצלם צבאי של עיתון "במחנה" והצטרף לכוח הצנחנים בפיקודו של מוטה גור שפרץ דרך שער האריות – הצלם עמוס צוקר, התמונה המוצגת למעלה, של כניסת חיילי צה"ל למתחם הר הבית.

צוקר, שכבר היה אזרח בעת שפרצה המלחמה, בחר להתנדב לשירות כדי לסייע למאמץ המלחמתי וגויס לתפקיד הצלם של העיתון הצבאי. "אני זוכר שהיה בלגאן היסטרי, ובתור צלם גם ככה לא סופק לי יותר מדי מידע", הוא מספר, "לא הכרתי את ירושלים בכלל והלכתי בה לאיבוד, לכן ניסיתי להיצמד לחבורת הפיקוד, וכך הייתי חלק מקבוצת החיילים הראשונה שנכנסה לעיר העתיקה".

הצילומים הראשונים של כניסת כוחות צה״ל להר הבית, עמוס צוקר, 1967

צילום: עמוס צוקר, ארכיון צה"ל. התמונה רואים את הנפת הדגל מעל הכותל המערבי, מתוך הר הבית.

על רגע הכניסה להר הבית הוא מספר: "היינו קבוצה של 15-10 חיילים. הבנו שאנחנו חלק מאירוע היסטורי, והתרגשנו מאוד". הקבוצה נכנסה להר הבית דרך שער האריות. "המתחם היה ריק", מספר צוקר, "היחיד שראינו שם היה פלסטינאי זקן שהראה לנו איך לעלות לחומה למעלה על מנת שנוכל לתלות את דגל ישראל".

צוקר מזכיר כי בניגוד למצלמות הדיגיטליות של היום המאפשרות צילום של מאות ואלפי תמונות – המצלמות של טרום העידן הדיגיטלי עשו שימוש בסרטי צילום אותם היה צריך להחליף. "היה לי סרט של 36 תמונות והערכתי שלא יהיה לי זמן להחליף אותו, לכן הייתי צריך לחשוב על כל תמונה שצילמתי (…) צילמתי לאורך כל הנסיעה למעשה – ממוזיאון רוקפלר, דרך שער האריון והכניסה לכיפת הסלע ואחר כך את הירידה אל הכותל המערבי, ואת העלייה של החיילים לחומה כדי לתלות את הדגל".

לטעמו של צוקר, הצילום המשמעותי ביותר הוא הצילום של הכותל, כאשר הכוח יצא משער המוגרבים וראה את הכותל מצד ימין. "זו היתה חוויה יוצאת דופן לראות את הכותל לראשונה. אפילו עבורי, כמי שאינו דתי", הוא מספר.

רוצים לראות את הצילומים של עמוס צוקר ועוד צילומים רבים ומגוונים של הר הבית מתקופות שונות? אתם מוזמנים לבקר בתערוכה "ההר – מסע מצולם אל הר הבית 2019-1839".

תערוכת ההר תנעל ב28 לפברואר 2020.

סיור הר הבית מבט מקרוב, בהשראת התערוכה. לפרטים נוספים לחצו כאן >>

אירוע שירת ההר – סדרת מפגשי שירה בחלל תערוכת ההר המוזיאון בהשתתפות יוצרים ואנשי רוח, ינואר 2020. לפרטים נוספים >>

 

צילום תמונה עליונה: עמוס צוקר, ארכיון צה"ל.

 

אולי יעניין אתכם גם:

2 תגובות ל"הבנו שאנחנו חלק מאירוע היסטורי"

 1. דניאל שוקרון says:

  שלום
  כנציג חטיבת ירושלים דהיום אני מוחה על הנאמר ע"י הצלם, או כותב שורות המאמר, היום ברור לכולם כי בעקבות תחקירים לאחרונה גם של דר מילשטיין כי מי שנכנס ראשון לעיר העתיקה הם דווקא חיילי חטיבת ירושלים דרך שער האשפות ולא הצנחנים משער האריות
  לכל הפחות יש לציין כי יש דעה אחרת או שיש ספק לגבי מורשת הצנחנים השגויה.
  ברור לגמרי שזה צבעוני יותר פוטוגני ומלהיב מלומר כי חיילי חטיבת ירושלים אשר הגנו על העיר ירושלים למעלה מ19 שנים גם נכנסו ראשונים דרך שער האשפות והמתינו עד שהצנחנים יכנסו בשער האריות בהובלת טנקים מחטיבת ירושלים והגש"פ, גם בגבעת התחמושת מי שהכריע את הקרב הארור הוא 2 טנקים מחטיבת ירושלים.
  אז לפחות יש לדייק בעובדות ההיסטוריות.
  נ.ב.
  ישנו צילום ותיק יותר מהצילומים הללו בדקות, עת נכנסו 2 פלוגות החטיבה הירושלמית, זו של קידר וזו של יקי רשף בשינוי אחד התמונה צולמה ע"י צלם איטלקי ושם החיילים לוחמים ורצים תוך כדי ירי של הצלפים הירדנים.

  • אילנה סילברמן ריכטר says:

   דניאל שלום,
   תודה על תגובתך. כוונת המאמר הייתה התייחסות לאחת התמונות ולא לתמונה הראשית. קראנו מחדש את הטקסט, שינינו אותו ודייקנו את הכתוב.
   בברכה

כתיבת תגובה

יש לכם מה להגיד ?

*