סיור מסה: אני אוהב אותך ביתר

אני אוהב אותך בית"ר

נכתב ע"י: קהילה כותבת
|
30/04/2017
268
4
|

כולם מכירים את בית"ר ירושלים, מהקבוצות החשובות בליגת העל, הקבוצה הירושלמית שהביאה כבוד לעיר, זכתה ב-6 אליפויות וב-7 גביעי המדינה. אבל הקבוצה, שכיום יש לה אוהדים רבים בכל רחבי הארץ ומשחקת באצטדיון טדי הגדול והמרווח, הייתה בעבר הלא רחוק בכלל קבוצה המזוהה עם השכונות ועם תנועת החרות הרוויזיוניסטית. בשנותיה הראשונות הצמיחה מתוכה הקבוצה שחקני צמרת ודמויות שהפכו לאגדה: אורי מלמיליאן, שמעון צ'כנובה, דני נוימן, יוסי מזרחי, אלי אוחנה ועוד. חלק מהשחקנים שהפכו מפורסמים, גדלו כילדים בשכונות הספר שהיו סמוכות לאצטדיון ימק"א המיתולוגי.

yamca

ימקא 1933

הקבוצה נוסדה כבר בשנת 1936 על ידי חניכי בית"ר הרוויזיוניסטים בין חומות העיר העתיקה וחלק לא מבוטל משחקניה נמנו על חברי האצ"ל. זו אולי גם הסיבה שהבריטים לא מאוד התלהבו מהקבוצה. לאחר קום המדינה חזרה הקבוצה לשחק והמשיכה להיות מזוהה עם השכונות ועם תנועת החרות. בתחילת שנות ה-60, כשירושלים הייתה עדיין חצויה, שחקני הקבוצה כבר לבשו את מדיהם הצהובים ובשנת 1967-8 עם איחודה של ירושלים הקבוצה עלתה לליגה הלאומית. בשנת 1976 זכתה בית"ר לראשונה בגביע המדינה ובשנת 1987 זכתה גם באליפות.

בשנת 1926 פילנתרופ אמריקאי בשם ג'יימס ג'רווי ביקר בעיר ותרם כסף לבניית מבנה קבע לימק"א בירושלים. בשנת 1933 הושלמה הבניה והלורד אלנבי הגיע לעיר לחנוכת אחד המבנים היפים ביותר שנבנו בירושלים.

בתוך המבנה המרשים ישנו בית מלון, מגדל פעמונים, אולם קונצרטים, בריכת שחיה, חדרי כושר, מסעדה וגן ובצד האחורי שלו נוספו מגרשי טניס ואצטדיון כדורגל – שבאותם ימים נחשב לאחד הטובים בארץ ישראל.

מבנה ימק"א כיום

מבנה ימק"א כיום

מגרש הכדורגל בימק"א שירת בימי המנדט הבריטי את כל אוכלוסיות העיר, היה לימים המגרש הביתי של קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים ואולי אף מבצרה של הקבוצה אליו צעדו ונסעו בכל שבת מאות אוהדים כדי להיות שותפים למשחקי הקבוצה האהובה. עם השנים, ממגרש מפואר הפך המגרש לאחד המוזנחים ואפילו המסוכנים במדינה. אוהדים רבים נהגו "להתפלח", אחרים ישבו על צמרות עצים, על גדרות ההמגרש וגם במרפסות הבתים השכנים – האווירה הייתה ללא ספק ייחודית ושונה אבל כבר בשנות ה-80 היה ברור שקבוצת עילית כמו בית"ר לא יכולה להמשיך לשחק במגרש קטן שבו רק כ-6,000 מושבים ותנאים גרועים.

מאז שנות ה-90 משחקת הקבוצה באצטדיון טדי שהוקם במלחה ולאחרונה אף הורחב וכיום הוא מכיל למעלה מ-20,000 צופים.  מה עלה בגורלו של אצטדיון ימק"א האהוב כל כך? בראשית שנות ה-2000 השטח נמכר ליזם ובמתחם הכדורגל ומגרשי הטניס נבנה פרויקט מגורים יוקרתי ומפואר, שונה לגמרי מהקבוצה בעלת האופי השכונתי ששיחקה במקום עד לפני 3 עשורים.

רוצים לשמוע עוד על תולדותיה של הקבוצה? על השחקנים שהפכו לאגדה ועל משחקי השבת הסוערים? הצטרפו אלינו לסיור "אני אוהב אותך בית"ר" >>

אולי יעניין אתכם גם:

4 תגובות לאני אוהב אותך בית"ר

 1. יהודה אלקיים says:

  אני מאוד שמח היום לראות את הקבוצה מצליחה בליגת העל
  כמו כן מאוד נהנה לראות את האוהדים במזרחי כבר מעודדים ולא מקללים ולא משמיעים קריאות גיזעניות.
  מאחל לאלי אוחנה להשתלב ולהוביל את ביתר לימים יפים.
  יאלה בי״תר

 2. יהודה אלקיים says:

  אני אוהב אותך בית״ר

 3. ירון מישאל says:

  כתבה מעניינת על בית"ר ירושלים האמיתית שלנו. אני אוהב אותך בית"ר. ובטח את ירושלים

כתיבת תגובה

יש לכם מה להגיד ?

*