סיור חנוכיות, העיר העתיקה, מוזיאון מגדל דוד

מהמירנדה דה חנוכה ועד הרב קוק

נכתב ע"י: קהילה כותבת
|
31/10/2016
256

נר ראשון של חנוכה התרע"ח חל ב-9 בדצמבר 1917, יום כיבוש ירושלים על ידי חיילי הצבא הבריטי. הסמיכות בין הצהרת בלפור ב-2 בנובמבר 1917 לבין כיבושה של ירושלים על ידי הבריטים, שנתפסו בעיני היישוב היהודי בירושלים והיהודים בתפוצות כמשחררים, הייתה בעלת משמעות רבה. באותה עת, גד פרומקין, שהיה שופט בית המשפט העליון הציע לרב קוק להפוך את ה-9 בדצמבר ליום חג וכתב לו

"… ומרשה אני לעצמי להציע לפני כבוד תורתו שבמקום התשיעי לדצמבר יקבע כ"ד כסלו ליום הודיה ושבח, וכי מדי שנה בשנה יתאספו ביום זה בבתי הכנסת בשעה שבין מנחה ומעריב לערוך תפילה מיוחדת המתאימה למאורעות היום ולגמור את התפילה בהדלקת נר חנוכה בחגיגיות"
(נלקח מתוך אתר הארכיון הציוני)

סיור חנוכיות, העיר העתיקה, מוזיאון מגדל דוד

צילום: ניצן אסף

גם אליעזר בן יהודה התייחס לקשר שבין ניצחון החשמונאים במרד נגד היוונים לבין כיבוש ירושלים על ידי הבריטים וכתב במאמרו "חנוכה חשמונאית":

"ארץ נחלת אבותינו הולכת ונכבשת. אמנם לא חיילות יהודים כובשים את הארץ, זרים כובשים אותה, אך אלה הזרים הכובשים הכריזו גלוי לכל העולם, כי הם כובשים אותה למען השיבה לעם ישראל! … ובכל מרחק הזמן ובכל שינוי מסיבות העניינים אין ספק, כי החנוכה הנוכחית היא היותר דומה לחנוכה הראשונה של החשמונאים בעצמם. בחנוכה זו אנו עומדים פנים בפנים עם מאורע אולי עוד יותר גדול לעמנו מהמאורע של חנוכת החשמונאים הראשונה, ולכן, יהיו נא איפוא דברי הימים ההם לנו לעיניים".

גד פרומקין ואליעזר בן יהודה לא היו יחידים בתחושותיהם – הישוב היהודי בירושלים והיהודים בתפוצות חשו כי נס חג החנוכה שוב האיר את בתיהם! אבל להיסטוריה יש חוקים משלה – הזיכרון של נס "המחודש" כמעט ונשכח ויום חג לאומי חדש לא התקבע

המירנדה דה חנוכה

חג החנוכה הוא חג היסטורי הנחגג  בכל קהילות ישראל. לתלמידי תלמוד התורה הספרדי ברובע היהודי בירושלים היה מנהג יפה במיוחד בשם "מירנדה דה חנוכה". יעקב יהושע כתב בספרו ילדות בירושלים הישנה:

"מתחילת כסלו התחילו ילדי תלמוד תורה של ירושלים לשוטט בחצרותיה ובפיהם פזמון, אשר אלה שנולדו וגדלו בה עודם זוכרים אותו בגעגועים … על שכמיהם תלויים שקי בד ובידיהם החזיקו בקבוקי נפט ריקים וכלי שמן העשויים פח … פזמון ארוך זה הרווי בקשות, תחנונים וברכות, שרים היו אותו כדי לזכות בבצל קטן, מעט פחמים, חופן מלח ומקצת שמן …"

סיור חנוכיות, עיר העתיקה, מוזיאון מגדל דוד

הנשים התנדבו להכין מאכלים חגיגיים לשיאה של הפעילות שהייתה החגיגה שכולם חיכו לה

יהושע מספר על חגיגה גדולה ששיאה היה בנר שמיני של חנוכה – סעודת המירנדה. במהלך חודש כסלו נהגו הילדים לקיים תהלוכות שירה וריקודים במהלכן אספו את המצרכים בשביל סעודת ה"מירנדה". מלמדי תלמוד התורה היו מלווים את הילדים והנשים התנדבו להכין מאכלים חגיגיים לשיאה של הפעילות שהייתה החגיגה שכולם חיכו לה.

בסיור חנוכיות מיוחד נספר על אירועי נר ראשון של חנוכה בשנת 1917, על מנהגי החג ועל מנהגים של עמים אחרים שהפכו למנהגי החנוכה, לעיתים בהשפעת הסביבה ולעיתים כצורך השעה, לרכישת כרטיסים >>

אולי יעניין אתכם גם:

כתיבת תגובה

יש לכם מה להגיד ?

*