חנוכה בירושלים

החשמונאים מכים שנית, קבלו את שובר הקופות של החורף!

נכתב ע"י: קהילה כותבת
|
13/12/2017
260

זה לא סתם שעונת הסופגניות מתחילה כבר במוצאי שמחת תורה וזה לא סתם שמגיל גן חובה "מפמפמים" לנו את סיפורי גבורת המכבים שבועות רבים לפני חנוכה.

כל עם וכל אומה צריכים אתוס וגיבורי תרבות כדי להתלכד סביב רעיון ולהתקיים במשך שנים רבות ולעם היהודי, בלי עין הרע, יש הרבה גיבורים שמשמשים סיבה למסיבה ולחגיגות.

בשונה מגיבורי התרבות של שנות ה-2000 כמו ספיידרמן, גל גדות, ג'ון סנואו ושאר חבריהם החסונים מהמסכים ומהפסטיגלים, גיבורי העם היהודי של ימי בית המקדש השני, הלא הם שושלת חשמונאי, מעבר לעלילות המוכרות לכולנו: המרד, טיהור בית המקדש ונס חנוכה לא זכו לסיקוולים (המשכונים, סרטי המשך) עתירי תקציב ואפקטים מרהיבים וגם לא זכו לשירותיו של משרד יחסי ציבור מפולפל – וכך יצא שהרבה מאיתנו לא שמעו על עלילותיהם של החשמונאים מחוץ לגבולות חג החנוכה.

עונת הסופגניות

לכן, במיוחד לכבוד החג, הכנו לכם תקציר לסרט השני בסדרה שיעסוק בשושלת החשמונאים ובמלחמות שלאחר המרד המפורסם – סרט שללא ספק צפוי להפוך לשובר קופות היסטרי ברגע ששפילברג יקרא את הבלוג שלנו או לכל הפחות לכותר הגדול הבא מבית HBO.

בתפקיד הגיבור – יוחנן הורקנוס – לא אחר מאשר נכדו של מתיתיהו החשמונאי (מתיתיהו המפורסם שהחל את המרד נגד אנטיוכוס הרביעי בעקבות גזרות השמד). משפחת החשמונאים לא ישבה רגל על רגל לאחר סיפור נס חנוכה ועל בני המשפחה עברו עוד תלאות רבות בהמשך הדרך: יוחנן הורקנוס, בנו של שמעון בנו של מתיתיהו, מצא את עצמו הופך למושל מדינת החשמונאים בעקבות מחטף ובגידה מצד תלמי בן בובו, בוגד שאירח את אביו ואחיו לסעודה ורצח אותם בעת שהיו שיכורים – כחלק מקונספירציה שרקם ככל הנראה עם אנטיוכוס.

בתפקיד הנבל – זוכרים את אנטיוכוס הרביעי? האיש שגזר את גזרות השמד על היהודים הצית את מרד החשמונאים שהפך למלחמה בת 3 שנים? אז היה לו קרוב משפחה אנטיוכוס סידטס (השביעי) וגם לו היה חשבון פתוח עם בית חשמונאי.

בור הבליסטראות בחצר המוזיאון

הסיפור שלנו מתרחש בשנת 134 לפני הספירה, בערך 30 שנה אחרי סבב הלחימה הגדול הקודם בין החשמונאים לשושלת אנטיוכוס, ה"יוונים". אנטיוכוס סידטס החליט לצור על העיר ירושלים במטרה להביס את שלטון בית חשמונאי שצבר כוח, שטחים ועצמאות רבה במשך השנים. המצור נמשך כשנתיים והיה קשה עד כדי כך שמסופר כי יוחנן פינה מהעיר את כל חסרי הישע ונשאר בעיר רק עם כוח לוחם (החלטה דרמטית במיוחד במושגים של מצור, שמשמעותה ככל הנראה לא לחזור מהקרב) המצור הסתיים בהסכם דיפלומטי שנחתם בין יוחנן לאנטיוכוס סידטס כששניים מסעיפי ההסכם החשובים היו התחייבות של יוחנן לאנטיוכוס לפיה הצבא החשמונאי ילחם לצד אנטיוכוס במלחמותיו במסופוטמיה וכן תשלום סכום כסף בלתי מבוטל ששולם לאנטיוכוס. האגדה מספרת שאת הכסף הרב להשלמת העסקה הוציא יוחנן מקברו של דוד המלך…

כמו בכל פעם, מתגלה שתולדות העיר ירושלים הם סיפור שאינו נגמר, שאין בו רגע דל ושתמיד עובר בצורה כזו או אחרת דרך המצודה שלנו. מה נגיד לכם? זכינו… ואתם מוזמנים לבקר ולראות בעצמכם מה השאירה לנו אותה משפחת גיבורים… בתוך המצודה תמצאו קטע מחומת העיר מימי החשמונאים, שרידי מגדלים שהיו חלק ממערך ההגנה על העיר ואפילו שיירים של בריכה ומקווה בארמון החשמונאים – עליהם בנה הורדוס את ארמונו המפואר.

אוהבים דווקא שרידי מלחמה? גם כאלה תוכלו למצוא במצודה! אנטיוכוס סידטס השאיר לנו אבני בליסטראות שהושלכו לעבר העיר כחלק ממערך הארטילריה של המצור באותם ימים.

בחנוכה הקרוב אתם מוזמנים להצטרף לפעילות "תעלומת האוצר האבוד" לכל המשפחה שתחבר את כל פיסות ההיסטוריה בדרך החווייתית ביותר הידועה לאדם – דרך הרגליים!

חנוכה במצודה 14-20 לדצמבר הכניסה לילדים חינם!!! לפרטים נוספים והרשמות >>

 

אולי יעניין אתכם גם:

כתיבת תגובה

יש לכם מה להגיד ?

*