צבא בריטניה נגד צבא צרפת, משחק כדורגל באצטדיון ימקא, 16 במארס 1940. הצרפתים ניצחו. אוסף מטסון, ספריית הקונגרס, וושינגטון

נסיך בירושלים

נכתב ע"י: קהילה כותבת
|
26/06/2018
1,402

*בתמונה: צבא בריטניה נגד צבא צרפת, משחק כדורגל באצטדיון ימקא, 16 במארס 1940. הצרפתים ניצחו. אוסף מטסון, ספריית הקונגרס, וושינגטון

לראשונה מאז סיום ימי המנדט, נחת אתמול בישראל בן משפחת המלוכה הבריטית לביקור רשמי.

לכבוד הגעתו של הנסיך וויליאם, או בשמו המלא: וויליאם ארתור פיליפ לואי מאונטבאטן ווינזדור, הנה שלוש עובדות מעניינות על הקשר בין בית המלוכה לירושלים:

  1. מבנה המלון "קינג דיוויד" שבו לן אמש הנסיך מהווה למעשה את אחד הסמלים ההיסטוריים המובהקים להתנגדות לשלטון הבריטי בימי המנדט בארץ ישראל.

בשנת 1938 העביר השלטון המנדטורי את מושבו לאגף הדרומי של מלון "המלך דוד", שם נכחו בכירים אזרחיים וצבאיים של השלטון. ביולי 1946 ביצע האצ"ל פיגוע תופת בשליחות "תנועת המרי העברי" ופוצץ את האגף כאקט התנגדות לשלטון הבריטי בארץ ישראל.

לוחמיו חדרו למלון כשהם מחופשים לעובדים והגניבו כדי חלב מלאים ב-350 ק"ג חומר נפץ. הם שמו אותם באגף הדרומי והפעילו את פתיל ההשהייה של הפצצה. אז התקשרו למרכזיית המלון, למערכות עיתונים ולמקומות נוספים והזהירו שיש לפנות מיד את המלון. בה בעת פוצצו שתי פצצות מחוץ למלון בתור פעולת הסחה. האזהרות נחשבו לאזהרות סרק והמלון לא פונה. הפעולה הותירה אחריה כמאה הרוגים וכן פצועים רבים, בניהם בריטים, ערבים, יהודים, ואחרים ששהו במלון.

מחיר הדמים הביא לגינוי הפעולה בתוך היישוב היהודי ומחוצה לו.

לאחר הפיצוץ הופקע המלון מידי בעליו ונותר בידי הבריטים עד סיום המנדט ב-1948. לאחר מכן עבר אל האו"ם ואל הצלב האדום. בתום מלחמת העצמאות הוחזר לבעליו המקוריים וכיום הוא כמלון יוקרה וכאכסניה לאורחיה הרשמיים של מדינת ישראל, ביניהם כאמור הנסיך וויליאם.

תערוכת לונדון בירושלים

מועדון הספורט במושבה הגרמנית, 13 בספטמבר, 1934, צילום: צבי אורון, אוספי הארכיון הציוני המרכזי, ירושלים


2. לנסיך וויליאם סבתא רבא שהיתה חסידת אומות עולם וקבורה בהר הזיתים בירושלים.

הנסיכה אליס פון באטנברג הייתה אמו של הנסיך פיליפ – בעלה של אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת כיום .

היא נולדה חירשת מלידה, בטירת וינזדור שבאנגליה, ולאחר שנישאה לנסיך היווני אנדראס התגוררה ביוון ובצרפת. בשנת 1930 אובחנה כסכיזופרנית ואושפזה בשוויץ למשך שנתיים. במהלך מלחמת העולם השנייה התגוררה בבית המלוכה באתונה, שם עזרה להסתיר משפחה יהודית בשטח יווני שנכבש על ידי הנאצים.

אליס מתה בלונדון בשנת 1969 והותירה אחריה בן אחד  – הנסיך פיליפ, וארבע בנות  – מרגריטה, תאודורה, סיסיליה  וסופיה. רק בשנת 1988 מולאה צוואתה והיא הובאה לקבורה בכנסיית מריה מגדלנה שבהר הזיתים בירושלים. מטעמים פוליטיים, איש ממשפחת המלוכה לא הורשה להגיע לטקס הקבורה בירושלים, כולל בנה פיליפ.

רק בשנת 1994 הגיעו שני ילדיה הנותרים, פיליפ וסופיה, ל"יד ושם" כדי לקבל בשמה את תואר חסידת אומות עולם.

בשנת 2016, ניצל נכדה יורש העצר הבריטי הנסיך צ'ארלס את ביקורו בירושלים, לאחר השתתפותו בהלוויית שמעון פרס, ועלה לקברה. הנסיך וויליאם צפוי גם הוא  לעלות לקברה בביקורו הנוכחי.

תערוכת לונדון בירושלים

משחק כדורגל, קבוצת ימק"א נגד קבוצה של הצבא הבריטי. ג'ון מקפרסון, המזכיר הראשי, "בועט" את בעיטת הפתיחה. במגרש נכחו 4,000 צופים. המשחק הסתיים בתיקו 2:2. 30 במארס, 1940, אוסף מטסון, ספריית הקונגרס, וושינגטון

 

  1. באוירת המונדיאל: הקשר בין אנגליה מולדת הכדורגל לתרבות הספורט בירושלים.

בין שאר תאריו משמש הנסיך וויליאם גם כנשיא התאחדות הכדורגל של אנגליה, ואהבתו לכדורגל היא מן הידועות. במסגרת ביקורו המלכותי הרשמי בירדן אף צפה יחד עם הנסיך חוסיין בניצחון המוחץ של נבחרת אנגליה במשחק נגד פנמה במונדיאל, ובלו"ז הצפוף בביקורו בארץ הוא עתיד גם לצפות במשחק כדורגל בין ילדים ערבים ויהודים ביפו.

האהבה האנגלית לכדורגל היתה בעלת השפעה עשרות שנים קודם לכן: המנדט הבריטי שהחל בשלהי 1917 שינה את פניה של תרבות הספורט בירושלים. ב-1921 הוקם בה מועדון ספורט , ששכן בין המושבה הגרמנית והמושבה היוונית וסיפק מתקני אימון ומשחק לפקידי הממשל הבריטי. אט אט קמו מועדונים דומים גם בקרב הקהילות המקומיות – היהודיות והערביות.

ענף הספורט הפופולארי מכולם היה הכדורגל שהונחל לאוכלוסיה המקומית על ידי הבריטים, אך בירושלים התנסו גם בענפים אחרים ומגוונים כמו טניס, פולו, בייסבול, שחייה וריצה, וכן החלו כינוסי ספורט המוניים. רגע מכונן התרחש ב-1933 עם הקמת "ימק"א"  – המשכן החדש של הסתדרות נוצרים צעירים ברחוב המלך דוד ובו אצטדיון, מגרשי טניס ובריכת שחייה, שאליהם נמשכו צעירים וצעירות מכל קהילות העיר.

כך במשך יותר משלושים שנות שלטון בריטי בירושלים, הביאו עמם הבריטים תרבות ספורט שופעת שהפכה את ירושלים למרכז ספורטיבי שוקק.

 

נכתב ע"י: עירית לנדאו ליבנה

אולי יעניין אתכם גם:

כתיבת תגובה

יש לכם מה להגיד ?

*