השמים הם הגבול

השמיים הם הגבול

נכתב ע"י: קהילה כותבת
|
27/03/2017
162

אם ייצא לכם להסתובב בירושלים תגלו מהר מאוד כי העיר מצויה בתנופת בנייה גדולה. כמעט בכל מקום בונים בנייני מגורים וגורדי שחקים חדשים ופרויקט הבניה העצום בכניסה לעיר כולל בין היתר בניית קו רכבת חדש ומהיר לירושלים ומערכת מנהרות מורכבת. הצפיפות גדלה והמרחבים הציבוריים מצטמצמים – מיום ליום ירושלים נבנית לרוחב, ובעיקר – לגובה.

סיור מסה: השמים הם הגבול

רחוב המרכזי של ירושלים, רחוב יפו. צילום: ריקי רחמן

הבניה בעיר מתוכננת על ידי אדריכלים ומהנדסים והם שמעצבים את השפה האדריכלית של ירושלים. אך אדריכלות היא לא רק שפה עיצובית – הבנייה וסגנון הבנייה הנהוג משקפים מצב רוח של אומה, מצב כלכלי של מדינה ולעיתים אף מציגים שאיפות לאומיות. על ידי הכרות עם סגנון הבניה הנהוג במקום מסוים ניתן להבין את סיפורה של החברה המתגוררת בו.

לאחר הניצחון במלחמת ששת הימים החלה תקופה חדשה בירושלים שהתבטאה בין היתר בתנופת בנייה אדירה ששינתה את פני העיר. גבולות העיר התרחבו, העיר גדלה גם בשטחה וגם בהיקף האוכלוסייה שהתגוררה בה. שכונות חדשות נבנו, מתחמים נהרסו ופרויקטים חדשים תוכננו.

אין ספק כי זמן ופרספקטיבה הם גורמים חשובים לניתוח סגנון הבנייה בירושלים מאז איחודה של העיר. בימים אלה נציין 50 שנה למלחמת ששת הימים: האם כבר ניתן להבין ולעכל את השפה האדריכלית של 50 השנים שבין 1967 לשנת 2017?

סיור מסה: השמים הם הגבול

ירושלים בתוך החומות: מבט מהרובע המוסלמיץ. צילום: ריקי רחמן

תנופת הבנייה שהחלה לאחר איחוד העיר הייתה יוצאת מגדר הרגיל, מעיר חצויה וקטנה שבשטחיה מבנים עתיקים רבים, ירושלים הפכה לעיר שמתרחשת בה בנייה אינטנסיבית. נדמה כי שיקולים פוליטיים היו גורם חשוב בשינויים גדולים אלה, ולעיתים תכנון העיר בוצע על ידי פוליטיקאים. ירושלים נחשפה בתקופה זו לרעיונות גרנדיוזיים, מגלומניים ושאפתניים חלקם ניכרים בין מבני העיר עד היום. סביב הבנייה והתכנון של ירושלים התפתחו מאבקים רבים, חלקם לשמירה על צביונה הייחודי של העיר וחלקם לפיתוח העיר. בתקופה זו נבנו בניינים עצומים כדוגמת האוניברסיטה העברית שעל הר הצופים, לצד בניינים יוצאי דופן מבחינה עיצובית כדוגמת בניין ה"כוורת" שברמות. נדמה שבשנות ה-70 של המאה ה-20 תפיסות אלה של בנייה "ירושלמית מסורתית" השתלטו על השכונות החדשות של ירושלים בגילה, ברמות ובתלפיות מזרח.

בין התכניות שהתממשו הייתה התכנית להרס בית הספר ההיסטורי של "כל ישראל חברים", האליאנס, שבמקומו נבנה בניין כלל אך חלק מהתכניות השאפתניות לא יצאו לפועל: תכניות שכללו הצעות להריסת מרחבים בכניסה לעיר בואכה רחוב יפו והשוק, וכן רעיונות בנייה גרנדיוזיים באזור מתחם ממילא. אילו לא היו מונעים את ההרס שהוצע, העיר עשויה הייתה להראות אחרת, אלא שבתקופה זו החלה שאיפה חדשה, השאיפה לשימור, וניתנה תשומת לב רבה לערכם ההיסטורי של מרחבים ומתחמים עתיקים. לצד ההכרה בחשיבות השימור החלה בשנות ה-80 רגיעה ומתוך כך החלה בנייה שלווה יותר והסגנון החדש שהתפתח בשנות ה-80 התאפיין בשימור לצד פיתוח.

סיור מסה: השמים הם הגבול

שדרות ממילא. צילום: ריקי רחמן.

בסיור 'השמים הם הגבול' מסדרת 'ירושלים הבנויה' נצא לסיור עם האדריכל משה שפירא בעקבות האדריכלות שלאחר מלחמת ששת הימים, ננסה לראות מה גרם לעוצמה ולשאיפות הגדולות של שנות ה-70 ומה הביא להתכנסות ולרגיעה שאפיינו את שנות ה-80. הצטרפו אלינו >>

 

אולי יעניין אתכם גם:

כתיבת תגובה

יש לכם מה להגיד ?

*