ירושלים דרך תצפית מגדל דוד

לגלות את ירושלים

נכתב ע"י: נטע ירון
|
19/10/2016
227

כשאנחנו מתכננים חופשה או טיול, ההתרגשות מתחילה כבר בבית, בשלב ההכנות. לאן נטייל? איפה נבקר? ומה נאכל? החיפוש אחרי האטרקציות של הטיול הוא חלק בלתי נפרד מתכנון הטיול וגם אם הוא לפעמים מעייף, תכנון מוצלח יעזור לנצל את הזמן בצורה הטובה ביותר ובסופו של דבר – תכנון טוב יוביל לטיול מוצלח. אם בעבר בשביל לתכנן טיול טוב היינו צריכים לבזבז המון זמן ואנרגיה, היום כל המידע נגיש במיוחד וכמעט בכל אתר אינטרנט של אתר תיירות, מוזיאון או מוסד תרבות ניתן למצוא מידע על הפעילויות המעניינות ביותר, האירועים והסיורים המיוחדים וגם – להזמין כרטיסים מראש בקלות ובמהירות.

ירושלים היא עיר מיוחדת במינה, היא מורכבת, רבת פנים ולמרות שיש שאוהבים אותה מאוד ויש שלא אוהבים אותה כלל אין ספק שהיא מעוררת רגשות חזקים בקרב התושבים והמבקרים בה. גם מי שנולדו בירושלים וחיו בה כל חייהם לא תמיד מכירים את כל הפנים, הפינות הנסתרות והמקומות המיוחדים שעושים את ירושלים כל-כך מרתקת ומרגשת ולכן סיור מודרך בירושלים מומלץ לכל מי שרוצה להיחשף לקהילות הייחודיות ולתרבויות המעניינות, לפגוש את הירושלמים שיודעים לספר את הסיפורים הכי מעניינים, לבקר במקומות הנסתרים של העיר ולטעום מהמטעמים המיוחדים שיש לירושלים להציע (רמז: אנחנו לא מתכוונים רק לבייגלה של העיר העתיקה!)

כדי להכיר את העיר ולחוות אותה לא מספיק לראות את המבנים והאתרים המפוארים שיש בה – החוויה האמתית של טיול בירושלים מתעצמת והופכת הרבה יותר מרתקת ומרגשת כאשר העבר, הדמויות והמיתוסים המוכרים מתעוררים לחיים באמצעות סיפורים ומעשיות.
מוזיאון מגדל דוד מציע מגוון רחב מאוד של סיורים מודרכים – החל מסיורים בתוך המוזיאון והמצודה המספרים את הסיפור של ירושלים ועד סדרות של מספר סיורים שכל אחת מהן חושפת בפני המשתתפים פן אחד מפניה הרבות של ירושלים: המאכלים המיוחדים, המשקאות הייחודיים, המבנים המפוארים, התרבויות המרתקות ועוד ועוד..

קבלו 6 רעיונות לסיורים מודרכים בעיר:

על בימת ההיסטוריה

צילום: ריקי רחמן

  1. סיור מודרך ירושלים לדורותיה: מי שמגיע לביקור קצר במיוחד מוזמן להצטרף לאחד הסיורים המודרכים המתקיימים באופן קבוע בעברית ובאנגלית וכלולים במחיר הכניסה: סיור מודרך הכולל תצפית ממגדלי המצודה אל ירושלים של מזרח ומערב, ביקור בחדרי המשמר של המצודה המציגים את סיפור תולדות העיר ירושלים מהתקופה הכנענית ועד קום המדינה, דגמים היסטוריים המציגים את מצב העיר בתקופות השונות וסיור במצודה ובשרידים הארכיאולוגיים שבה. הסיורים מתקיימים בעברית בימי שלישי בשעה 10:30 ובאנגלית בימים ראשון עד חמישי בשעה 11:00 בבוקר.
קישלה

צילום: יח"צ

2. סיורים מודרכים בקישלה ובחפיר המצודה – המבנה הידוע בשם "הקישלה", נמצא מדרום למתחם מגדל דוד, בצמוד לחומת העיר העתיקה, והוא נבנה בשנת 1834 על ידי איברהים פשה, השליט המצרי של ארץ ישראל בתקופה זאת. הקישלה המשיך לשמש כמתחם צבאי גם כאשר קיבלו העות'מאנים חזרה את השליטה על העיר (1841), ובתקופת המנדט שימש המקום תחנת משטרה ובית סוהר. בין השאר נכלאו בין כתליו אסירי המחתרת היהודית – האצ"ל. בחפירות הארכיאולוגיות שנערכו במקום בעשור האחרון התגלו, בין היתר, שרידים מן המאה ה-6 לפנה"ס, חומות מימיו של הורדוס וכן עדויות מימי הביניים. ממצא בעל חשיבות מיוחדת הוא קטע חומת העיר מתקופת בית ראשון, עובדה המאירה באור חדש את נושא גבולותיה של ירושלים בימי בית ראשון, ומוסיפה ממד דרמטי של גילוי לביקור במקום. הסיורים מתקיימים בעברית בימי חמישי בשעה 10:30 ובאנגלית בימי שישי בשעה 10:00.

תערוכת הצלמים

צילום: ריקי רחמן

3. סיורים מודרכים בתערוכות המתחלפות – במהלך השנה מוצגות במוזיאון תערוכות מתחלפות המתייחסות לתפאורה הייחודית של המקום ומשלבות בין הדרה של המצודה העתיקה וההיסטוריה שבין אבניה לבין הצגה עכשווית של נושאים אומנותיים ותרבותיים. מידי שבוע מתקיימים סיורים מודרכים בתערוכה המתחלפת בעברית ובאנגלית.

Screenshot_2017-01-12-12-43-34

צילום: ריקי רחמן

4. לצד הסיורים במוזיאון, תוכלו למצוא מגוון סיורים בעיר העתיקה ובעיר החדשה המודרכים על ידי צוות מחלקת ההדרכה של המוזיאון ומוצעים במגוון שפות: סיורים ליליים, סיורים תיאטרליים ומוסיקליים, סיורים קולינריים, סיורי צילום, סיורי אמנות, סיורי חגים – סליחות, חנוכה, חג המולד ועוד. במהלך כל השנה ובמיוחד בחגים מוצעים סיורים בודדים וסדרות של מספר סיורים בעיר – סיורים "רגילים" של ירושלים העתיקה והמקומות הקדושים וגם סיורים ייחודיים וחדשניים. בסיורים אלה תוכלו לגלות את כל הפינות הנסתרות של ירושלים, להכיר את ירושלים המיוחדת שלא פוגשים בכל יום ולשמוע את הסיפורים המעניינים שמאחורי האבנים וההיסטוריה.

סיור חג המולד, עיר העתיקה, מוזיאון מגדל דוד

צילום: ריקי רחמן

5. למסיירים המתמידים המוזיאון מציע את מסה – סדרות בנושאים מגוונים המורכבות כל אחת מ-4 סיורים, הרצאות ומפגשים המביאים את הסיפורים, הטעמים, הקולות והרעיונות ומזמנים היכרות מעמיקה ומחודשת עם ירושלים, בכל פעם מזווית קצת אחרת.

ילדים במוזיאון

צילום: יח"צ

6. מגיעים לירושלים עם ילדים ומחפשים פעילות קלילה ומהנה? תוכלו למצוא גם מגוון של פעילויות מודרכות המותאמות במיוחד לצרכים של הילדים.

לא רוצים מדריך? תוכלו למצוא שפע אפשרויות לביקור עצמאי – מדריך קולי להשכרה בקופות המוזיאון ומדריך קולי ללא עלות להורדה לטלפון הנייד. לא חשוב אם אתם מגיעים לירושלים למספר שעות או למספר ימים, כדי להספיק לראות את המקומות שאסור לפספס – מומלץ לתכנן את הטיול מראש וכדי לגלות את הדברים המיוחדים באמת, מומלץ מאוד להיעזר במדריך, כזה שמכיר את כל הפינות הנסתרות והסיפורים המיוחדים שיהפכו את הטיול שלכם לבלתי נשכח!

מתעניינים בסיורים מודרכים בירושלים? אתם מוזמנים להתרשם מהסיורים המוצעים במוזיאון מגדל דוד ולהזמין כרטיסים בקלות ובמהירות דרך האתר tod.org.il​

אולי יעניין אתכם גם:

כתיבת תגובה

יש לכם מה להגיד ?

*