עיר ומגדל

עיר ומגדל

נכתב ע"י: קהילה כותבת
|
06/09/2018
2,045

יש עניין כזה, מצער וקצת מצחיק, שלעיתים קרובות אנשים קובעים אצלנו סיורים, קונים כרטיסים להופעות, ובסוף לא מגיעים בשעה היעודה.

זו לא תעלומה שקשורה בחייזרים וחטיפות משונות לכוכב אחר – אלא פשוט בבלבול.

בין מי למי?

בדרך כלל בינינו לבין עיר דוד. ואנחנו מבינים לגמרי מאיפה הוא מגיע – משחר ההיסטוריה אנשים מתבלבלים בין המקומות. ולא רק זה, אלא שפעם היתה לזה סיבה מוצדקת – כמעט כל מקום בעיר נקרא על שם דוד המלך.

אנחנו יודעים, יכולנו לבחור לעצמנו שם אחר. אחד כזה ברור וייחודי שיגרום לכולם לא לפספס אותנו אף פעם, כמו ״מגדל השדים והרוחות״, ״מגדל השוקולד״ או סתם ״מגדל צ׳ינג יאו״. אבל נשארנו מגדל דוד. כאלה אנחנו, מגדליים ודוידיים.

אבל, הדבר קורה הרבה, וגם בכיוון ההפוך. כלומר – אנשים חביבים סך הכל, טובי לב, חכמים ונבונים, נופלים בפח ומגיעים אלינו במקום לשם ולשם במקום לפה, ועגמת הנפש פושה בכל האזור (למרות ששני המקומות טובים ואהובים וראויים, טבעי לאדם שיצטער לרגע אם לא הגיע לאן שהתכוון, גם אם הגיע למקום שכולו טוב).

ולכן – החלטנו לעשות סדר מדומה בנושא, כדי לנסות למנוע בלבול, צער והליכה מיותרת בקרב העם. אנו ננסה למצוא שיטה המסבירה כמו שצריך כיצד להבדיל בין שני המקומות – עיר דוד ומגדל דוד.

אז ככה (נא לקרוא כמובן עם חיוך על השפתיים): לאחר תהליכי חשיבה עמוקים, החלטנו להתמקד קודם כל בהבחנה הבסיסית בין עיר לבין מגדל:

״מגדל״, כך על פי ויקיפדיה, ״הוא מבנה גבוה משמעותית ביחס לשטח הבסיס שלו.״

להלן משהו כזה:

עיר ומגדל

לעומת זאת, כך גם על פי ויקי, ״עִיר היא דפוס התיישבות אנושי המאופיין בצפיפות גבוהה ובריכוז גבוה של אוכלוסייה ליחידת שטח, ביחס לצורות התיישבות אחרות.״

משהו כזה:

עיר ומגדל1

ואם הדוגמאות לא עזרו – אז בפשטות:

מגדל זה דבר אחד, יחיד, גבוה כזה, ועיר היא דבר גדול, עם הרבה בתים או צורות איכלוס שונות בתוכה, גדולה בהרבה ממגדל, יש בה גם בדרך כלל הרבה אנשים, אמצעי תחבורה, חתולים (בירושלים), סנאים (בניו-יורק) משאיות זבל (בתקווה), ובדרך כלל מגדלים (ברבים).

דוגמה נוספת: בעוד שניתן לדבר על תהליכי עיור כדבר שהתרחש במהלך ההיסטוריה, תהליכי מיגדול, נכון לעכשיו, עדיין לא נצפו.

המסקנה היא: אם אתם מחפשים מגדל – אל תלכו לעיר, ואם אתם מחפשים עיר – אל תחפשו מגדל, כי הם לא אותו דבר.

עכשיו נמשיך בהבחנה חשובה נוספת, ונקווה שבאמצעותה, יחד עם הקודמת – נפתור אחת ולתמיד את הבעיה.

ננסה ליצור הבחנה בין המושג ״פה״, למושג ״שם״. לצורך כך נעזר בקטע המצורף הבא:

אנו מקווים שההסבר היה יעיל. אז, נתראה במגדל!

ובנימה קצת יותר רצינית: רוצים כתובת מדוייקת שתחסוך לכם את כל זה? פשוט תרשמו ב- waze ״מגדל דוד״, הוא כבר ייקח אתכם לפה. ואם עדיין לא מצאתם – כנסו למידע למבקר. יש שם נ.צ.

אם עדיין לא מצאתם, אנחנו לא יודעים מה לעשות. להתראות :)

אולי יעניין אתכם גם:

כתיבת תגובה

יש לכם מה להגיד ?

*