דנה אינטנשיונל צילום עינת אנקר לשכת העיתונות הממשלתית

בעקבות הסלסול התימני

נכתב ע"י: קהילה כותבת
|
20/02/2019
333

מה משותף לזמרים בן אל תבורי, שושנה דמארי ז"ל ודנה אינטרנשיונל? כולם תימניים.

שושנה דמארי צילום סער יעקב - לשכת העיתונות הממשלתית

שושנה דמארי צילום סער יעקב – לשכת העיתונות הממשלתית

נראה כי מאז ומתמיד נתפסו התימנים כ"בעלי קול טוב". אז כן, לצד החיבה למאכלים מבוססי בצק, העדה התימנית נחשבת לעדה מוזיקלית באופן יחסי. זמרים ישראלים מוכרים רבים, בעבר ובהווה, הם בני העדה: אייל גולן, זוהר ארגוב, עופרה חזה, אחינועם ניני, משה פרץ, מרגלית צנעני, הראל סקעת – הם רק חלק מרשימה מפוארת וארוכה. וייתכן אף כי זה לא מפתיע כי 3 מתוך 4 זוכי האירוויזיון הישראליים לאורך השנים הם בעלי שורשים תימניים (יזהר כהן, גלי עטרי ודנה אינטרנשיונל).

גלי עטרי באירוויזיון צילום מילנר משה לשכת העיתונות הממשלתית

גלי עטרי באירוויזיון צילום מילנר משה לשכת העיתונות הממשלתית

אחד ההסברים האפשריים לכך שעדה זו הצמיחה זמרים רבים, הוא כי השירה היתה חלק בלתי נפרד מחיי הקהילה היהודית-תימנית במשך מאות שנים – עוד בגלות. המוזיקה היתה קשורה במשך שנים למסורות של תפילה ועונג שבת בקהילה היהודית בתימן. יש אף טענה הגורסת כי הזמרה היתה חלק כה חזק מחיי העדה מכיוון שיהודי תימן נדרו נדר לאחר חורבן בית המקדש כי לא ישתמשו בכלי נגינה כדי להפיק מוזיקה, אלא רק בקולם.

אבל העיסוק במוזיקה לא בא לידי ביטוי רק בשירה עצמה. לעדה התימנית היו משוררים ופייטנים רבים. רובנו מכירים את רבי שלום שבזי, שהשנה מציינים 400 שנים להולדתו בשלל אירועים ברחבי המדינה. השירים של שבזי זכו לביצועים רבים ומגוונים, בארץ ובחו"ל, ואפילו מדונה בחרה לבצע את השיר "אם ננעלו" שכתב. אבל כאמור העדה התימנית הנפיקה לא מעט משוררים ופייטנים ביניהם זכריה אלצ'אהרי, דוד בן זכריה הלוי, יוסף בן ישראל, חסדאי, סעדיה בן עמרם, האחראים לשירים יפים רבים ביניהם "קריה יפיפה", "ספרי תמה" ועוד.

יזהר כהן באירווזיון 85 צילום בן דוד מיקי לשכת העיתונות הממשלתית

יזהר כהן באירווזיון 85 צילום בן דוד מיקי לשכת העיתונות הממשלתית

העושר התרבותי הזה שמביאים הפיוטים התימנים מלווה בגעגועים עזים לירושלים, ורבים מהשירים מהללים את יופיה של העיר ומביעים כמיהה לחזור אליה, ולאדמת ארץ הקודש.

רוצים לשמוע עוד על השירה התימנית? על מימוש הכמיהה רבת השנים לחזור לירושלים? אתם מוזמנים להצטרף לסיור מיוחד בו נבקר בשכונות ירושלמיות שנבנו בעבור יהודי תימן נשמע על עלייתם של יהודי תימן לארץ ישראל ועל התיישבותם בירושלים, ונכיר את העדה המרתקת הזו קצת יותר לעומק.​

 

אולי יעניין אתכם גם:

כתיבת תגובה

יש לכם מה להגיד ?

*