view_point

מי יכול לראות את הנוף מהתצפית הכי יפה בירושלים?

נכתב ע"י: נטע ירון
|
05/12/2016
311

השבוע צוין ברחבי העולם יום הנגישות הבינלאומי לאנשים עם מוגבלות. הנציבות לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים מדווחת כי בשנת 2013 רק 18% מהאנשים עם מוגבלות ביקרו במוזיאונים בישראל לעומת 45% מהאנשים ללא מוגבלות והמצב דומה, ולעתים אף חמור יותר, גם כאשר בוחנים נתונים של צפייה בסרטים בקולנוע, צפייה בהצגות ובאירועי ספורט. במדינת ישראל יש חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות אך אנשים בעלי מוגבלויות עדיין מתקשים לבקר במוזיאונים ובמוסדות תרבות. ומה קורה כשהמוזיאון ממוקם באתר ארכאולוגי, במצודה עתיקה, במבנה שבמשך למעלה מ-2,000 שנה שימש כביצור שנועד להגן על יושביו ותוכנן מלכתחילה כך שיהיה לא נגיש?

חצר המצודה. צילום: מור דגן

חצר המצודה. צילום: מור דגן

המלך הורדוס תכנן להפוך את ירושלים לעיר מרכזית שיש בה שווקים מרווחים, תאטראות, ארמונות ומצודות כמיטב המסורת הרומאית. הורדוס בנה את הארמון שלו בנקודה הכי גבוהה בעיר ולצדו הוסיף שלושה מגדלים מפוארים להגנה על הארמון. משלושת המגדלים המפוארים נותר היום מגדל פצאל המשמש כנקודת תצפית במוזיאון. הורדוס לא היה היחיד וגם לא הראשון שבנה במגדל דוד ביצור. בתקופת בית המקדש הראשון, בימי ממלכת יהודה (המאה השמינית לפסה"נ), נבנתה כאן חומה מרשימה. במרוצת השנים, עם צמיחתה של ירושלים הקדומה והתרחבותה כלפי מערב, ביצרו שליטיה הרבים את האזור שהפך לנקודה בעלת חשיבות אסטרטגית.

Phasael_Tower

מגדל פצאל ועליו דגלי ישראל, ירושלים ומגדל דוד

זוכרים את התצפית? אז כדי לראות את הנוף הכי יפה בירושלים, צריך לטפס בדיוק 100 מדרגות ולהגיע לראש מגדל פצאל. אחרי רגע של מנוחה והסדרת הנשימה מגלים תצפית פנורמית מרהיבה של העיר. זו נקודת התצפית הגבוהה ביותר בעיר העתיקה ואפשר ללמוד ממנה הרבה מאוד על ירושלים. נקודת התצפית שעל המגדל נחשבת לתחנת חובה לכל מבקר בעיר. מורי דרך ומדריכי טיולים אינם מחמיצים את הביקור בתצפית, ביקור שמאפשר להם להסביר למטיילים את כל ההיסטוריה של העיר המונחת בכף ידם. פוליטיקאים מהארץ ומהעולם באים להצטלם בתצפית למזכרת בלתי נשכחת מירושלים, ואוהבים רומנטיים במיוחד מבקשים לעלות לתצפית ולהציע נישואין לאהוביהם ואהובותיהם במקום הכי מרגש בעולם.

ביקור ראש הממשלה במגדל דוד, 2013

המצודה שבה שוכן המוזיאון היא נכס היסטורי, היא נושאת ערכים תרבותיים וארכיטקטוניים רבים. אנחנו במוזיאון משמרים את מבנה המצודה, את חומותיה ואת שעריה באופן שוטף על מנת להקל על פגעי הזמן, על הבליה הטבעית ושחיקת השנים, ועל מנת להבטיח שגם הדורות הבאים יזכו להתענג עליה.
בעולם ובישראל כבר מבינים שנגישות אינה מותרות. גופים רבים פועלים במטרה לייצר מצב שבו עבודה, השכלה, תיירות, תרבות ופנאי נגישים לכולם במידה שווה או לפחות ברת השגה. הרצון והצורך להנגיש את המוזיאון ואת תכניו למגוון קהלים הופך לעתים את סוגיות השימור למורכבות ומחייב מציאת פתרונות יצירתיים וחדשניים.

Elevator

הדמיית מבנה המעלית השקופה למגדל פצאל

דוגמה טובה לכך היא נקודת התצפית שבראש מגדל פצאל. המדרגות הרבות העולות למגדל פצאל הופכות את התצפית לנקודה שאינה נגישה לכל המבקרים במוזיאון. הגישה לנקודת התצפית קשה, מאתגרת ואפילו בלתי אפשרית עבור חלק מהמבקרים בירושלים. אין ספק שזו אחת מנקודות התצפית היפות והחשובות בעיר. לנו, במגדל דוד, חשוב לאפשר לכולם ליהנות מיופייה עוצר הנשימה של העיר. אנחנו עובדים בימים אלה על תכנית חדשה לבניית מעלית שקופה שתאפשר למבקרים לעלות במעלית מהכניסה למוזיאון ועד לתצפית המרהיבה בלי לטפס אפילו מדרגה אחת! מבנה המעלית השקוף לא יפגע בנראות החיצונית של המגדל העתיק, ולא פחות חשוב מכך – אם בדורות הבאים ימצאו פתרונות חדשים לנגישות – ניתן יהיה לפרק את מבנה המעלית מבלי לגרום כל נזק למבנה המצודה.
בעולם מגלים פתיחות לנושא הנגישות, גם כשמדובר בסוגיות שימור מורכבות. גם אצלנו כאן, במגדל דוד.

אולי יעניין אתכם גם:

כתיבת תגובה

יש לכם מה להגיד ?

*