bina

Interspecies Communication

28.12.2021 - Hybrid Session #1

Interspecies communication Hybrid Session №1

אנו חיים בעידן שבו ההשקפות שלנו על הטבע משתנות. בעבר ניצב הטבע מול המתורבת, הביתי והחברתי; חשבנו על הטבע כעל נפרד מאיתנו. ראייה זו הובילה אותנו לפעול כך שכיום טביעת אצבע של בני האנוש ניכרת בכל רובד של הטבעי, ולכן המושג טבעי מאבד ממשמעותו.

עידן האַנְתְרוֹפּוֹקֶן, עידן האדם, מסמל יותר מכול את תפיסתנו, שלפיה בן האנוש הוא ציר שסביבו העולם סובב. עוד ועוד חוקרים מגלים שלאורגניזמים החיים סביבנו מודעות מפותחת הן לסביבתם והן זה לזה, והם מסוגלים לשדר את תחושותיהם.

כדי לפתח הבנה אמיתית של אופן פעולתן של מערכות אקולוגיות נצטרך לצאת מגבולות התפיסה והתקשורת האנושית. לדוגמה, צמחים ובעלי חיים מקיימים אינטראקציה עם העולם בדרכים שונות. איך הם חווים את הזמן בשונה מבני האדם? מה היה תפקידם של האלונים בשמירת תנאי החיים הארץ-ישראלים? איך מתקשר תמנון עם אדם באמצעות גופים מורכבים? במפגש זה נדבר עם אומנים המשתמשים בבינה מלאכותית ובמחקר מדעי כדי לפתח דרכים חדשות לתקשורת בין מינים.

- האירוע יתקיים פיזית בבית הנסן וישודר סימולטנית לאתר הפסטיבל -

תוכנית היום:

18:00 פתיחת דלתות 

שיטוט בין מיצבים של: Entangled Studios, Orphan Drift, ניב גפני, תום לוי, ירדן קולסי, דבורה פישר, עופר קן-תור, ארז עזרא אבי כהן, Memo Akten, רחלה אלקלעי ועוד

19:30  הרצאה (אנגלית) 

Fictioning, Science and Interspecies Communication / מגי רוברטס ו-0rphan Drift (דרום-אפריקה)

אומנית המולטימדיה הדרום אפריקאית מגי רוברטס ייסדה את הקולקטיב Orphan Drift בשנת 1994. הקולקטיב משתף פעולה עם Etic Lab בפיתוח הפרויקט ISCRI  – מודל של בינה מלאכותית המאומן על ידי תמנונים. זהו פרויקט מחקר אומנותי, מדעי וטכנולוגי המתנסה בתקשורת בין המינים – בין תמנון ובינה מלאכותית – בתיווך בני אדם. בפיתוח הפרויקט שותפים גלריית Serpentine ומעבדת ה-Creative AI של UCL.

מאז הקמתו בלונדון ב-1994 חוקר 0rphan Drift את גבולות הראייה והדמיון של בני האדם בהשוואה לאלו של  המכונה. בפרויקט זה מבקש הקולקטיב להפנות את תשומת ליבנו לדמיון בין דרכי הפעולה של אינטליגנציה מלאכותית לנטיות הסומטיות של התמנון כתודעה מבוזרת ורבת אופקים


20:30 הרצאה (עברית)

שאמניזם דיגיטלי / עמית רפאל צורן (ישראל)

במסורות מיסטיות שונות התפתחה אינטראקציה עמוקה בין האדם והמרחב. הקשר בין האדם והמרחב אמיץ ומבוסס בעיקר על חוויה ולא על חשיבה מודעת. התפתחות החשיבה המדעית ולאחריה המהפכה הדיגיטלית צמצמו את נוכחות המסורות המיסטיות בעולמנו המודרני. בהרצאה אצמצם את הפער בין תפיסות רוחניות ושמאניות לבין חשיבה מושכלת ומודעת תוך בניית גשר בין מסורות מערביות ומסורות שמאניות. כמו כן אנסה להנגיש את ראיית העולם של מרבית האנושות לאורך שנים ארוכות ולהציג היתכנות של אינטראקציות רוחניות בין האדם ובין מחשבים וטכנולוגיה. במפגש נתבונן בפרט במערכות יחסים המתקיימות במערכות אקולוגיות המבוססות על עצי אלון, נלמד כיצד שמאניזם מסורתי מסתמך על קשרים נסתרים בין ישויות הטבע, ונבחן את ההיתכנות של הטמעת אינטראקציות דומות במרחבים ממוחשבים.

פרופסור עמית רפאל צורן הוא חוקר בבית הספר להנדסה ומדעי המחשב באוניברסיטה העברית ומרצה לעיצוב בבצלאל, זוכה פרס העיצוב של משרד התרבות. בוגר דוקטורט ותואר שני ממעבדת המדיה של MIT, בעל תואר שני בעיצוב מבצלאל ותואר הנדסת מערכות תקשורת מאוניברסיטת בן גוריון. פרופסור צורן חוקר את הקשר שבין בני אדם וטכנולוגיה – כולל ההיבטים הקוגניטיביים, התרבותיים, היצירתיים, הטכנולוגיים והמיסטיים של אינטראקציה זו – תוך פיתוח מערכות אינטראקציה היברידיות בין אדם והסביבה.


22:00 מופע LIVE  A/V 

Latentscape / פרנץ רוזטי (איטליה) 

המופע Latentscape מתאר חקר נופים וטריטוריות וירטואליות ומלווה במוזיקה שנוצרה בעזרת למידת מכונה שהוכשרה על בסיס מוזיקה מסורתית, מוזיקת עם ופופ, ללא מגבלות זמן או תרבות. העבודה היא חקירה של טריטוריות חסרות גבולות, שבהן זרמי פיקסלים לובשים צורה של סדקים, שחיקות, תוואי שטח והרים שבהם צבעים ומרקמים מייצגים זיכרונות שהטריטוריות מבטאות בצורתן, שנשמרה עם השנים. מפות הגובה נוצרו בתהליכי למידת מכונה מגוונים (GAN). תהליכים אלו נוצרו באימון מודל של למידת מכונה עם נתונים המורכבים מתמונות לוויין זמינות לציבור במרשתת. התמונות עורבבו ושוקללו עם מערכות נתונים מסוגים שונים, כדי ליצור טעויות בשלב האימון של המכונות הלומדות, וכך להוביל לתוצאות בלתי צפויות.

פרנץ רוזטי הוא מוזיקאי, אומן דיגיטלי ומרצה. הוא משתמש בטכנולוגיות דיגיטליות ובתוכנות מותאמות אישית כבסיס להפקה האומנותית שלו, המציעה מבע ייחודי להופעות אודיו ויזואליות, למיצבי וידיאו, לאומנות תוכנה ועוד. הוא בוחן קשת רחבה של תפוקות אסתטיות, החל ממינימליזם פרוצדורלי וגנרטיבי (מרונדר בזמן אמת) דרך יצירת יצורים וירטואליים אוטונומיים ועד לחקר נופים אימננטיים דיסטופיים.

----

אנו חיים במציאות של שמיים נפתחים ונסגרים. התוכניה נתונה לשינויים ועדכונים. לפרטים נוספים ולקבלת עדכונים בזמן אמת: הירשמו לניוזלטר, הצטרפו לקבוצה בטלגרם ובקרו באתר הפסטיבל

כמה פרטים חשובים
Calendar
תאריך ושעה
יום שלישי 28.12.2021 
בין השעות 18:00-23:00
כניסה למוזיאון מגדל דוד ירושלים
מקום
בית הנסן, מרכז לעיצוב מדיה וטכנולוגיה
גדליהו אלון 14, ירושלים
 price-icon.png
מחיר
50 ש"ח - ליום אחד 28.12.21
80 ש"ח - לשני הימים 28+29.12.21

שדרגו את הביקור בירושלים