zero-one.

ZERO ONE פסטיבל אמנות דיגיטלית

* האירוע הסתיים, רוצים שנעדכן אתכם כשיש אירועים חדשים? לחצו כאן> *

---

27-28.11.2019 | 18:30-00:00

ZERO ONE הוא פסטיבל אמנות דיגיטלית הבוחן את החיבור בין יצירתיות אנושית לטכנולוגיה ובמרכזו חיבורים בין אור לצליל, בין עתיק לעתידני, בין ממשי לווירטואלי.


אנחנו מזמינים אתכם לשוטט בין הופעות אודיו ויזואליות, מייצגים חיים, עבודות אמנות והקרנות ברזולוציות ענק. זאת לצד, פאנלים והרצאות בנושאים בוערים בתרבות הדיגיטלית וביטוייה בירושלים: זיכרון ושִׁכחה, דת וטכנולוגיה, והיכולת להכיל עולם מתועד עד אין קץ וגם למחול על עוולותיו.
הפסטיבל מציע התבוננות מעמיקה בחוויה האנושית בעידן הדיגיטלי, דרך הסתכלות על הכוחות הנסתרים שמפעילים אותה, בנקודה שבה מתקיים החיבור שבין האפס לאחד. אספנו את האמנים הבינלאומיים והמקומיים הכי בועטים שעושים שימוש בטכנולוגיות פורצות דרך: כלי מוזיקה מבוססי קוד, אינטליגנציה מלאכותית, סריקות תלת ממד (פוטוגרמטריה), עיבוד דיגיטלי, אלגוריתמים לומדים ועוד. הם מגיעים לשני לילות של הופעות בין אבני האתר הארכיאולוגי היפהפה של מגדל דוד, שריד של תרבויות עתיקות, לחוויה דיגיטלית רב חושית.

כרטיסים: 120 ₪
סטודנט / חייל / אזרח ותיק: 85 ₪

פתיחת קופות בשעה 18:00 ביום רביעי, 27.11.19.

**כרטיס משולב לשני ימי הפסטיבל – טלפונית בלבד! (טלפון: 2884*)
מחיר כרטיס משולב: 170 ש"ח

18:30-  פאנל והרצאות (בהרשמה מראש!): הפאנל כלול במחיר הכרטיס, למעוניינים בפאנל יש לרכוש כרטיס פאנל+ שוטטות. מספר המקומות מוגבל.
19:00 – שוטטות ברחבי המצודה: הופעות אודיו ויזואליות, תערוכה ופרפורמנס. לבאי הפסטיבל ללא פאנל הכניסה משעה 19:00 בלבד.

על-מנת להירשם לפאנלים יש לבחור את הכרטיס הכולל את הפסטיבל + פאנל, ולבחור את התאריך הנכון, המחיר זהה למחיר כניסה רגיל לפסטיבל.

---

ניהול אמנותי: יאיר מוס ודניאל זיני
הפסטיבל ביוזמת מוזיאון מגדל דוד לתולדות ירושלים, Organuz, וכרמי וורטמן, ומתקיים הודות לתמיכת משרד ירושלים ומורשת והרשות לפיתוח ירושלים.

---

פאנלים והרצאות | 18:30-20:00

הזכות להיזכר, הזכות להישכח | יום רביעי 27.11.2019
בעולם דיגיטלי הסיפורים אודותינו חיים לנצח. בעידן שבו האינטרנט זוכר כל עלבון וכל טוקבק מלא
טינה, האם יש לנו סיכוי ללמוד לסלוח? דרך עיון במקרים מן הארץ והעולם בהן עולה "הזכות להישכח" נבקש
לחשוב על הזמן והזיכרון, על טעויות והאפשרות לקבל מחילה עליהן, ועל החברה בה אנו חיים.
מנחה: עידו קינן
משתתפים: עו״ד דנה יפה, דר' תמר ברנבלום, יובל גולדפוס, דניאל לנדאו
בשיתוף מרכז פדרמן לחקר הסייבר, האוניברסיטה העברית בירושלים.

הנשגב הדיגיטלי – אמנות. דת. טכנולוגיה | יום חמישי 28.11.2019
טכנולוגיה מזוהה עם קידמה ורציונליות, אך שורשיה ההיסטוריים נטועים בדת, מיתולוגיות וקסם. יש לשוב לשורשים
אלה בכדי להבין את התפיסות העכשוויות לגבי העולם הווירטואלי, רובוטים ואינטליגנציה מלאכותית. ככל
שמעמיק הקשר בין ירושלים – העיר בת אלפי השנים – לטכנולוגיה, עולה הצורך לשאול שאלות חדשות אודות
החיבור הזה בין עבר והווה, גלוי ונסתר.
מנחה: עידו קינן
משתתפים: ד"ר רועי ברנד, ד"ר כרמל וייסמן, ד"ר אייל גרוס

---

מופעי אודיו ויז׳ואל לייב | 19:00

ריואיצ'י קורוקאווה – Ryoichi Kurokawa
אמן יפני הפועל בברלין. מגיע לישראל לראשונה עם מופע אודיו-ויז׳ואל –
'subassemblies'. קונצרט ויזואלי החוקר אחר מערכת היחסים בין הטבע למעשה ידי אדם דרך פרספקטיבות בממדים ארכיטקטוניים. המופע משלב יצירות מבוססות מידע תלת ממדי וצילומים של ארכיקטורה אנושית, עתיקות וטבע – עיוותן ויצירתן מחדש לעיני הצופה. המופע יוצר רבדים-רבדים של מידע, מפרק ומרכיב אותו מחדש, ויוצר ציר זמן חדש של סדר ואי-סדר החושפים את הכוחות של האומנות והטבע.
עבודותיו הוצגו בביאנלה בוונציה, במוזיאון הטייט ובמרכז פומפידו בפריז.

פריקה טט – Freeka Tet
אמן דיגיטאל צרפתי הפועל בניו יורק. מגיע לראשונה לישראל עם מופע אודיו ויז׳ואלי –
׳Internet Scrapped'. מופע בעל שפה ייחודית העושה שימוש בחיישנים, אלגוריתמים, מנועי משחק, טכנולוגיית זיהוי פנים, פרוטזות, האקינג, כתיבת קוד ופרפורמנס המטשטש את הגבולות בין ביטוי אמנותי לביצוע טכני. יצירותיו הוצגו בכנסי גוגל השנתיים, יריד 'ארט באזל' מיאמי ועוד.

עופר סמילנסקי – Ofer Smilansky
אמן אודיו-ויז'ואל יליד ישראל החי ופועל בבלגיה. סמילנסקי יציג את יצירת הבמה שלו – 'Beasty Tears'. על-ידי שימוש בטכניקה של הקרנת זרקור אור, לדים וערפל הוא יוצר חוויה רגשית עוצמתית הלוקחת את הצופה למסע צפוף של מלודיות בועטות וסינטזיה של צלילים ומראות היוצרים חוויה הבעתית דינאמית.

וואקלקונטקט – Wackelkontakt
הרכב אודיו ויזואלי ירושלמי, המציג סאגה אודיו-ויזואלית מסמרת חושים בהשראת סגנונות כמו אינדסטריאל, קלאב, היפ-הופ, נויז, פופ, מטאל ומוסיקת מעליות. האור, המרחב, הצלילים והקהל הם חומרי הגלם ליצירה אקטיבית ומניפולטיבית המביאה את הצופה לביקורת עצמית. הקיום של התמכרות לפופ, תרבות הצריכה וחרדה קיומית הם היסוד לקומפוזיציות של ההרכב בהן הקהל נפגש בזרם רב-חושי אשר ניתן לשחות נגדו או להתמסר אליו. עיבוי המראות והצלילים גונבים את תודעתו של הצופה ומוכיחים את קיומו של הגוף.

וואטר נייבס / מרדכי בראונשטיין / דניאל פרסאי – Water Knives / Cymagic / Danielle Parsay
Water Knives בשיתוף פעולה עם אמנית הוידאו דניאל פרסאי והיוצר מרדכי בראונשטיין, מי שעומד מאחורי פרויקט Cymagic. פרויקט אמנותי-טכנולוגי שנולד על-מנת לתרגם צלילים לתנועה של מים בטכניקה המאפשרת לכבדי שמיעה להנות ממוזיקה. שילוב של הסאונד האלקטרוני הפסיכודלי והסוחף של Water Knives במופע בו הקהל מוזמן לחוות מוזיקה בדרך שונה בתכלית ממה שהוא מכיר עד היום.

רני / אן דייץ׳ – RaNi / Ann Deych
רני מגידו הוא זמר, מפיק ואקטיביסט, שיצר אינספור עבודות אומנות, וידאו, פסקולים לקולנוע ולטלוויזיה ('אוטונומיות', 'מטומטמת') ומיצגי סאונד בעלי מרקם צלילי ייחודי. אן דייץ' היא אמנית ניו מדיה, העוסקת בתחומי הוידאו ארט, מיפוי, VR (מציאות רבודה) ועוד. רני ואן יציגו את היצירה 'Un_De-formed' – קומפוזיציה אודיו ויזואלית מתמשכת אשר סופה אינו ידוע, היוצרת הקבלה בין תבניות צורניות המופיעות בטבע לבין הקשר של מודלים מתמטיים להרמוניות מוזיקליות.

קסן / מג׳דרה אייז – XEN / Mejadra Eyes
XEN היא מלכת אלקטרוניקה אפלה המהלכת על החבל הדק בין שגעון לתמימות, עם צלילים מינימליסטיים וקודרים מלאי השפעות פוסט פאנק, בהפקתו של דורי סדובניק (Red Axes). שלומית יעקב (Mejadra Eyes) היא אמנית וידאו ו-VJ. בפסטיבל יעלו XEN ושלומית מופע צבעוני ופסיכדלי, על קו התפר בין שיטוט אורבני לילי להזיה מדברית קופחת.

דניאל סלבוסקי / פלנקטון – Daniel Slabosky / PlanktON
דניאל סלבוסקי הוא מוזיקאי, מפיק ואמן סאונד לאחרונה הוציא את האיפי השני שלו, 'חמש דקות', בלייבל 'אוגנדה'. אריק פוטרמן (PlanktON) הוא יוצר וידאו ו-VJ, החוקר את היחסים והפערים בין האנלוגי והדיגיטלי. יחד הם יחברו למופע מיוחד שייתן ביטוי ויזואלי ל'חמש דקות' – יצירה אופורית, אפלה ומוחצנת המגדירה לעצמה את הגבול בין אינדי-פולק למוזיקה אלקטרונית ומאופיינת בחרדה, ניכור, שעמום ואבדון – עטופים במלודיות מסונטזות וביט שמהדהד בחלל.

ריג’וייסר / ג’נגו – Rejoicer / Jengo
אושיית ההיפ הופ האינסטרומנטלי וראש הלייבל "רו טייפס" Rejoicer (יובי חבקין, Buttering Trio) והאנימטור אשף הסוריאליזם Jengo (גיא גליקשטיין) בסשן מעושן ונוזלי במיוחד של ביטים והזיות חזותיות. בתצוגה אודיו ויזואלית מרשימה מתוך אלבומו האחרון של ריג'וייסר Energy Dreams ובשילוב הקליפים שיצר ג'נגו עבורם, בהשראת החותם של חלומות על נזילותה של התודעה. המיזנסצנות המרהיבות שיצר ג׳נגו מערבלות בין ההתחלה לסוף, כאשר כל אלמנט מגיב לכלים ולמקצבים הייחודים של ריג׳ויסר, מנכיחות את הנזילות של הזמן והאתגרים שהוא מציב עבורנו.

---

מייצגי אומנות | 19:00

רפיק אנאדול – Refik Anadol
אמן מדיה יליד איסטנבול החי ופועל בלוס אנג'לס. יצירתו 'Melting Memories' תוצג ברזולציית ענק. היצירה מבקשת להוות תרגום חומרי וויזואלי לתהליך ההזכרות האנושי, ומספקת הצצה לתהליכים קוגניטיבים במוח האדם. בשיתוף עם Neuroscape Laboratory באוניברסיטת קליפורניה האמן אסף תרשימי מידע ודאטה מהתהליך הקוגניטיבי של חווית ההזכרות של מאות נבדקים, מידע זה משמש כבסיס לאלגוריתם לומד אשר מייצר את התמונה בשיטוטה המהפנט בין זיכרון לזיכרון. *היצירה מוצגת בפסטיבל באדיבות ניו.

צייטגייסט – ZEITGUISED
סטודיו לאומנות מודרנית ויזואלית החוקרת את המפגש בין האבסטרקט הדיגיטלי לריאליזם חושפני. בפסטיבל תוצג סדרת עבודות וידאו ארט של הסטודיו. היקום של צייטגייסד מקיף אנימציה דיגיטלית, שירה של חומר וצורה, נרטיבים הזייתיים של חפצים דוממים, דמויות תמהוניות, דפוסי התנהגות מלאכותיים, מערכות דינמיות תמידיות (פרפטום מובילה), עצמים ושטחים שמעוצבים ע"י אלגוריתמים ופרוטזות סינטתיות לשימוש יצורים פוסט-אנושיים. *היצירה מוצגת בפסטיבל באדיבות ניו.

קוויאולה – Quayola
אמן חזותי הפועל בלונדון. קוויאולה משתמש בטכנולוגיה כעדשה לבחינת המתחים ונקודות השוויון שבין האמיתי והמלאכותי, הצורני והמופשט, הישן והחדש. יצירותיו האימרסיביות מדמיינות מחדש יצירות אומנות אימפרסיונסטיות, באמצעות טכנולוגיה עכשווית. בפסטיבל יוצגו עבודות מסדרת הציורים האלגוריתמיים – Camouflage, אשר חוקרת את הדרכים בהן מכונות מתבוננות ומסנתזות טבע. כך, בידי המכונה הופכים נופים טבעיים לתצורות מופשטות חדשות.
*היצירה מוצגת בפסטיבל באדיבות ניו

קלמנט ואלה – Clement Valla
ואלה אמן הפועל בניו-יורק. עבודתו בוחנת את האופן בו מערכות ראייה ממוחשבת (computer vision systems) תופסות את העולם, והדרך בה אמצעים אוטומטיים לייצור תמונות קושרים חפצים ואנשים באופנים הולכים ומסתבכים. בפסטיבל תוצג יצירתו – 'Rye' בה הוא מייצר חזיונות מרחביים חדשים, מתוך סריקות תלת-ממדיות של מחשופי סלעים, לתוך דימויים המעוותים תפיסת חלל-זמן.
*היצירה מוצגת בפסטיבל באדיבות ניו

אינפימנשיין – INFIMENSIONS
אמן דיגיטלי יליד קרואטיה החוקר את החיבור בין ממדי האור, הצליל, החלל והרוח דרך תכנות ושואף לאתגר תפיסות ולחולל אצל צופיו חוויות חוץ גופיות. יציג בפסטיבל את 'illuport' מיצב וידאו המשלב את בין אתר המצודה – מגדל דוד העתיק לקונסטרוקציות לדים, הקרנות, ומכונת עשן.

עדי טאקו – Adi Tako
מעצב גרפי, בוגר האקדמיה בצלאל, העוסק בעיצוב תדמית, שפה חזותית ואימג׳ מייקינג. במיצב האודיו-ויזואלי 'בין שמיים לשמיים', טאקו מבקש לגשר על הפער שבין הנראה למסופר באמצעות שזירה של קטעי וידאו המשוכפלים לכדי קולאז׳ לולאתי, שבו נמהלות זו בזו מטאפורות הנבנות אחת על-גבי השנייה ומציגות את הניסיון לתפיסת המרחב השמיימי, שהוא הפער בין המציאות לדמיון, כמערכת חזיונות טרנספורמטיבית הולכת ומעמיקה.

רחלה אלקלעי – Rachella Alcalay
אמנית מיצג, תציג בפסטיבל את עבודתה ״שמים תחתונים״, מיצב המורכב מתבניות של קברים בגודל 1 ל 1 עשויים נייר המועתקים מבית הקברות המוסלמי העתיק בממילא. קברי הנייר מתפקדים כקליפות. בתוך כל קבר מוקרן או מושתל דימוי, חפץ או סאונד. בניגוד לחומר הכבד ממנו עשויים קברים אמיתיים, ולצורך המתבטא דרכם לשמר זיכרון, קליפת הקבר מבקשת לסמל את האובייקט ביחס לתהליך המתרחש בצמוד אליו- כמעבר, כהשלה, כדימוי לתהליך של התפשטות, איבוד מאסה ואיבוד זיכרון.

Tom Love Studio
סטודיו הקריאטיב של תום לאב ויושי קאמי. סטודיו מולטי-דיסציפלינרי הפועל בתל-אביב המפיק ומתמחה במיתוג, עיצוב מוצר, תאורה, ,תכנון חללים ועוד. עבודתם מהווה מחקר מתמשך לקשר בין אור חלל וחומר. בפסטיבל יציגו את המיצב 'קריאת האור' – אינטרפרטציה ויזואלית לקריאת המואזין. ״מגדלור על הר, ללא ים. מאיר ומזכיר, קורא להתעורר, לגשת לעשיה הטובה ביותר." (בהשראת האד'אן, הקריאה המוסלמית לתפילה).

*ניו (Niio) היא פלטפורמה לאוצרות תרבות דיגיטלית, שמטרתה הפצת אמנות וידאו וניו-מדיה להשאלה או רכישה באמצעים מגוונים, אשר פועלת עם אמנים, גלריות, ספריות ומוסדות רבים ברחבי העולם.

שדרגו את הביקור בירושלים