קול פעמוני גאולה, תערוכה חדשה במוזיאון מגדל דוד

קול פעמוני גאולה (שם זמני)

מאה שנים לכיבוש ירושלים על ידי בריטניה

פתיחה: דצמבר 2017

"נס חנוכה", "מתנת חג המולד", הם רק כמה מהתארים שבהם הוכתר הרגע ההיסטורי שבו החליפה ירושלים, העיר הקדושה ליהדות, לנצרות ולאסלאם, את העותמאנים – שליטיה במשך 400 שנים – בצבא בריטניה, שחצה את מפתנה בחורף 1917. התערוכה תתמקד במאורעות הימים המכריעים (8- 11 בדצמבר) בשלהי מלחמת העולם הראשונה, שבהם חצתה ירושלים את הסף אל עידן חדש בתולדותיה.

התורכים עזבו בחטף את העיר ובידי ראש העיר הופקד מכתב כניעה. נושא דגל לבן יצא למסור את ירושלים לנציגי הצבא הבריטי. לאחר מפגשים אחדים עם חיילים וקצינים נכנעה העיר. ב-11 בדצמבר 1917 ניצב הגנרל אדמונד אלנבי בפתח המצודה (מוזיאון מגדל דוד) ופנה אל תושבי העיר, לראשונה בדברי ימיה, בהצהרה שתורגמה והוקראה בשבע שפות ומפצירה בהם להמשיך ולמלא את פולחנם, תפילתם ומסורתם בחסות השלטון החדש.

העיר הקדושה נמסרה למשמרת שליטיה החדשים בסדרה של נסיבות שחברו בהן אכזריותה של המלחמה וחמלה שהפגינו הן שליטיה המובסים של העיר והן כובשיה. ענווה מול רגעים רבי הוד, אך גם לא מעט אגדות מקומיות, צירופי מקרים קומיים וכמה חידות לא פתורות.. שעל חלקן ננסה לענות לאחר מאה שנים.

במוקד התערוכה תסופר הדרמה של כניעת ירושלים מזוויות שונות וחדשות. התערוכה תרחיב אל תיאור צעדיו הראשונים של הממשל החדש, המשקפים את מאורעות ומוראות מלחמת העולם הראשונה בירושלים.

התערוכה תוצג במוזיאון מגדל דוד לתולדות ירושלים, מוזיאון העיר והמקום שבו התרחש שיאה של הדרמה ההיסטורית. בתערוכה יוצגו חפצים מקוריים, המעידים על המאורעות, תעודות ועדויות בנות הזמן המאירות את נקודת המבט האישית, מזכרות ואלבומי תיירות וצליינות המלחמה.

בין המוצגים, שרבים מהם יוצגו לראשונה יהיו גלויות, מזכרות יומנים וכרזות רחוב המעידים על המציאות ברגע חציית הסף בפתחו של פרק היסטורי רב משמעות זה.

*שם התערוכה, זמני