קיץ במוזיאון מגדל דוד

אבן נייר ומספריים

8.7.18 – 7.10.18 | כ״ה בתמוז תשע״ח – כ״ח בתשרי תשע״ט
יזום והפקה: נתי מור- גרשוביץ'
אומן: קארן סרגסיאן

סרגסיאן נולד בירוואן, בירת ארמניה, בשנת 1973 . בבגרותו למד אומנויות לחימה בקולג' לספורט. ב-1998 עקב ערעור מצבה הפוליטי והכלכלי של ארמניה, עבר עם משפחתו להולנד, שם החל לעסוק בציור ובפיסול. בזכות כישרונו האומנותי התקבל ל"רייקס אקדמי" באמסטרדם. סרגסיאן נחשב בעיני רבים לאומן הנייר המוביל והמוערך בעולם.

טכניקת העבודה הייחודית שפיתח האומן נשענת הן על אינטואיציה פנימית והן על מיומנות וירטואוזית של חיתוך נייר. בלא כל סקיצות מקדימות, בהינף יד ובתנועות מהירות וחדות, סרגסיאן יוצר דמויות תלת-ממדיות, רב-שכבתיות, מלאות הבעה ועומק, הומור ודינמיות. אחד מסימני ההיכר של עבודותיו הם פני המסכה המשותפות לכל דמויותיו, ואובייקט-חפץ שנלווה לדמות, המגרה את הדמיון ומזמין בעקבותיו סיפור שלם. אף שהן עשויות נייר, לדמויותיו של סרגסיאן נוכחות מפתיעה ומלאת חיות, ולעיתים נראה כי עוד רגע תצא הדמות משריון הנייר שלה ותהפוך לאמיתית.

התערוכה החדשה במגדל דוד מציבה אתגר חדש בעבור קארן סרגסיאן. זאת הפעם הראשונה שבה מציג האומן תערוכת חוץ, באוויר הפתוח ובין חללי מצודת ירושלים העתיקה. נתוני פתיחה אלה הכתיבו חיפוש אחר חומר עמיד בתנאי מזג האוויר, ושעם זאת ייכנע לסכין החיתוך של סרגסיאן ויאפשר גמישות דומה לזו של הנייר. לפיכך הדמויות בתערוכה, להוציא אחת, עשויות כולן מיריעות אלומיניום דק במיוחד שנצבע בשלל גוונים, לפני החיתוך או במהלכו.

מצודת ירושלים מייצגת במגדליה ובמבניה המרשימים את ההיסטוריה הארוכה של ירושלים. סרגסיאן בחר לשלב את עבודותיו דווקא בגן הארכאולוגי ול"השיב לחיים" מספר דמויות מן ההיסטוריה הארוכה של העיר.

ברחבי המצודה מוצגות תשע דמויות ססגוניות ומרהיבות ובהן דוד ושלמה, מלכת שבא, כורש, הורדוס הגדול, המלכה מליסנדה וסולטאן סולימאן; אליהם מצטרפים אישים מודרניים בדמויותיהם של אנה טיכו ואליעזר בן יהודה. המפגש בין הדמויות לבין עצמן ובינן למצודה נראה לרגע כתעלול של ההיסטוריה, המבקשת לרגע להתייחס אליה בהרבה פחות רצינות אקדמית, דידקטיקה וכובד ראש. כאילו לא היו הדברים אלא רק משל, אגדה וסיפור הגזור מנייר או מאלומיניום צבעוני שמונח לרגע בין חומות האבן הנצחיות.

קיץ במגדל דוד
במקביל לתערוכה יתקיימו סדנאות לילדים, למשפחות ולמבוגרים, שיתקיימו במהלך חודשי הקיץ ויתמקדו בשיטות שונות של שימוש בנייר, חיתוכים ומגזרות נייר, קולאז'ים וחומרים רכים ליצירת עבודות במגוון צורות וגדלים. סרגסיאן עצמו יוביל שיחות גלריה, כיתות אמן ומפגשים שיעסקו בעבודתו האומנותית ובמסרים שאותם הוא מעביר בעבודותיו.

תערוכת אבן נייר ומספרים תערוכת אבן נייר ומספרים
תערוכת אבן נייר ומספרים תערוכת אבן נייר ומספרים
תערוכת אבן נייר ומספרים תערוכת אבן נייר ומספרים
תערוכת אבן נייר ומספרים תערוכת אבן נייר ומספרים
תערוכת אבן נייר ומספרים תערוכת אבן נייר ומספרים
תערוכת אבן נייר ומספרים תערוכת אבן נייר ומספרים