ירושלים דרך תצפית מגדל דוד

אירועים במגדל דוד לרגל יובל לאיחוד ירושלים

חוגגים את יום חגה של ירושלים במצודת העיר העתיקה!

יום ירושלים, 24.5, 9:00-18:00 I הכניסה חינם 

  • ראש העיר יקבל את פני המבקרים בשעות 15:30-18:00

אתם מוזמנים להצטרף אלינו לחגיגה ירושלמית במקום הכי ירושלמי בעיר, במגדל דוד

כבר בכניסה למצודה יקבל את פניכם לא אחר מאשר דוד המלך מלווה בצלילי נבל שיספר איך הפכה ירושלים מעיר קטנה לבירת הממלכה כולה. ברחבי המצודה אתם מוזמנים ליהנות משלל תחנות הדרכה בהן מדריכי המוזיאון יספרו על המראה המרהיב של העיר הנשקף ממגדל התצפית, על המצודה המיוחדת ועל ארמון הורדוס.

לאורך שביל הנחש תוכלו ליהנות ממגוון דוכני שתייה ואוכל. על הבמה המרכזית תופיע התזמורת האנדלוסית בליווי מילות השירים שיוקרנו על מסך ענק ויהפכו את ההופעה לשירה בציבור חווייתית וירושלמית. מתחת לבמה, ברחבת הדשא המוצלת תוכלו לנסות לבנות בעצמכם דגם עצום של מצודה עתיקה עם מגדלים, גשרים ואבני בניה מרשימות. ברחבי המצודה תוכלו למצוא משחקים, חידות ומשימות בנושאים הקשורים לירושלים – סולמות וחבלים, משחק הזיכרון ועוד.

לסיום, אל תפספסו את סדנת היצירה בה תכינו מזכרת מהיום המיוחד: מסגרות מקושטות לתמונות או משחק קופסא "עולים לרגל לירושלים" – מזכרת ירושלמית לכל המשפחה!


 

פנים רבות לה – סדרת סיורים בעקבות קהילות ומשפחות בירושלים

פנים רבות לה

סדרת סיורים חדשה ומיוחדת בעקבות אנשים, משפחות וקהילות בעיר ירושלים. התרבויות והדתות שהתקיימו בעיר במהלך השנים יצרו בירושלים מגוון אנושי ייחודי. בסדרה החדשה "פנים רבות לה" נכיר את סיפורם של אנשי העיר ונגלה את הסיפורים המרתקים של מגוון הקהילות החיות בירושלים. אחת לחודש נצא לסיור בשכונה או במתחם של אחת מקהילות העיר ונשוחח עם נציג הקהילה שייתן לנו הצצה אל חיי הקהילה מקרוב. בין המפגשים: הקראים, הארמנים, משפחת חוסייני ונשאשיבי, חסידי בעלז, היהודים המשיחיים, האתיופים הנוצרים ועוד.

לפירוט מפגשי הסידרה >

50 שנים 50 פנים - סדרת סיורים במסגרת מ.ס.ה: מפגשים.סיורים.הרצאות

50 faces50years

מאי – יוני 2017: סדרה זו היא חלק מפרויקט חמישים פנים – חמישים שנים של מוזיאון מגדל דוד.

בסדרה נעסוק באירועים ובאנשים בירושלים בין השנים 1948-1967: מימי ירושלים החצויה, דרך ימי ההמתנה ועד ימי הניצחון ואיחודה של העיר ירושלים לאחר 19 שנים. נעסוק בדמויות פוליטיות, במוזיקה, בגעגועים, בספורט, בבוהמה הירושלמית, נצעד בעקבות הקו העירוני וימי המלחמה עצמם.

 

לפירוט מפגשי הסדרה >

50 שנים, 50 פנים - פרויקט דוקומנטרי

פרוייקט 50 שנים 50 פנים

לקראת יום ירושלים הקרוב, המוזיאון יציין את 50 שנות איחוד העיר ואת הפנים הרבות שיש לשנה זו בסדרת אירועים תחת הכותרת 50 שנים 50 פנים. במסגרת סדרת האירועים נקיים פרויקט תיעודי בו 50 אנשים בעלי רקע שונה יספרו בלשונם מה הזיכרון שלהם מרגע האיחוד. בני כמה היו? איפה היו ומה עשה? מה היו התחושות שסערו בו באותו הרגע? מה הייתה האווירה סביבם ואיך הדבר השפיע על מהלך חייהם מאז ועד היום?

המונולוגים יוצגו כסרטים קצרים בהם יספרו המשתתפים את סיפורם ובמקביל יוצגו הסיפורים בהרחבה עם צילומים ומסמכים מקוריים.

האנשים מאחורי 50 שנים, 50 פנים: בנוסף יתקיימו במוזיאון מפגשים עם משתתפי הפרויקט הדוקומנטרי בהשתתפות חוקרים ופעילים שיספרו על מגוון נושאים מנקודות מבט שונות.

פסיפס ירושלמי: לא לירושלמים בלבד. פרויקט וידאו מיוחד שמזמין משפחות ויחידים מהארץ והעולם להצטרף לפסיפס הירושלמי שנוצר בפרוייקט הדוקומנטרי ולספר את הסיפור שלהם. המבקרים במוזיאון יוכלו להצטלם בעמדה מיוחדת ואולפן נייד יסתובב בשכונות השונות בעיר ויביא מהן את הקולות והפנים להרחבת הפסיפס האנושי.

יש לכם סיפור שקשור באיחוד ירושלים? מכירים מישהו שיש לו סיפור שקשור באיחוד ירושלים? שלחו לנו את הסיפור שלכם (עד 20.3)

לפירוט ומילוי טפסים >

החיזיון הלילי – מופע אור קולי במצודה

Israel, Old City of Jerusalem, The Tower of David Museum: David's Citadele (King David's Tower), ancient citadel located near the Jaffa Gate entrance to the Old City of Jerusalem. UNESCO World Heritage Site

חומות המצודה משמשות תפאורה למופע לילה שכולו חגיגה של צלילים ומראות. בין השרידים הארכיאולוגיים שבחצר המצודה ולצלילי מוזיקה מקורית נגלה סיפורה של העיר ירושלים בדימויי-ענק עוצרי נשימה של מציאות מדומה. החיזיון הלילי עשוי בטכניקה של "אחיזת עיניים", אבני החומות והמבנים נמוגים לתוך התמונות והדימויים המוקרנים עוטפים את הצופה בחוויה רב חושית יחידה מסוגה. טכניקות חדשניות ומערכת מחשוב משוכללת מפעילות 20 מקרנים, 10 נגני וידאו, 14 מחשבים ו-14 רמקולים. אליהם מצטרפים כ-10 קילומטרים של כבלים ושני בתי הקרנה. החיזיון הלילי, הראשון מסוגו בעולם, מיועד לכול – לישראלים ולתיירים, למשפחות, לדוברי כל השפות – ולכל אוהבי ירושלים!

בתאריכים נבחרים בחודש מאי. מחיר: מבוגר: 55 ₪, ילד 45 ₪

להזמנת כרטיסים

פעילויות ייחודיות לשנת ירושלים עבור מערכת החינוך

Kids Activities

אריה בצל הזית: סיפורו של העם היהודי בעיר הבירה וסמל העיר ירושלים לכיתות ה'-ו'.
אריה, ענף זית וחומה הם האלמנטים המרכיבים את סמלה של ירושלים הבירה. התלמידים לומדים על תהליך איחוד השבטים והפיכתה של ירושלים לבירה בימי דוד, על חשיבותו של עץ הזית במסורת היהודית, על בנייתה ותפקידה של חומת העיר העתיקה ועל החייאת השפה העברית עם השיבה מהגלות.

המרוץ למטמון: יובל לירושלים – פעילות מאתגרת ברחבי המצודה לציון 50 שנה לאיחוד העיר לכיתות ו'-ט'.
משחק משימות תחרותי שבו נדרשים התלמידים להפגין חשיבה יצירתית, עבודת צוות, ניווט והתמצאות במרחב.

כשהם מתחרים ביניהם, המשתתפים הנחושים רצים אל המטמון ומתוך המשימות המגוונות הם לומדים להכיר את הסיפור ההיסטורי של ירושלים ושל העם היהודי, מאז נקבע מעמדה כבירה על ידי דוד בימי בית ראשון ועד לאיחוד העיר מחדש במלחמת ששת הימים.

גלגולו של סמל: סיור למורים.
סיור במגדל דוד ובהר ציון בעקבות אישים, אירועים ומקומות בירושלים שהם חלק מסיפור הזהות שלנו והפכו לסמל. נתחקה אחר תולדותיו של מגדל דוד והפיכתו לאחד מסמלי ירושלים והציונות, נברר מי עוד אימץ אותו כסמל, נבין את הרקע להתקדשותו של הר ציון לשלוש הדתות ונסקור את סיפורו של הכותל, מאז היותו חלק ממתחם מפואר ומקודש בימי הבית השני ועד להפיכתו לסמל הזהות והזיכרון היהודי.

יובל לאיחוד העיר: סיור למורים.
סיור אל ירושלים החצויה בשנים 1948–1967 וסיפור שיקומה של העיר לאחר מלחמת ששת הימים  נתחיל את הסיור במוזיאון מגדל דוד, בתצפית אל שני חלקי העיר ואל תוואי הקו העירוני. נכיר את המצודה, שהייתה נקודה אסטרטגית על הקו העירוני במהלך השנים הללו. נסייר לאורך חומת העיר העתיקה ונשמע את סיפורן של שכונות הגבול ממילא, מוסררה וימין משה. במרכז המבקרים שבפארק טדי נתוודע לדמותו של טדי קולק, ראש העיר המיתולוגי, שנודע כבונה ירושלים העכשווי וכמי שהפך אותה מעיר חצויה לעיר רב-תרבותית בעלת שם ויוקרה בינלאומיים.

לפירוט דרכי יצירת קשר והזמנות >