ג'ון טליל

"בני משפחת טליל נשארו ספונים בבית במשך כל ימי המלחמה, החלונות מכוסים בדבק כדי שלא יתנפצו.."

ג'ון טליל נולד בשנת 1928. אביו היה רופא שיניים, תושב ירושלים שהיו לו מרפאות בשכם ובבית ג'אלה וג'ון הלך בעקבותיו ללימודי רפואת שיניים בביירות וסיים את לימודיו בשנת 1947. בשנת 1967 הוא היה כירורג שיניים מבוסס, התגורר בבית בעיר העתיקה שבו גרו בני המשפחה שנים רבות והייתה לו מרפאה משלו בעיר. ג'ון חיבר את הספר "אני ירושלים".

ביום שבו פרצה המלחמה הוא היה בדרכו למרפאה, לטפל בלקוחה שעמדה לנסוע לביירות, ומשם התכוון ללכת לקנות ציוד שהיה צריך. כאשר הגיע הביתה ושמע מאחיו שפרצה מלחמה הוא הופתע מאוד. הוא הלך לאסוף את הדואר סמוך למגדל דוד וגילה שכל החנויות שאותן היה צריך היו סגורות. כאשר יצא מסניף הדואר, החל ירי מכיוון מגדל דוד וטליל שהבין שהמלחמה פרצה בעיר מיהר לחזור הביתה דרך סמטאות העיר העתיקה.

בני משפחת טליל נשארו ספונים בבית במשך כל ימי המלחמה וכיסו את החלונות בנייר דבק כדי שלא יתנפצו. אחרי ימים אחדים ראה ג'ון ברחוב חיילים שהיה בטוח שהם עירקים בגלל המדים שלהם ורק כאשר שמע אותם מדברים עברית הבין שהם ישראלים. הוא זיהה את העברית מכיוון שלאביו ולו עצמו היו מטופלים יהודים, ובתקופה שלפני מלחמת העצמאות היו לו חברים יהודים שאתם היה מבלה.

זו הייתה הטלטלה הגדולה השנייה שעבר ג'ון טליל בחייו. העיר השתנתה פעם אחת מן היסוד לאחר עזיבתם של הבריטים והמעבר לשלטון ירדן, וכעת היא עמדה על ספו של שינוי גדול נוסף.