זהבה פוקס

כדי להעסיק את הילדים הרבים במקלט ולשפר את מצב רוחם הביאה אתה פוקס קופסת צבעים גדולה ועודדה את הילדים לצייר על קירותיו

זהבה פוקס נולדה בירושלים בשנת 1935 וזוכרת את הכותל כפי שהיה לפני מלחמת השחרור – סמטה צרה ליד הקיר המתנשא. אביה, איש ההגנה, היה לוקח את המשפחה כולה לטיול לעיר העתיקה בשבתות.

בשנת 1967 היא הייתה בת שלושים ושתיים, אם לשלושה ילדים שהמבוגר בהם בן חמש והצעיר תינוק בן חמישה שבועות. בעלה של פוקס גויס למילואים וכאשר פרצו הקרבות בירושלים היא ירדה עם ילדיה והשכנים למקלט ליד ביתה שברחוב טשרניחובסקי. כדי להעסיק את הילדים הרבים במקלט ולשפר את מצב רוחם הביאה אתה פוקס קופסת צבעים גדולה ועודדה את הילדים לצייר על קירותיו. מפעם לפעם, למרות מחאות השכנים, הייתה עולה לדירתה לכבס בגדים עבור התינוק. למרות הכול, החיים צריכים להימשך.

אביה של פוקס, קבלן במקצועו שהיה מבוגר ולא גויס, היה מגיע מפעם לפעם מביתו שברחוב רמב"ן, מביא ממתקים ומצרכים ועוזר ככל האפשר. בשבת, ה-10 בחודש, הודיעו ברדיו שהלחימה נגמרה אבל עדיין יש להישאר במקלטים. אביה של פוקס בא בערב ונפרד ממנה בדמעות, היא לא ידעה מדוע. רק מאוחר יותר התברר לה – עם צאת השבת נקראו קבלנים יהודים להתחיל בתהליך הארוך של שיקום הכותל, להרוס את שכונת המוגרבים ולפנות רחבה לפני הכותל, רחבה שתוכל להכיל את האנשים הרבים שירצו להגיע לכותל בחג השבועות המתקרב.