גנרל וג'נטלמן: אלנבי בשערי ירושלים

סדרת סיורי מסה מיוחדת לציון 100 שנה לכיבוש ירושלים על ידי בריטניה

  • 15% הנחה לרוכשי הסדרה המלאה

גנרל בריטי פשוט I שיח גלריה וסיור בתערוכה גנרל וג'נטלמן במגדל דוד

יום שלישי, 23.1 I בשעה 17:00

סיור בתערוכה גנרל וג'נטלמן – אלנבי בשערי ירושלים במוזיאון מגדל דוד בהדרכת האוצרת נירית שלו כליפא והרצאה על 'מאחורי הקלעים' של המוצגים והכנת התערוכה.

האם ייתכן כי ירושלים העות'מאנית נכנעה לשני טבחים בריטים פשוטים שיצאו במקרה לחפש מצרכים לארוחת הבוקר עבור החיילים הרעבים? מאה שנה אחרי הימים הדרמטיים ההם, תציג התערוכה במגדל דוד פתרון אפשרי לתעלומה ההיסטורית באמצעות תצלומים ומסמכים הנחשפים לראשונה ושופכים אור חדש על מה שהתרחש עד לרגע השיא של הסיפור בו ניצב על מדרגות מגדל דוד "גנרל בריטי פשוט" – הגנרל אדמונד אלנבי, ולראשונה בתולדותיה פנה אל כל תושביה, בהצהרה שנפתחה במילים "ירושלים המבורכת" ונקראה ב-7 שפות, וביניהן השפה העברית.

מדריכה: דר' נירית שלו כליפא

מחיר: מבוגר 50 ₪, סטודנט/א.ותיק 40 ₪

  • המפגש כולל כיבוד קל
להזמנת כרטיסים >

מאה שנות אדריכלות אנגלית I המבנים הבריטים בירושלים

יום שישי, 16.2 I בשעה 10:00

סיור בעקבות אדריכלות בריטית בירושלים. נראה כיצד הסגנונות האדריכליים השונים הביאו לידי ביטוי את התהפוכות בחברה הבריטית בתקופת שלטון המנדט בארץ ישראל.

נבקר במבנים ירושלמים שונים: טחנת הרוח ומשכנות שאננים, הכנסייה הסקוטית, בית אות המוצר והמדפיס הממשלתי, בית החולים לחולי עיניים סנט ג'ון, תחנה הרכבת הישנה ועוד. נתבונן במבנים הירושלמים במבט אדריכלי ונכיר את סגנונות הבנייה השונים שהשפיעו רבות על מראה העיר.

מדריך: משה שפירא

מחיר: מבוגר 90 ₪, סטודנט/א.ותיק 80 ₪

  • מקום המפגש יימסר בעת ההזמנה
להזמנת כרטיסים >

מועדון הקצינים הבריטיים I תרבות, בילויים ותיירות בתקופת המנדט הבריטי

יום חמישי, 15.3 I בשעה 17:00

מרכז העיר המוכר גם בשם "המשולש הירושלמי", התפתח בימי המנדט הבריטי ועד מהרה היה למרכז העסקים והבילוים של ירושלים.

נצא לסיור במרכז העיר בעקבות אזורי הבילוי ומרכזי התרבות בימי המנדט הבריטי. נשמע על הווי הימים ההם, על דרכי הבילוי בעיר, על התרבות שהתפתחה ועל החנויות הייחודיות שהוקמו בשנות ה-20 וה-30. נכיר מסעדות ובתי קפה שהפכו למוסדות תרבות, נעקוב אחרי הגינונים הבריטיים שאומצו על ידי תושבי העיר ונספר את סיפורם של בתי הקולנוע והמועדונים שפעלו בעיר.

מדריכה: עדנה עסיס

מחיר: מבוגר 90 ₪, סטודנט/א.ותיק 80 ₪

  • מקום המפגש יימסר בעת ההזמנה
להזמנת כרטיסים >

הלוחמים העברים I פעילות המחתרות העבריות נגד השלטון הבריטי

יום שישי, 4.5 I בשעה 10:00

סיור בעקבות פעולות, אישים ומקומות שהיו לשם דבר בפעילות המחתרתית ובמאבק של היישוב היהודי בשלטון הבריטי. נשמע על פיצוץ מלון המלך דוד בידי האצ"ל ועל תוצאותיו ההרסניות, על ההתנקשות של הלח"י בקצין הבולשת תומס וילקין שהיה שותף לצוות שהרג את המפקד 'יאיר' שטרן, ועל פעולות 'ההגנה' בשכונת ימין משה בזמן המאורעות והמלחמה.

בסיום הסיור נבקר במוזיאון אסירי המחתרות ששימש בבית הסוהר המרכזי בו נכלאו אסירי המחתרות בתקופת השלטון הבריטי בארץ ישראל.

מדריך: דורון אורן

מחיר: מבוגר 90 ₪, סטודנט/א.ותיק 80 ₪

  • מקום המפגש יימסר בעת ההזמנה
להזמנת כרטיסים >

קטמון הערבית I בתים ויושביהם בשכונת גנים מנדטורית

יום שישי, 25.5 I בשעה 10:00

סיור בקטמון הערבית שהחלה להתפתח בתחילת המאה ה-20 על אדמות הפטריארכיה היוונית-אורתודוקסית ושגשגה כשכונת גנים בימי המנדט.

נשמע על אורחות החיים של בוני השכונה ותושביה, בני מעמד הביניים, בעלי מקצועות חופשיים ואנשי הון ושלטון שצמחו בתקופת המנדט. נכיר את בתי המלון, הקונסוליות והמוסדות האחרים שפעלו בשכונה. נראה בתים פרטיים מיוחדים, נכיר את בעליהם ואת סגנונות הבניה השונים שלהם.

נעזר ביומניו המרתקים של המחנך והמנהיג הפוליטי הפלסטיני ח'ליל א-סכאכיני, שהיה מהדמויות החשובות והססגוניות של ירושלים בתקופת המנדט הבריטי ותושב השכונה עד 1948.

מדריך: גדעון שילה

מחיר: מבוגר 90 ₪, סטודנט/א.ותיק 80 ₪

  • מקום המפגש יימסר בעת ההזמנה
להזמנת כרטיסים >

זמן הדמדומים I חצי השנה האחרונה של השלטון הבריטי בארץ ישראל

יום שישי, 8.6 I בשעה 10:00

סיור במרכז העיר בעקבות דמדומי השלטון הבריטי בירושלים. נשמע על חיי היום-יום של הבריטים ושל בני האליטות הירושלמיות בשבועות האחרונים לשלטון המנדט, על היום האחרון של הבריטים בעיר ועל הנכסים הבריטים הרבים שהיו בבעלותם, שחלקם נמסרו עם תום שלטון המנדט.

מי הניח את משאית הנפץ ברחוב בן יהודה ומדוע הוצת קולנוע רקס? מה עשו ב-Palestine Post לאחר הפיצוץ ברחוב הסולל? כיצד השפיעה עזיבת הבריטים על מבחני הבגרות? ומה קרה למערכת המשפט?

מדריך: ישראל גולדמן

מחיר: מבוגר 90 ₪, סטודנט/א.ותיק 80 ₪

  • מקום המפגש יימסר בעת ההזמנה
להזמנת כרטיסים >

החברה למען ירושלים I רונלד סטורס, המושל הצבאי הראשון

יום שישי, 12.1 I בשעה 10:00

סיור במרכז העיר בעקבות רונלד סטורס, המושל הצבאי והאזרחי הראשון של ירושלים שעשייתו למען העיר והחותם שהטביע עליה ניכרים היטב עד ימינו. נכיר את השינויים התרבותיים, העירוניים והפיזיים שביצע בעיר בעזרת החברה "למען ירושלים" שהקים.

מדוע פירק את מגדל השעון הטורקי משער יפו? מדוע הטריח את הנציב העליון הבריטי להשתתף בטקס פתיחת הדואר המרכזי? כיצד מימן את הקמת בית העירייה החדש? מה תכנן לבצע בשכונת נחלת שבעה ומדוע קרא לרחוב החדש שסלל דווקא על שם אליעזר בן יהודה?

מדריכה: תמר הירדני

מחיר: מבוגר 90 ₪, סטודנט/א.ותיק 80 ₪

  • מקום המפגש יימסר בעת ההזמנה

נס חנוכה תרע"ח (1917) I כיבוש ירושלים במלחמת העולם הראשונה

יום שישי, 29.12 I בשעה 10:00

סיור בעקבות המאורעות שהתרחשו ב-3 ימים מכריעים בשלהי מלחמת העולם הראשונה – ימים שהחלו בעזיבתם החטופה של שליטי העיר הטורקים בבוקר ה -9.12.1917 והמשיכו במסירת העיר הקדושה לשליטיה הבריטים בסדרת טקסים ואירועים חגיגיים.

נבקר באתרים שמילאו תפקיד חשוב באותם ימים: בכיכר אלנבי, בית החולים וולאך ובבית הדואר ברחוב יפו. נעבור בשער יפו שדרכו נכנס הגנרל אלנבי לעיר ירושלים, ונגיע לשער המצודה שם התקיים האירוע המרכזי שבו הכריז אלנבי על ירושלים כעיר משוחררת וקדושה לשלוש הדתות. נסיים בסיור בתערוכה החדשה "גנרל וג'נטלמן – אלנבי בשערי ירושלים".

מדריך: ערן תירוש

מחיר: מבוגר 90 ₪, סטודנט/א.ותיק 80 ₪

  • מקום המפגש יימסר בעת ההזמנה