זמן מסה

גיליון מספר 2, פברואר 2016

 

קוראות וקוראים יקרים,

 לקראת סוף המאה ה-19 הפך שער יפו וסביבתו לאזור סואן ותוסס מבחינה מMoatסחרית.

בסביבת השער נמצאו בתי מלון, בנקים, בית הדואר האוסטרי, חברות תיירות, צלמים, חלפנים, חנויות שונות וגם שוק אוכל ארעי.

בתמונה נראה אזור החפיר של מצודת העיר בסמוך לשער יפו ומוכרים כפריים שבאו למכור את התצרוכת החקלאית שלהם בירושלים. היום החפיר נקי ומסודר והינו חלק ממוזיאון מגדל ירושלים המהווה, כמו בעבר, שער לעיר ירושלים.אנחנו שמחים להגיש לכם גיליון נוסף של זמן מסה.

בגיליון החדש – פלאפל, קפה ומרק גולש. נתמקד בפעילות שתיערך בחודש פברואר ונדון בקשר שבין אוכל ופוליטיקה במרחב שלנו, במטבח הערבי מקומי ובבתי האוכל המיתולוגיים של מרכז העיר ירושלים.

 

הצטרפו אלינו למפגשים הבאים של סדרת אוכלים בירושלים שיתקיימו בחודש פברואר: להרצאות על המטבח הערבי והפוליטיזציה של האוכל בישראל ולסיור בעקבות בתי אוכל מיתולוגיים בירושלים.

 

 מחכים לראותכם,

 מערכת זמן מסה

 


 

ולנו יש פלאפל!

FALAFEL

כיצד מגדירים מאכל לאומי? ולמי בדיוק הוא שייך? מבין כל מאכלי העדות וכל תרבויות האוכל השונות בישראל, יש מאכל ישראלי אחד המוסכם על כולם: זקנים וצעירים, מזרחים ואשכנזים, גברים ונשים, חיילים במדי ב' מאובקים ואנשי עסקים בחליפות מגוהצות. מה יותר ישראלי מפלאפל? כבר עשרות שנים שהפלאפל נחשב בעיני רבים למאכל הישראלי הלאומי. בשנים האחרונות גם החומוס התבסס כמרכיב חשוב במטבח הישראלי היהודי ואף עבר שינויים ששינו את אופיו ואת טעמו. בדומה לחומוס, גם הפלאפל עבר שינויים רבים מאז שהחברה היהודית בישראל אימצה אותו לחיקה ועד שהפך למאכל רחוב פופולרי ובעיני רבים – למאכל הלאומי.

הפלאפל המקורי כלל לא נמכר בדרך המוכרת לנו היום בדוכני הפלאפל – בפיתה עם סלט, חצילים, עמבה, טחינה צ'יפס ולפעמים אפילו בבגט! מקור הפלאפל במצרים והוא עשוי בדרך כלל מתערובת של פול מבושל ותבלינים. בניגוד לחומוס המצרי, בארץ ישראל הערבים נהגו להכין את הפלאפל על בסיס חומוס ולא על בסיס פול. במקור, הפלאפל הוא מאכל של עניים ובעבר הפלאפל כלל לא היה אוכל רחוב אלא היה מאכל ביתי הנאכל יחד עם ממרח חומוס.

לפני עידן הגלובליזציה והסחר הבין לאומי, בני האדם נאלצו להסתפק במאכלים שגדלו בסביבתם ובאופן טבעי, מהגרים וחברות מהגרות אימצו את האוכל המקומי בארץ אליה הגיעו. תהליך זה התקיים כמעט בכל קהילות ישראל כשהיגרו למדינות שונות וגם בארץ ישראל. כיצד הופיעו הפלאפל והחומוס במטבח היהודי-ישראלי? האם הופעתם במטבח היהודי בארץ ישראל הוא ניכוס לאומי או השפעה של המטבח הערבי על האוכלוסייה היהודית החיה במזרח התיכון? הצטרפו אלינו להרצאה מרתקת על אוכל ופוליטיקה בישראל עם עיתונאית האוכל של מוסף הארץ ומחברת ספרי אוכל ומסעות – רונית ורד

להזמנת כרטיסים

בית הקפה הראשון בירושלים

הקפה, ארומטי ומעורר, הוא אחד המשקאות האהובים בעולם. לכול מדינה ואומה יש את הקפה שלה: אספרסו איטלקי מרוכז, קפה טורקי חזק, קפה תימני עם חווייג' ואפילו קפה אירי מחוזק בויסקי. למרות שהקפה הוא אחד המשקאות הנפוצים בעולם, בניגוד ליין ולבירה אותם האדם החל לייצר כבר בשחר האנושות, הקפה הוא משקה חדש יחסית. על גילוי הקפה ישנן אגדות רבות אך החוקרים סבורים שמקור הקפה באתיופיה ומשם עבר לתימן. בעשורים האחרונים נפוצו ברScreenshot_2015-12-23-09-26-01-1חבי העולם רשתות בתי קפה גדולות המתמחות בהכנת קפה במגוון טעמים וצורות. נוטים להחשיב את איסטנבול לאחת הערים הראשונות בה נפתח "בית קפה" ובמערב, ונציה הייתה אחת הערים הראשונות שבה נפתחו בתי קפה בהשפעה טורקית – משם הדרך לאירופה ולשאר רחבי העולם הייתה קצרה. הקפה הפך למשקה חברתי ולמשקה על אירוח ובית הקפה הפך למוסד חברתי מרכזי וחשוב.

רבות נכתב על בתי הקפה של קהיר, איסטנבול, ונציה, וינה, פריז ואפילו לונדון. אבל גם לירושלים יש היסטוריה ארוכה של שתיית קפה ואף מקום של כבוד לצד איסנטבול בראשוניות בתי הקפה הממוסדים. על פי עדויות ותיאורים של מבקרים בירושלים העתיקה בתי קפה היו פעילים כבר באמצע המאה ה-16 ובמרכז השוק בעיר העתיקה פועל עד היום בית קפה מהעתיקים בירושלים והוא כבן 170 שנים. פשטותו של המקום הוא סוד קסמו: בין קירות בית הקפה החומים, שרידי עשן הנרגילות, יושבים גברים רבים, שותים קפה ותה ומעשנים נרגילות בטעמים שונים.

הישיבה בבית הקפה נתפסה כבטלה ובשל החשש מקונספירציות נגד השלטון המתבשלות בקרב יושבי בית הקפה, בירושלים (כמו באיסטנבול) השלטונות ניסו לסגור את בתי הקפה פעמים רבות. הניסיונות לא צלחו ובירושלים, בעיר העתיקה, המשיכו לפעול בתי קפה רבים. במאה ה-19 ביקר בירושלים הרופא והחוקר השוויצרי, טיטוס טובלר, וכתב כי מצויים בירושלים עשרים בתי קפה,  "…רובם נמצאים סביב בית החולים הישן של המסדר על שם יוחנן" אולי זהו בית הקפה הנמצא במרכז השוק בעיר העתיקה?

בראשית המאה ה-20 נפתחו בתי קפה גם במערב ירושלים. בתי הקפה החדשים שנפתחו פעולו על פי המ
תכונת המוכרת באירופה ורבים מהם התאפיינו באווירה קוסמו-פוליטית.

רוצים לשמוע עוד על המטבח הפלסטיני ועל תרבות האירוח בחברה הערבית? הצטרפו אלינו למפגש במרכז ווג'וד הנמצא בקרבת מוזיאון מגדל דוד, נשתה קפה ונשוחח עם גב' נורה קורט נשיאת הארגון ווג'וד >

להזמנת כרטיסים

מולי, יש היום גולש?

כל המי ומי של ירושלים נהגו לשבת ב'פינק', המוסד המיתולוגי של ירושלים שרבים עדיין מדברים עליו בגעגוע רב. ברחוב ההסתדרות פעל במשך שנים רבות אחד המקומות המפורסמים בעיר. למרות היותו מוסד חשוב, רבים מבני העיר כלל לא שמעו על המקום: תריס מוגף ומעין סודיות אפפו את המקום, כאילו כדי להרחיק את רוב הציבור מהמועדון הסגור ומי שהעז ופתח את הדלת, לעיתים אולי הרגיש שהוא "מחוץ לעניינים".

פינק נוסד בשנת 1932 על ידי משה פינק ופעל במשך 72 שנים, עד לשנת 2005. היה זה דייב רוטשילד שהפך את 'פינק' למוסד קולינרי עם בר משקאות מרשים מאוד, ותפריט אוכל אוסטרו-הונגרי עם מנת דגל בלתי נשכחת: גולש ההונגרי בעל מתכון סודי.MULI

ב'פינק' נהגו לשבת קצינים ואנשי ממשל בריטי, לצידם לא פעם נראו גם אנשי הנהגת הישוב, ומספרים שגם אנשי הגנה, האצ"ל והלח"י. לאחר קום המדינה, ישבו במקום אנשי או"ם ודיפלומטים, חברי כנסת, אומנים מהארץ והעולם, ואנשי בוהמה שבאו ליהנות ממרק גולש ואיזה 'דרינק'. במגזין הניוזוויק  הופיע 'פינק' כאחד הבארים הטובים בעולם.

מי לא ישב בפינק? בין באי המקום היו משה דיין, יצחק נבון, משה שרת, גולדה מאיר, וטדי קולק כמובן. אל הבר הגיעו גם אנשי רוח ואמנים כמו אלכסנדר פן, דן בן אמוץ, עמוס קינן, שייקה אופיר וחיים גורי. בין אורחי המקום היו גם ארתור רובינשטיין, מארק שאגל, קירק דאגלס, פול ניומן, דני קיי, סימון דה בובאר, שירלי מקליין ועוד רבים ומוכרים.

פינק היה מקום של 'קלאסה' כך מספרים רבים, אבל הוא לא היה כשר. עם הזמן רבים מהלקוחות הוותיקים נעלמו מהמקום, ו"הסודיות" שאפפה את פינק לא הניבה לקוחות חדשים. בעלי המקום הכשירו את המטבח אבל לא הצליחו להאריך ימים ובשנת 2005 לאחר 72 שנים, פינק המוסד המיתולוגי בקולינריה של העיר נסגר.
ב"משולש הירושלמי" היו מוסדות אוכל ובתי קפה רבים שנעלמו מעינינו אך עדיין זכורים לרבים מבני העיר ולמבקרים בה. בין אלה הם קפה ויאנה, קפה אירופה, קפה עטרה וזיכל.

הצטרפו אלינו לסיור בעקבות מוסדות אוכל במרכז העיר ירושלים בהדרכת אסתר סעד מורת דרך ירושלמית >

להזמנת כרטיסים