מוזיאון מגדל דוד

זמן מסה

גיליון מספר 3, מרץ 2016

 

קוראות וקוראים יקרים,

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף למסע מסתורי ומרתק בצדדים האפלים של ירושלים, בסדרה חדשה העוסקת בבלשים, שוטרים, סיפורי פשע אמיתיים ופרשיות דמיוניות בעיר הקודש.

tower of david1הסדרה 'בלשים בירושלים – בין דמיון ומציאות' תתקיים בחודשים מרץ-אפריל ותכלול מפגשים, הרצאות וסיורים בעקבות בלשים, שודדים, מרגלים, סופרים ואסירים.

ז'אנר הספרות הבלשית בישראל לא זכה לפופולריות רבה עד לשנות ה-80 של המאה ה-20. בניגוד לערים אחרות בעולם, ירושלים לא זכתה לבלשים מפורסמים כמו שרלוק הולמס, מיס מארפל או הארי הולה ובכל זאת, העיר שימשה זירה לכמה וכמה נובלות בלשיות חשובות ומעניינות שהצליחו לעורר עניין בז'אנר הספרות הבלשית בישראל.

מתוך הספרות הבלשית שנכתבה בירושלים משתקפים חיי התושבים בעיר ולא פעם נדמה שהגבול בין דמיון למציאות מטשטש. מפגשי הסדרה בלשים בירושלים ישלבו בין הדמיון שבספרות הבלשית לבין המציאות היומיות בירושלים – מציאות שלפעמים עולה על כל דמיון.

מחכים לראותכם,

מערכת זמן מסה


 

הקישלה - מצודה צבאית, כלא אכזרי או ארמון מפואר?

מגדל דוד – מצודת ירושלים – נמצאת בנקודה אסטרטגית חשובה, המצודה שוכנת מעל המפגש בין גיא בן הינום לבין נחל צולב – מבחינה טופוגרפית זו הנקודה הגבוהה ביותר בעיר העתיקה ולכן בחרו שליטי העיר לאורך הדורות להקים בהkishle את הביצור שיגן על העיר ממערב. כל אחד מהשליטים ומהכובשים שהגיעו לעיר במהלך השנים הוסיפו למצודה ביצורים ותוספות ארכיטקטוניות משלהם והשאירו בה את חותמם.

גם מוחמד עלי ואיברהים פחה שליטי מצרים שכבשו את הארץ במאה ה-19, הוסיפו למצודה תוספות משלהם ובראשית שנות ה-30 של המאה ה-19 הוסיפו בצמוד אליה מבנה נוסף ששימש כמעונם של חיילי הצבא, זהו מבנה המוכר עד היום בשם הקישלה. העות'מאנים המשיכו להשתמש במתחם לצרכים צבאיים והקישלה הפך לבית מעצר ולכלא. בתקופה זו שמו של הקישלה הלך לפניו – הקישלה נודע כמקום אפל בו תנאי המקום והיחס לאסירים והעצורים היו לעיתים קשים ביותר.

הבריטים המשיכו במסורת ועם הכיבוש הבריטי המשטרה המנדטורית קבעה בקישלה את מקומה. משטרת המנדט טיפלה בעבריינים אך גם בפעילי המחתרות. קשה למנות את כל האסירים שישבו בקישלה אך מספיק להזכיר כי בין האסירים שהובלו אל בית המעצר בעקבות אירועי 1920 הובל גם זאב ז'בוטינסקי. פעילי המחkishle2תרות שנאסרו בקישלה הותירו אחריהם "מזכרות" בדמות חריטות שונות על הקירות, את חלקן ניתן לראות עד היום על קירות המבנה ובעזרתן להבין פרק נוסף בתולדות המקום. במלחמת העצמאות, עם נפילת הרובע היהודי, הובלו לוחמי הרובע אל הקישלה שם המתינו עד שהעבירו אותם לשבי בירדן. לאחר מלחמת ששת הימים מבנה הקישלה עבר לידי מדינת ישראל אך המסורת נמשכה ובחלקו של המבנה ממוקמת עד היום משטרת ישראל.

בשנת 2000 נערכה בקישלה חפירה ארכיאולוגית שחשפה את סיפורו המרתק של המקום במהלך ההיסטוריה, פרק אחר פרק. היום ניתן לראות במבנה את השרידים הארכיאולוגיים מהתקופות השונות: מימי הבית הראשון, דרך שרידי ארמונו של הורדוס ועד לשרידים מקוריים מתאי המעצר של ימי המנדט.

מעוניינים לגלות עוד על גלגולו של מבנה הקישלה? רוצים לראות מה השאירו אחריהם אסירי המחתרות? הצטרפו לסיור באגף החדש של מוזיאון מגדל דוד החושף את הקישלה עד יסודותיו.

להזמנת כרטיסים

תיק 148/48, העבריין לא נודע

זה היה בערב שבת קריר של חודש ספטמבר. השעה 17:00 בערב. ג'יפ שנסע בשכונת קטמון בירושלים עצר לפתע באמצע רחוב הפלמ"ח וחסם את הדרך. התנועה נעצרה, מתוך הג'יפ יצאו שלושה אנשים, אחד מהם ירה לתוך רכב שדרכו נחסמה. נורו למעלה מחמישים יריות והרוזן פולקה ברנדוט מצא את מותו.

Credit: USHMM courtesy of national archhives

Credit: USHMM courtesy of national archhives

מה עשה ברנדוט הרוזן השבדי בארץ בימי מלחמת העצמאות? מי התנקש בחייו ומדוע? משטרת ישראל הצעירה יצאה לחפש קצה חוט ולחקור את הפרשה שהסעירה את מדינת ישראל הצעירה.
בשנת 1947 ביקשו הבריטים להעביר את המנדט על ארץ ישראל לאו"ם. האם הבריטים הבינו שלא יוכלו לפתור את הבעיות המורכבות בארץ ישראל? האם היו מותשים לאחר מלחמת העולם השנייה? האם רצו להתמקד בבעיות הפנימיות ובהתפוררות האימפריה האדירה שלהם? ספרי ההיסטוריה מציעים שלל תשובות. בעקבות בקשת האימפריה, בכ"ט בנובמבר, 1947 העצרת הכללית של האו"ם אישרה את חלוקתה של ארץ ישראל ומיד עם ההכרזה פרצה מלחמת העצמאות. בחודש מאי 1948 הבריטים עזבו את הארץ ומיד אחר כך הכריז דוד בן גוריון על הקמת מדינת ישראל.
במהלך המלחמה האו"ם ביקש לשלוח לישראל מתווך ממדינה נייטרלית ובחר לתפקיד זה את הרוזן השבדי פולקה ברנדוט.
האם ברנדוט היה באמת נייטרלי? מה היו תפקידיו בימי מלחמת העולם השנייה ומה היה אופי קשריו עם הגרמנים?
עם הגעתו לישראל, ניסה הרוזן לבצע שינויים בתכנית שהציע האו"ם אך נראה כי לא כולם התפעלו מניסיונותיו. ברנדוט הגיע לירושלים לאחר ששהה ברודוס. הוא נפגש עם נציג ההגנה במעבר מנדלבאום והמשיך לימק"א שם נפגש עם דוב יוסף, המושל הצבאי של ירושלים. יוסף הבטיח לרוזן שישאיל לו תקליט לחגיגות יום ההולדת של אשתו. לאחר המפגש בימק"א הרוזן המשיך לכיוון ארמון הנציב ולאחר שהייה קצרה במקום שניהם יצאו לדרך – אך משם העניינים השתבשו ובמהלך הנסיעה ברנדוט מצא את מותו.
במהלך עצרת שכונסה בשנת 1995, שמעון פרס, שר החוץ דאז, הצהיר: "בשם ממשלת ישראל, ברצוני להשמיע בפני העם השבדי ובפני משפחת ברנדוט את הגינוי החריף ואת צערנו העמוק על רציחתו של הרוזן פולקה ברנדוט שהתרחשה ארבעה חודשים בלבד לאחר שהוקמה המדינה"
מה גילתה המשטרה הצעירה בחקירה? מי הושפע לרעה מתכניותיו של ברנדוט בישראל? ומי שלח את המתנקשים לפגוע ברוזן השוודי?
הצטרפו אלינו למפגש משטרת ישראל חוקרת וגלו את התשובות לכל השאלות – בהרצאתו של רב פקד שלומי שטרית.

להזמנת כרטיסים

מי אתה מיכאל אוחיון?

בשנת 1988 פרץ לחיינו מיכאל אוחיון, הבלש המחונן, מפענח פרשיות רצח בירושלים ומומחה לחברות סגורות. כמעט בן לילה, בתיה גור, מורה לספרות מירושלים העלתה לתודעה את ז'אנר ספרי המתח עם הספר "רצח בשבת בבוקר". לאחר הצלחת הספר כתבה גור את הספרים "מוות בחוג לספרות", "לינה משותפת", "המרחק הנכון", "רצח בדרך בית לחם" ו"רצח מצלמים".

ספרות בלשית הוא ז'אנר ספרותי חדש יחסית. במאה ה-19, אולי בעקבות המהפכה התעשייתית ועם התפתחותן של הערים הגדולות ושכונות העוני, יחד עם התפוררות החברה המסורתית, החלה הפשיעה ברחובות להתפתח לממדים רחבים. לצד הקמת המשטרותcrimescene העירוניות נדרש הצורך במקצוע חדש – הבלש. מבין הבלשים הספרותיים, הידוע ביותר הוא כמובן שרלוק הולמס הבלש הפרטי והסוכן החשאי פרי דמיונו של הסופר הבריטי סר ארתור קונאן דויל. ז'אנר ספרי המתח והספרות הבלשית מאוד פופולארי ברחבי העולם – ספרים רבים הפכו לספרי פולחן ובמקרים לא מעטים הגיבורים הספרותיים עלו על יוצריהם. למרות הפופולאריות של הז'אנר ברחבי העולם, דווקא אצלנו, בארץ העברית, לא קם בלש אגדי והז'אנר הספרותי לא התרומם במשך עשורים. הייתה זו בתיה גור שהביאה לשינוי מהותי וסחפה אחריה סופרים נוספים שהחלו לכתוב על שוטרים, בלשים ופשעים.
בתיה גור נולדה בתל אביב בשנת 1947 להורים ניצולי שואה. היא למדה באוניברסיטה העברית ספרות עברית ומאוחר יותר הייתה מורה לספרות בבתי הספר הטובים בעיר. גור הייתה מבקרת ספרות, עורכת וסופרת מוערכת שספריה ראו אור בשפות שונות ונקראו ברחבי העולם. בספריה של בתיה גור, נחשפים הקוראים אל ירושלים, אל חברות סגורות, אל פסיכולוגיה של בלשים ואל אווירה מקומית ומורכבת של החיים בישראל בכלל ובירושלים בפרט. גור נפטרה בשנת 2005 ממחלה קשה.

היכן "פעלו" החוקר מיכאל אוחיון וגיבורים נוספים של ספרי המתח של בתיה גור וכיצד הצליחה להפוך את ז'אנר ספרי המתח בכלל ואת ספרי הבלשים לפופולאריים בקרב ישראלים רבים? הצטרפו אל נורית בזל, מורת דרך המתמחה בסיורים ספרותיים לסיור בעקבות בלשים ופושעים דמיוניים בטלביה, במושבה הגרמנית ובבקעה

להזמנת כרטיסים

מה בגיליון הבא?

הבלש העברי הראשון, אשר קרביץ מחבר 'הכלב היהודי' וסיור בעקבות הפשעים הגדולים והמסעירים שהתרחשו בירושלים. אל תפספסו!