מוזיאון מגדל דוד

זמן מסה

גיליון מספר 4, אפריל 2016

 

קוראות וקוראים יקרים,

בחודש מרץ התחלנו את הסדרה בעקבות בלשים, שוטרים, גנבים וספרות הבלש בירושלים. במהלך המפגש הראשון ביקרנו בקישלה הנמצא בסמוך למוזיאון מגדל דוד ומהווה חלק ממנו. לקישלה היסטוריה ארוכה בכל הקשור ל"שוטרים וגנבים" ומסורת משטרתית עוד מימי הטורקים. הבאים לעיר וביניהם התיירים ועולי הרגל הרבים נפגשו עם שוטרי העיר כבר עם כניסתם לעיר העתיקה דרך שער יפו. רחבה זו הקרויה על שמו של כובש ירושלים במאה ה-7, עומר אבן אל ח'טאב, הייתה סואנת ביותר בימים עברו: "משהיינו נכנסים אל תוך השער, הרי הבניין הראשון אשר הסב את תשומת לבנו הייתה תחנת המשטרה הקטנה שבה היינו רואים את הקצינים מסה, מגדל דודוהשוטרים התורכיים שלבושם המיוחד משך את תשומת לבנו, אנו הקטנים… תחנת משטרה זו, הייתה מעין חיל משמר של העיר אשר עיניה היו פקוחות על המרכז החיוני הזה שדרכו עברו עולי רגל מערי הארץ השונות ומארצות אירופה…" (יעקב יהושע, ירושלים תמול שלשום – פרקי הווי, חלק ג' עמ' 86).
שבתי זכריה, חוקר ירושלים, העיד שהכיר את תחנת המשטרה עוד בשנות ה-30 של המאה ה-20 כשהגיע לירושלים. בתחנה נמצאו שוטרים יהודים וערבים בלבוש תורכי. במבנה התחנה ממוקמת היום לשכת המודיעין לתיירים אך גם היום מצויים לא מעט שוטרים במקום ובוחנים את הנכנסים והיוצאים מהעיר העתיקה.
אנחנו ממשיכים לתעד את ההיסטוריה של ירושלים וממשיכים לספר את סיפורה של העיר מזוויות מגוונות. במפגש האחרון של הסדרה נצא לסיור בעקבות פשעים ועברות בירושלים של ימי המנדט וראשיתה של מדינת ישראל.

מחכים לראותכם,

מערכת זמן מסה


 

שוד הבנק הראשון בעיר

"… בשעה 11 לפני הצהריים, ביום רביעי ה-21 באוגוסט 1940, נכנס לבנק לקוח צעיר. די מהר התברר שאינו לקוח ממש. בסך הכול ביקש שיפרטו לו שטר כסף של לירה אחת. הפקידה פרטה לו את השטר.
הוא יצא, אך מיד אחר כך שב ונכנס, שכן תפקידו היה לוודא שאין לקוחות בבנק. בפעם השנייה חזר לבנק עם עוד שני חברים – וכולם הפעם רעולי פנים …" (דוב גניחובסקי, סיפורים ירושלמיים, ירושלים)
סיפור השוד נכתמסה, מגדל דודב על ידי החוקר דב גניחובסקי בספרו "סיפורים ירושלמיים" הראשון מתוך סדרת ספרים בשם זה. השוד התרחש ברחוב רמב"ן שבשכונת רחביה. הפקידה ומנהל הבנק הושתקו על ידי פלסטר אך אישה שהייתה בקומה העליונה, שמעה רחשים מחשידים ומיד זעקה לעזרה. מספר גברים ששיחקו במגרשי הטניס שהיו בסמוך לבנק (במקום בו נמצא היום הגן השעשועים השכונתי, "גן הג'ירפה") מיד נענו לקריאה והחל מצוד אחר הגנבים. שניים נתפסו אך היה זה השודד השלישי שהחזיק בכסף.
מעוניינים לשמוע את הסיפור המרתק שמאחורי שוד הבנק? בסיור "פשעים ועבירות קלות" בהדרכת ישראל גולדמן נרחיב על פרשיית שוד הבנק, נתמקד בפשעים מתקופת המנדט, ראשיתה של המדינה הצעירה וגם נעסוק בפשעים מאוחרים יותר. נצא בעקבות פרשיות רצח, אונס, זיופים ושוד. נשמע על אהבות נכזבות, על מרגלים, על גניבת שעונים ועוד. הסיור יערך בשכונת טלביה ורחביה – ובמהלכו נפתור את רוב התעלומות!

להזמנת כרטיסים

מה בגיליון הבא?

סדרה חדשה ותערוכה חדשה "הצלמים". "שטח הפקר" סיור בשכונת מוסררה עם הצלם אבשלום לוי בן השכונה שתיעד את השכונה ואת הפנתרים השחורים. "שער הצילום" הרצאה של גיא רז על ירושלים בראי הצילום מימי הראשונים ועד היום, ומפגש ושיח גלריה עם אוצר התערוכה "הצלמים" שמעון לב.
אל תפספסו!

לפירוט מפגשי הסדרה