זמן מסה

גיליון מספר 7, יולי 2016
סדרת הקיץ החדשה – פנים רבות לה

קוראות וקוראים יקרים,
כמעט לפני מאה שנים הכריזה 'החברה למען ירושלים', חברה מטעם השלטון הבריטי, על "מגדל דוד" כעל בית לתרבות ולהוציא תקופות של מלחמה המגדל אכן שימש לאורך השנים כמוזיאון העיר, בית לתערוכות, וכן זירה של אירועים ומופעים. לא פעם נדמה כי "מגדל דוד" נותר עומד במקום אסטרטגי, אם לא למטרות הגנה בנקודת תורפה אולי כמקום אסטרטגי של תקווה ליצירת מפגש בין מזרח ומערב, בין חדש וישן ובמידה לא מעטה בין האוכלוסיות המגוונות המקיימות בעיר רקמה אנושית ייחודית.
מוכר חומוס ברובע המוסלמי בירושליםאל ירושלים באים תיירים ועולי רגל מכל העולם – העיר משמשת מוקד מרכזי בקרב בני שלוש הדתות המונותאיסטיות ואליהם מתווספים אנשים מכל הלאומים והיבשות. קדושתה של העיר ממשיכה להיות אבן שואבת עבור המאמינים, התיירים והמבקרים הרבים הבאים אליה בכל ימות השנה וחיים בה יהודים בני כל העדות, נוצרים מכל הזרמים ומוסלמים. לאורך ההיסטוריה נבנו בה בתי כנסת, כנסיות ומסגדים הוקמו בה מרכזים רוחניים ומרכזי לימוד כמעט לכל זרם וקבוצה. התושבים, המבקרים והאורחים בעיר יוצרים בה פסיפס אנושי מגוון לעיתים עדין ושברירי.
בחודש הקרוב אנחנו יוצאים בסדרה חדשה, דרכה נכיר את הגוונים הרבים של תושבי העיר ובאיה. נתמקד בכל פעם בקבוצה, בזרם, בעדה, בדת ואפילו במשפחות. נשמע אודותיהם, על מקורותיהם, מנהגיהם ואורחות חייהם – אלה הם הסיפורים של האנשים היוצרים את העיר ירושלים. נצא לסיורים עם מיטב המדריכים והמרצים, נבקר באתרים ובמרכזים הרבים ונפגש עם האנשים שחיים בעיר במפגשים אינטימיים ומרתקים.

 

מחכים לראותכם,

מוזיאון מגדל דוד


 

משפחת דג'אני

קבר האלשייך דג'אניבסמוך לבית הקברות הממלוכי ולגן העצמאות עומדת אחוזת קבר מעט נסתרת בין עצי זית ודקל. כשמתקרבים למקום די מפתיע לגלות מבנה שאינו מסגיר את ייעודו ושלט שייש התלוי בסמוך לכניסה ובו כתוב בשלוש שפות:כתובת הקבר של אלשייך דג'אני

"כאן לנוח 
אלשיח אחמד
אלדגאני
נולד שנת 1459 בירושלים
מת שנת 1561 בירושלים"

בהר ציון ישבו במשך דורות בני משפחת דג'אני המפורסמת, אחת ממשפחות האצולה הערביות בירושלים. המשפחה נמנית עם משפחות האעיאן – משפחות הנכבדים הפלסטינים שהיו האליטה הערבית במשך כל ימי השלטון העות'מאני ובימי המנדט הבריטי. היה זה סולימאן המפואר, בנו של כובש ארץ ישראל שהפקיד בידי הפלג הירושלמי של משפחת דג'אני את הר ציון. מאז נודעה המשפחה בשם דג'אני-דאודי על שמו של דאוד – המלך דוד שרבים מבני הדתות השונות מאמינים כי הוא קבור בהר ציון.
סמטאות העיר העתיקהלפי המסורת של המשפחה, בני משפחת דג'אני הם צאצאי השייח מוחמד אל מנסי והמשפחה האשמית שהיה בין כובשי ארץ ישראל. בני דג'אני ישבו בהר ציון כנראה לאחר שקיבל השייח אחמד אלדג'אני את הפירמאן מהסולטן. כבר במאה ה-16 הוקם במקום מסגד בהוראתו של סולימאן המפואר. מאז ישבה המשפחה בהר ציון הקימה עליו את בתיה, בנתה בו במדרסה והחזיקה במכלול המתחם הכולל בין היתר את קבר דוד ואת חדר הסעודה האחרונה הקדוש לנוצרים. מאז ראשית המאה ה-16 ועד 1948 ההר כולו נודע בשם "שכונת דג'אני". במשך מאות שנים ישבו בני המשפחה על ההר ועליו הם גם נקברו.
במפגש הראשון של סדרת מסה החדשה נצא לסיור בעקבות משפחת דג'אני המחזיקה במסורת על ייחוס המשפחה לימי הנביא. נשמע על תולדות המשפחה, על המסורות שהם מחזיקים אודות ייחוסם וננסה להכיר מקרוב את תפקידה של המשפחה בירושלים בכלל ובהר ציון בפרט. הסיור יתחיל בבית הקברות ממילא ויסתיים בהר ציון. במהלך הסיור נפגש עם אחד מבני המשפחה ונשמע ממנו סיפורים ממקור ראשון.

הצטרפו לסיור ב 14/7 בהדרכת ערן צדקיהו – מזרחן וחוקר החברה הערבית בירושלים >>

להזמנת כרטיסים

רוצים לקרוא על המפגשים הבאים בעקבות קהילות ומשפחות בירושלים? בקרו בעמוד הסדרה באתר>>