הקישלה

מארמון הורדוס לבית האסורים

סיור בחפיר ובקישלה

עברית: ימי חמישי  |  10:30
אנגלית: 
ימי שישי  |  10:00

אורך הסיור: שעתיים

מחיר: חדש! כלול במחיר הכניסה למוזיאון.

סיור במתחם המצודה בעקבות העדויות הארכיאולוגיות המרשימות לימי הפאר והעושר של ירושלים ולארמונו של הורדוס בעיר.

הסיור ממשיך אל מתחם החפיר והקישלה – שנבנה בשנת 1834 על ידי איברהים פשה, השליט המצרי בארץ ישראל, והמשיך לשמש כמתחם צבאי גם כאשר חזרו העות'מאניים לשלוט בעיר (1841), שם התגלו ממצאים נדירים מימי מימי בית ראשון ומימי החשמונאים.

נסייר בארמון הורדוס, נבקר במפעל בורסקאי מימי הביניים ונשמע את סיפורם של אנשי המחתרות בתקופה הבריטית. כל אלה יוצרים יחד את "סרגל הזמן"  של העיר, במקום אחד מיוחד.

Artboard 9-3    Artboard 9-2

אודות הקישלה

המבנה הידוע בשם "הקישלה", נמצא מדרום למתחם מגדל דוד, בצמוד לחומת העיר העתיקה, והוא נבנה בשנת 1834 על ידי איברהים פשה, השליט המצרי של ארץ ישראל בתקופה זאת.

הקישלה המשיך לשמש כמתחם צבאי גם כאשר קיבלו העות'מאנים חזרה את השליטה על העיר (1841), ובתקופת המנדט שימש המקום תחנת משטרה ובית סוהר. בין השאר נכלאו בין כתליו אסירי המחתרת היהודית – האצ"ל.

כיום נפרד מבנה בית הסוהר מתחנת המשטרה והוא חלק אינטגרלי ממתחם מוזיאון מגדל דוד, כאשר הגישה למבנה היא דרך חפיר המצודה, או האולם הצלבני במתחם המוזיאון. בחפירות הארכיאולוגיות שנערכו במקום בעשור האחרון התגלו, בין היתר, שרידים מן המאה ה-6 לפנה"ס, חומות מימיו של הורדוס וכן עדויות מימי הביניים.

ממצא בעל חשיבות מיוחדת הוא קטע חומת העיר מתקופת בית ראשון, עובדה המאירה באור חדש את נושא גבולותיה של ירושלים בימי בית ראשון, ומוסיפה מימד דרמטי של גילוי לביקור במקום.
השרידים הארכאולוגיים מימי הבית השני משלימים את הממצאים המונומנטלים המצויים בגן הארכאולוגי בחצר המצודה.


החפירות בקישלה מטעם רשות העתיקות בוצעו במימון הקרן לירושלים ובניהול מוזיאון מגדל דוד

כתבו עלינו: