זמן מסה

גיליון 1, ינואר 2016, פותחים שולחן במגדל דוד
הגיליון לפניכם ילווה את הסדרות החדשות של מסה ויאפשר לכם לקרוא ולטעום מעט מהמפגשים ומהסיורים שיתקיימו אצלנו במהלך השנה.
בגיליון זה נצא למסע בעקבות ההיסטוריה של האוכל בירושלים. בשנת 1992 התקיימה במוזיאון מגדל דוד תערוכת אוכלים בירושלים. את התערוכה אצרה שרי אנסקי, מאושיות הקולינריה בארץ וזו הייתה הפעם הראשונה בה עסקו באופן מקיף באוכל ירושלמי לאורך ההיסטוריה, מימי הבית הראשון ועד לתקופת המנדט. סדרת אוכלים בירושלים היא חגיגה לאוהבי אוכל ולמתעניינים במזון ובקולינריה הירושלמית שהתפתחה במהלך 3,000 שנים. הסדרה תספר את סיפורה של העיר ירושלים דרך הטעמים, התבשילים, מוסדות האוכל המיתולוגיים והבשלנים הירושלמיים. אנחנו מזמינים אתכם לפתוח אתנו שולחן במוזיאון מגדל דוד!

מחכים לראותכם,
מערכת זמן מסה


 

האננס מגיע לאיסטנבול, השווארמה לירושלים

בשנים האחרונות, לצד רשתות מזון מהיר גלובליות כמו מקדונלדס', בורגר-קינג ורשתות נוספות, גם דוכני ה'דונר קבב' הפכו נפוצים מאוד בארצות רבות ברחבי העולם. באירופה אפשר למצוא דוכנים של דונר כמעט בכל פינה. בישראל הדונר מוכר יותר כשווארמה אבל מקורו של המאכל הנפוץ הוא בטורקיה שם הוא נמצא בכל קרן רחוב. במקור, הדונר מורכב מנתחים של בשר כבש או עגל המלופפים על שיפוד ענק מסתובב ומוגשים בתוך לחמניות, פיתות או גלילות בצק יחד עם ירקות, יוגורט ומטבלים נוספים. הדונר הפך במהלך השנים לאחד המאכלים המסמלים את טורקיה ואת המטבח הטורקי.

המילה דונר היא מילה חדשה יחסית ומשמעותה 'מסתובב'. למעשה, המילה הערבית שווארמה היא זו ששימרה את המילה הטורקית שכבר אינה בשימוש, 'שברמה'. גם פירוש המילה העתיקה שברמה, בדומה למילה העכשווית דונר היא – מסתובב. האם במהלך 400 שנות השלטון העות'מאני בארץ ישראל הביאו איתם הטורקים לירושלים גם את השווארמה?

שווארמה

השווארמה היא רק דוגמה אחת מני רבות ולמעשה ההיסטוריה של האוכל בירושלים לא נחקרה דיה. המחקרים הקולינריים חדשים יחסית, והענף מתחיל להתפתח רק בשנים האחרונות. הקולינריה ותרבות האוכל הם מרכיב חשוב בתולדות התרבות החומרית של כל חברה. אוכל הוא בבואה של התרבות האנושית, והמזון, וטקסי השולחן משקפים את ההיסטוריה של חברה, תרבות, זהות, חינוך וכלכלה של כל מקום ומקום.

רוצים לשמוע עוד על גילויים קולינריים בירושלים ולהכיר את המזון, הגידולים, הסעודות והמאכלים שהיו בעיר? הצטרפו אלינו למפגש פותחים שולחן בירושלים

מה הקשר בין קוגל ירושלמי לסלט ערבי?

כבר בימי הביניים במזרח אירופה היהודים נהגו להכין קוגל (או קיגל): פשטידה על בסיס תפוחי אדמה, קמח ואפילו תפוחי עץ. היהודים במזרח אירופה הכינו קוגלים במגוון צורות, מינים ואופני הכנה שהתבססו על חומרי גלם רבים. הקוגל היה כל-כך חשוב במזרח אירופה עד שבקרב קהילות מסוימות הוא הפך למקור לזהות יהודית ואפילו "קדוש". האם הקוגל המוכר היום, 'קוגל ירושלמי', הוא אכן ירושלמי? כיצד הוא קשור להגירות ולעליות מן המאה ה-19? שאלנו את השף הירושלמי שמיל הולנד. שמיל מספר שאת הקוגל הירושלמי, אף אחד לא הכיר באירופה. הקוגל הירושלמי המוכר היום התגבש בירושלים, בצפת ובמקומות נוספים בארץ החל מסוף המאה ה-18 ועד תחילת המאה ה-19. באותם ימים, חסרו בארץ ישראל חומרי גלם רבים שהיו מוכרים ונפוצים באירופה. המחסור בחומרי הגלם הדרושים להכנת הקוגל, לצד מחסור כלכלי בקרב רבים מהעולים החדשים, הובילו ליצירת קוגל מחומרי גלם מאוד פשוטים: אטריות, ביצה וסוכר מקורמל, והשפעות מקומיות הובילו להוספת תבלינים דוגמת פלפל שחור ואפילו מלפפון חמוץ. עם השנים העולים החדשים והתושבים הוותיקים אימצו את הקוגל החדש ויצרו ממנו מסורת חדשה של טעמים.

OA__0155

הקוגל הירושלמי היא דוגמא טובה למטבח מהגרים שהתפתח למסורת חדשה משלו. היהודים הרבים שהגיעו לירושלים במאה ה-19 הביאו מהבית מסורות אוכל ותבשילים. מטבחי המהגרים פגשו בישראל תבלינים, טעמים וחומרי גלם שונים מאוד מאלה שהכירו בארצות מוצאם. המפגש בין הטעמים החדשים שהביאו איתם המהגרים לבין האוכל המקומי יצר מסורות אוכל חדשות כמו הקוגל הירושלמי.

שמיל הולנד הוא שף, חוקר אוכל, מדריך סיורי אוכל ומחבר ספר הבישול 'שמאלץ', שהחזיר את הצבע למטבח האשכנזי. רוצים לגלות את מקורותיהם האמיתיים של המאכלים המוכרים ולשמוע עוד על 'מטבח של זכרונות'? הצטרפו אלינו למפגש בורגול, בורקס ובורשט מפגש עם שמיל הולנד על קולינריה, תרבות השולחן והמטבח של המהגרים לירושלים במאה ה-19

קצין בריטי, יצחק שדה ואהרון אפלפלד נכנסים לבית קפה...

מי זוכר את בית הקפה פת? היום, ירושלים מלאה בבתי קפה קטנים וגדולים, יקרים וזולים אבל הרבה לפני שירושלים הציעה למכורי הקפה שלה "קפה הפוך" בחמישה שקלים, כבר בשנת 1920, פתחו בני הזוג חיה ויהודה פת בית קפה ברחוב יפו. כמה שנים מאוחר יותר פתחו בני הזוג את בית הקפה פת מול 'בית תבור' שברחוב הנביאים, ובסמוך לבית החולים רוטשילד (היום מכללת הדסה) שם פעל במשך שנים רבות והפך לאחד המוסדות המיתולוגיים של ירושלים. יהודה ואשתו חיה ניהלו את בית הקפה ועמלו על הכנת העוגות הטעימות במאפיה שנמצאה באולם הפנימי. בית הקפה פת הפך במהרה למרכז חברתי ומוקד משיכה לבריטים, ערבים ויהודים ובימי המנדט שימש כמרכז של ההגנה.

_MG_7634

ירושלמים ותיקים זוכרים בגעגוע את המקום המיוחד. משוררים וסופרים רבים כתבו עליו, ביניהם דוד שחר, פנחס שדה וחיים באר. אהרון אפלפלד שנהג לשבת בבית הקפה כתב: ""בקפה "פת" שכנו בכפיפה אחת מאפייה ובית קפה. אוכלוסיית "פת" הייתה מורכבת מסוחרים, מתווכים, חלפנים, ויהודים שגישרו בין מאה שערים ורחוב יפו החילוני. בחללו רחשו דברים שהשתיקה יפה להם. מעטפות עברו מיד ליד, ולפעמים בצבצו בין הידיים השטרות הירוקים…" (אהרון אפלפלד, עוד היום גדול – ירושלים: הזיכרון והאור, ירושלים, 2001).

שכונת גאולה ורחוב הבוכרים עמוסים במוסדות אוכל מיוחדים, לכל אחד סיפורי ייחודי שמספר את סיפורה של ירושלים, העליות לארץ ישראל וקיבוץ הגלויות. בית הקפה פת נסגר בשנת 1956 ובמקומו נפתח בית קפה חדש. בסיור נפגשנו כך ברחוב הנביאים, בשכונת גאולה וברחובות הבוכרים נגיע אל בית הקפה שנפתח במקומו של בית הקפה פת ונטעם ממטעמיו, נבקר במוסדות אוכל מיתולוגיים ובבתי אוכל מיוחדים המוכרים פחות לציבור. הצטרפו אלינו!

אל תפספסו את הגיליון הבא שלנו! בגיליון הבא נעסוק באוכל ופוליטיקה, במטבח הערבי, במוסדות אוכל בעבר ובהווה בירושלים ועוד ועוד…