מעבר לתוכן מרכזי

ביקור במגדל דוד מוזיאון ירושלים

תצוגת קבע חדשה, גלריות חדשניות, ממצאים ארכאולוגיים מרתקים

ברוכים הבאים למגדל דוד מוזיאון ירושלים החדש, השוכן באחד מהאתרים ההיסטוריים החשובים והמרתקים בישראל – מצודת ירושלים. במוזיאון תצוגת קבע חדשה המונה 10 גלריות שמשלבות טכנולוגיה חדשנית, מיצגים אינטראקטיביים, ממצאים ארכאולוגיים וחפצים עתיקים.

כרטיס הכניסה למוזיאון כולל:

ביקור בתצוגת הקבע החדשה של המוזיאון, סיורים מודרכים במוזיאון, כניסה לחפיר ולקישלה, עלייה לתצפית מגדל פצאל – 360° על ירושלים, שיטוט בחצר המצודה.

לסיורים מודרכים במוזיאון לחצו כאן

התחדשות המוזיאון

בחודש יוני 2023 פתחנו את שערנו לקהל הרחב כמגדל דוד מוזיאון ירושלים החדש, עם סיומו של פרויקט שדרוג והתחדשות מקיף בעלות של למעלה מ-50 מיליון דולר, בתמיכתה המרכזית של קרן קלור לישראל ובשותפות קרן היסוד, עיריית ירושלים, משרד ירושלים ומורשת ומשרד התיירות.

השיפוץ כלל את שימור המצודה העתיקה, שיפוץ המינרט, חידוש הגן הארכיאולוגי, הקמת ביתן כניסה חדש, חנות ובית קפה, חידוש תשתיות, חשיפת חפירות ארכיאולוגיות נוספות ושיפור הנגישות במצודה, וגם תצוגת קבע חדשה בת 10 גלריות, המשלבות טכנולוגיה חדשנית, מיצגים אינטראקטיביים, ממצאים ארכיאולוגיים וחפצים עתיקים.

ביתן כניסה חדש

הכניסה החדשה למוזיאון, הנבנית בימים אלו ברחבה המערבית למצודה, נמצאת בסמוך לשער יפו. כך, מסלול הביקור במוזיאון מתחיל ממערב, כשהמוזיאון משמש כמבוא להבנת העיר וסיפורה, ומסתיים ביציאה אל העיר העתיקה דרך שער הכניסה המקורי למצודה, ממזרח. (למעט במופעי הלילה, אז הכניסה נשארת ממזרח).

כיכר הכניסה המשודרגת תכלול עמדת קופות ובית קפה, תיצור מרחב ציבורי חדש ומרהיב, ותאפשר גישה ישירה אל שער יפו ואל שדרות ממילא, כמו גם הפסקה נעימה ומוצלת לפני הכניסה לעיר העתיקה עבור קבוצות, תיירים ומטיילים.

תצוגת הקבע החדשה

תערוכת הקבע החדשה במגדל דוד, מוזיאון ירושלים מציעה למבקרים לצאת יחד למסע אל טבור העולם, בעקבות העיר המקודשת לשלוש הדתות: ליהדות, לנצרות ולאסלאם. בתערוכה עשר גלריות שבהן משולבים ממצאים ארכאולוגים וחפצים עתיקים יחד עם עמדות אינטראקטיביות חדשניות, עבודות וידאו-ארט וסרטים שהופקו במיוחד לתערוכה.

בתצוגת הקבע החדשה נגלה את העיר שבה ביקשו לשלוט האימפריות הגדולות ממערב וממזרח לאורך קרוב ל-4000 שנה; נכיר את ירושלים הממשית לצד זו המסמלת את הקשר הנצחי שבין אלוהים לאדם; נחגוג את ירושלים כמקום מפגש בין-דתי ובין-תרבותי דרך חגי מעגל השנה בשלוש הדתות, במיצב קולנועי-אנימטיבי יוצא דופן שיצר המאייר דוד פולונסקי; נחזה בעיר ממעוף הציפור בדגם יפהפה מהמאה ה-19, השופך אור על רגע בזמן שבו פרצה העיר מבעד לחומות; נגלה את סיפורה של מצודת מגדל דוד כסמל ומיקרוקוסמוס לתולדות העיר, ונציג את אוסף החפצים שנמצאו במצודה, וכרזות וגלויות שנעשו בהשראתה. שתי גלריות לתערוכות מתחלפות בנושאים עכשוויים ישלימו את התמונה, וסיפורה של ירושלים ייפרש לעיני המבקר והמבקרת כחוויה עשירה ומגוונת. שורה של יוצרים חשובים הצטרפו ליצירה המשותפת, ביניהם הבמאי והיוצר ארי פולמן, שיצר את מיצב הכניסה לתערוכה החדשה.

נגישים לכם ולכן

אנחנו מאמינים שלכל אחד ואחת הזכות ליהנות מביקור במוזיאון כשווה בין שווים, ועושים כל מאמץ להיות מונגשים ככל הניתן. למרות המיקום המאתגר של המוזיאון, השוכן במצודה עתיקה עם שרידים מתקופות ארכאולוגיות שונות, חרתנו על דגלנו את חשיבות הנגשת הפעילויות והפרויקטים שאנו מקיימים במקום.

בשנים האחרונות קיימנו סיורים לעיוורים ולכבדי ראייה, ייסדנו קורס הכשרת מדריכים לאנשים עם הנמכה קוגניטיבית, הנגשנו את החיזיון הלילי לאנשים עם עיוורון ולכבדי ראייה בעזרת אוזניות תיאור-קולי, קיימנו פעילויות פנאי למשפחות מיוחדות ולבוגרים, ויזמנו את חיזיון בנחת: מופע לילי משלב ומונגש לבוגרים ולילדים עם צרכים מיוחדים, המתקיים מדי חודש. בנוסף הקמנו את פורום המוזיאונים הירושלמי בנושא הנגשה, שלימים הפך תחת חסות איגוד המוזיאונים לפורום ארצי. בקרוב יתווספו הנגשות נוספות, כמו הנגשת מופעי הלילה לכבדי שמיעה, מפה סנסורית וסיורים מונגשים למתניידים על כסאות גלגלים מחוץ לגבולות המצודה.

התצפית מראש מגדל פצאל לא הונגשה פיזית בשל שימור המגדל, אולם גם כאן עשינו את כל המאמצים, והמבקר עם המוגבלות יוכל לחוות ולחקור את התצפית באמצעות משקפי VR או צילומי 360 מעלות. בהמשך נשיק שני ערוצים נוספים למדריך הקולי של המוזיאון: ערוץ עם תיאור קולי המיועד לעיוורים וכבדי ראייה, ו"מדריך ויזואלי" בשפת הסימנים הישראלית והבינלאומית עבור חירשים.

פעילויות נבחרות (בתשלום):

מופעי לילה מרהיבים על החומות העתיקות

מופעים אור קוליים המגוללים את סיפורה של ירושלים באמצעות צלילים ומראות עוצמתיים המוקרנים על חומות המצודה. המופעים מיועדים לדוברי כל השפות ונגישים למוגבלים בתנועה, ומוקרנים באוויר הפתוח תחת כיפת השמיים. משך כל מופע כ-40 דקות. לפרטים נוספים >

כרטיס טעימות יאללה באסטה בשילוב ביקור במגדל דוד

כרטיס ביקור במוזיאון מגדל דוד משולב עם כרטיס טעימות יאללה באסטה, כרטיס דמוי גלויה עם מפה של השוק במרכזה, מאפשרת שיטוט יעיל ברחבי השוק. בעזרת כרטיס הטעימות של השוק תוכלו לקבל טעימות מדוכנים שנבחרו על ידינו בקפידה ויאפשרו לכם ליהנות מחוויה קולינרית באחד השווקים האהובים בישראל. לפרטים נוספים >

* מומלץ לרכוש כרטיסים באתר האינטרנט לפני ההגעה למוזיאון.

תעריפי כניסה מגדל דוד מוזיאון ירושלים החדש החל מה-1.6.23
מבוגר אזרח ותיק * סטודנט ילד* נכה חיל*
ביקור במוזיאון 50 ₪ 25 ₪ 40 ₪ 25 ₪ 25 ₪ 25 ₪
מופעי הלילה החיזיון הלילי / המלך דוד 67 ₪ 62 ₪ 62 ₪ 57 ₪ 42 ₪ 42 ₪
כרטיס משולב ביקור יום במוזיאון + אחד ממופעי הלילה: החיזיון הלילי / המלך דוד 102 ₪ 80 ₪ 90 ₪ 75 ₪ 60 ₪ 60 ₪

* אזרח ותיק תושב ישראל בלבד  |  ילד בגיל 3-18 חייב בכרטיס למופעי הלילה  |  ילד בגיל 5-18 חייב בכרטיס כניסה למוזיאון

שאלות ותשובות

 • מגדל דוד מוזיאון ירושלים הוא אתר היסטורי יוצא דופן בירושלים – ובעולם כולו. המוזיאון שוכן במצודת מגדל דוד, אחד מסמליה המרכזיים של ירושלים, ומגולל סיפור בן למעלה מ-3,000 שנה. מיקום המצודה – בנקודת החיבור בין מזרח למערב העיר, מבטא את הדיאלוג המתמשך שמתקיים בין ירושלים העתיקה לבין ירושלים המודרנית בת ימינו. מגדל דוד נישא מעל חומות העיר העתיקה, נצפה ממרחקים, ומקבל את באי העיר העתיקה בכניסה הראשית לעיר, משער יפו.
 • השם "מגדל דוד" מקורו בפירוש נוצרי שגוי של כתבי יוסף בן מתתיהו, וכן בכינוי המוסלמי של המצודה "מחראב נבי דאוד" במהלך השנים הדביקו מבקרים מארצות המערב את השם השגוי לצריח המסגד הטורקי, וכך מכונה הצריח עד היום. טעות זו נבעה מאותה טעות של היום. ריבוי ה"דוד" בירושלים. אנחנו ה- מגדל של ירושלים ועל כן אנו מגדל דוד.
 • מצודת מגדל דוד, היא המצודה שהגנה על ירושלים במשך אלפי שנים. כל מי ששלט בירושלים הוסיף למבנה המצודה בתקופתו: הורדוס בנה שלושה מגדלים עצומים, הגדול שבהם ניצב כאן עד היום – מגדל פצאל. בתקופה המוסלמית הקדומה שליטי ירושלים בנו כאן מצודה, ממנה תוכלו לראות עד היום במרכז החצר מגדל עגול בקוטר של כ-10 מטר. הצלבנים בנו כאן את ארמון המלך, הם הוסיפו מכלול כניסה מפואר וחפיר (יבש, בלי תנינים!). הממלוכים עיבו את קירות המצודה והוסיפו תוספות ארכיטקטוניות מתוחכמות ומתקדמות שהפכו את המצודה לסמל לעוצמה. בין התוספות המרשימות שנשארו מהתקופה הממלוכית תוכלו לראות עד היום את המגדל המשושה הצמוד למגדל פצאל. העות'מאנים הוסיפו למצודה שער מונומנטלי המוביל לכניסה המזרחית עד היום, וגם גשר אבן מפואר, מסגד פתוח, רחבת תותחים וכמובן המינרט, צריח המסגד המפורסם, המכונה מגדל דוד והפך לסמל העיר ירושלים. הבריטים הפכו את חדרי המצודה לאולמות תצוגה והם למעשה היו הראשונים שהשתמשו במצודת מגדל דוד לא למטרות הגנה וביצורים, אלא למטרות שלום – להצגת תערוכות ולקיום אירועי תרבות. בשנת 1989 נפתח מוזיאון מגדל דוד ומאז ועד היום החצר הארכיאולוגית מארחת בשטחה מבקרים מכל העולם שבאים לגלות את סיפורה של ירושלים. אז למעשה – כולם בנו את המקום הזה. וכולם מוזמנים להיכנס, חצר המצודה רחבה ויש בה המון פינות ישיבה ומרחבי דשא מוצלים – בואו לסיור היסטורי מרתק או סתם לפיקניק בשעות הנעימות של אחר הצהריים בין מגדל מימי בית המקדש השני לבור מים ביזנטי.
 • כן! ילדים נהנים להסתובב על חומות המצודה, להביט בין החרכים ולטפס על המגדלים. כמו כן מופעי הלילה שלנו מתאימים לילדים מגיל שלוש. מומלץ להתעדכן באתר שלנו בכל האירועים המיוחדים שיש לנו להציע לאורך השנה.
 • בחניון קרתא או בחניון ממילא הסמוכים
 • הכניסה למגדל דוד ממוקמת בשער הכניסה ההיסטורי הממוקם במזרח. הוראות הגעה לנכנסים משער יפו: מול שער יפו תראו את חומות המצודה. הקיפו את המצודה מצד שמאל (מזרח) עד שתראו את מדרגות שער הכניסה.
 • המצודה היא אתר ארכיאולוגי ששימש במשך אלפי שנים כמבצר שהגן על יושביו מפני תוקפים מבחוץ ולכן נבנה מלכתחילה כאתר לא נגיש. עם זאת, מוזיאון מגדל דוד מקדיש תשומת לב רבה להנגשת האתר וחלקים ממסלול הביקור נגישים. בשל עבודות בינוי המתקיימות ברחבי מגדל דוד בימים אלה יש שינויים בנגישות האתר. למידע נוסף ומופרט יש לפנות למוקד ההזמנות 2884* שני מופעי הלילה מונגשים לאנשים עם מוגבלות בניידות. מומלץ להתקשר ולעדכן מראש את מוקד ההזמנות אילו התאמות נדרשות. החיזיון הלילי מונגש על-ידי תיאור קולי עבור אנשים עם עיוורון ולקויות ראייה, לתיאום התקשרו למוקד ההזמנות 2884*
 • בהחלט! המוזיאון משתף פעולה עם כל מועדוני הלקוחות הגדולים שם תוכלו למצוא הנחות לכרטיסי הכניסה למוזיאון, למופעי הלילה ולאירועים מיוחדים. בנוסף, ללנים במלונות ירושלים המוזיאון מציע 15% לכניסה למוזיאון / למופעי הלילה בהצגת ברושור ההנחה אותו תוכלו למצוא במלון עצמו.
 • כניסה למוזיאון: מבוגר: 50 ₪ | ילד (5-18) 25 ₪ | אזרח ותיק 25 ₪ | סטודנט 40 ₪ כרטיסים למופעי הלילה: מבוגר: 67 ₪ | ילד (3-18) 57 ₪ | אזרח ותיק 62 ₪ | סטודנט 62 ₪ כרטיס משולב למוזיאון ולמופעי הלילה: מבוגר 102 ₪ | ילד (3-18) 75 ₪| אזרח ותיק: 80 ₪ | סטודנט 90 ₪
 • מופע החיזיון הלילי מציג את סיפוריה ופניה הרבים של ירושלים נשזרים בתוך מיצג מולטי־מדיה עוצמתי ורב-חושי. המופע האור־קולי מוביל את הצופים אחורה בזמן למחוזות היסטוריים ולאירועים משמעותיים, שעיצבו את פניה של העיר. מופע המלך דוד מספר את סיפור חייו של הנער דוד, שהפך למלך ולמנהיג רב השפעה לדורי־דורות, מתעורר לחיים ומוקרן על חומת מצודת דוד ובינות שרידי התקופות השונות. במעין סגירת מעגל מוקרן סיפורו על אבני ירושלים, העיר שהקים ובנה בעצמו לפני אלפי שנים.
 • הישיבה חופשית ויש מקום לכולם. מכל מקומות הישיבה ניתן לראות את החיזיון במלואו.

מידע נוסף

 • שעות פתיחת המוזיאון

  שעות פתיחת המוזיאון

  א' 20:00-12:00

  ב'-ה', שבת וחג 17:00-9:00

  ימי שישי וערבי חג 14:00-9:00

  *ניתן להישאר עד שעה אחרי הסגירה

 • פרטי יצירת קשר

  מידע כללי

  טלפון 02-6265333
  פקס 02-6283418
  דוא"ל [email protected]

  מוקד ההזמנות

  טלפון 2884*
  שעות פעילות א׳ – ה׳ 9:00 – 15:00
  דוא"ל [email protected]

 • כיצד להגיע

  חניה:
  חניון קרתא / חניון ממילא

  אוטובוס:
  קו 38 לרחוב יצחק קריב (קו מעגלי מהרובע היהודי) | רחוב המלך דוד עם קווים 13, 18, 38

  הרכבת הקלה:
  תחנת כיכר ספרא (עיריית ירושלים)