מעבר לתוכן מרכזי

אודות המוזיאון

מגדל דוד, מוזיאון ירושלים

ברוכים הבאים למגדל דוד, שער הכניסה לירושלים.

ברוכות הבאות למקום שבו נפגשים עתיק וחדש, מזרח ומערב, היסטוריה וחדשנות, חוויה ויצירה.
כאן נפענח את חידת ירושלים; איך הפכה עיר קטנה ביהודה למרכזית כל-כך להמוני אנשים. כאן נחשוף יחד, שכבה אחר שכבה, את סיפורה של העיר שלא דומה לאף מקום אחר בעולם.

מצודת מגדל דוד היא קפסולת זמן של תולדות ירושלים, המשתרעת על-פני למעלה מ-4000 שנה. כאן ניצב שער הכניסה ההיסטורי לעיר העתיקה. כאן ישבו במשך אלפי שנים שליטי העיר. כאן, בתוככי המצודה, חיילו של חזקיהו בנה חומה; חשמונאי הטיל אבני בליסטרה; הורדוס הקים ארמון מפואר; קנאי ניהל קרב בימי המרד; צלבן חפר תעלה; ממלוכי בנה מסגד ועות'מאני הקים צריח; כאן אלנבי עמד על מדרגות המצודה. כולם, מכל התקופות, זיהו את חשיבותו של המקום, את יופיו. או כפי שכינה אותו רונלד סטורס, מושלה הראשון של ירושלים: "זה המקום הכי יפה בעיר!"

מגדל דוד מוזיאון ירושלים נפתח בשנת 1989 בתמיכת ראש העיר טדי קולק, כמוזיאון היסטורי לחקר תולדות ירושלים. מאז מגיעים למוזיאון מאות-אלפי מבקרות ומבקרים בשנה, מהארץ ומכל העולם, לפרויקטים הרבים שאנו מפעילים: תצוגות קבע ותערוכות מתחלפות; סיורים והדרכות ליחידים ולקבוצות; אירועי תרבות לקהלים מגוונים; מופעי לילה אור-קוליים המספרים את סיפורם המסעיר של העיר ושל המלך דוד; גן ארכיאולוגי שבו ממצאים מכל התקופות לצד עצי זית וגינות תבלין; ותצפית יפהפייה שממנה ניבטת העיר ממערב וממזרח ב-360 מעלות.
המבקרים מתהלכים במצודה המרשימה, במקום שבו האבנים מספרות את סיפורה של עיר אחת, יפה ומורכבת, שבה התהוותה ירושלים כפי שאנו מכירים אותה היום. מגדל דוד מוזיאון ירושלים פתוח שבעה ימים בשבוע, בוקר ולילה, 364 ימים בשנה.

ביוני 2023 , לאחר פרויקט שדרוג נרחב, פתחנו את שערינו כמגדל דוד מוזיאון ירושלים החדש. השדרוג כלל את שימור המצודה העתיקה, שיפוץ המינרט – סמלה האייקוני של ירושלים, הקמת ביתן כניסה חדש וחנות מוזיאון, חידוש תשתיות, שיפור הנגישות, וגולת הכותרת: תצוגת קבע חדשה בת 10 גלריות, המפגישות אותנטיות וטכנולוגיה, יצירתיות וחדשנות, ומספקות חוויה יוצאת דופן. עם כל אלו מגדל דוד מוזיאון ירושלים הוא מוזיאון עכשווי ומוביל, המציג את העושר ההיסטורי והתרבותי של העיר.

תצפית על מגדל דוד

החזון שלנו

מגדל דוד, מוזיאון העיר ירושלים, שוכן במצודת ירושלים העתיקה והמרשימה ומציג את סיפורה הייחודי של העיר תוך הדגשת מרכזיותה וחשיבותה של ירושלים ליהדות, לנצרות ולאסלאם, וכן את שיבתה להיות בירת ישראל המודרנית. התערוכות, הפעילות החינוכית ואירועי התרבות, עוסקים בתכנים העולים מסיפורה ההיסטורי רב-הרבדים ומן ההווה המרתק ורב ההשראה שירושלים מזמנת. מוזיאון מגדל דוד מציע מבט רחב ועדכני אל סיפורה המלא של העיר דרך אמצעי תצוגה מגוונים וחדשניים הנסמכים על מחקר אקדמי עדכני, דרך יצירה תרבותית צעירה ועכשווית ודרך סיורים ברחבי העיר המגלים את אתריה, אנשיה ואוצרותיה. בחצר המצודה ובגן הארכיאולוגי נתגלו ביצורי העיר הקדומים והמרשימים, והם מוצגים תוך התחשבות מלאה ומקסימלית בערכי השימור המוקפדים ביותר.