תהליך התחדשות המוזיאון

בהיקף של למעלה מ- 30 מיליון דולר ובתמיכת קרן קלור ישראל, עיריית ירושלים ומשרד התיירות, עובר מוזיאון מגדל דוד בימים אלו תהליך התחדשות מאסיבי. כחלק מתהליך ההתחדשות יוכפל שטח המוזיאון- מ7895 מ"ר ל-15,000 מ"ר; יורחבו חללי התצוגה לכדי 4,000 מ"ר; יוקמו לרווחת המבקרים בית קפה, חנות ומבנה כניסה חדש ברחבה שממערב למצודה; ישודרגו תצוגות הקבע העוסקות בסיפורה של ירושלים תוך שילוב אלמנטים חווייתיים וטכנולוגיים חדשניים יחד עם ממצאים ארכיאולוגיים, כתבי יד, יודאיקה, מפות עתיקות, סרטי ארכיון ותמונות; יוקם חלל תצוגה ייעודי לאמנות עכשווית ויצורף למוזיאון אגף חדש- מבנה ה'קישלה' המכיל שרידים נדירים מארמון הורדוס בירושלים.

"אחרי שלושה עשורים מוצלחים, מתנהל בימים אלה תכנון מלא לחידוש המוזיאון הקיים" אומרת אילת ליבר, מנכ"ל מוזיאון מגדל דוד והאוצרת הראשית. "שדרוג זה ישנה את הזרימה למוזיאון עם מתחם כניסה חדש מצדה המערבי של המצודה, המחובר לממילא דרך בתי המרחץ הביזאנטיים העתיקים בשער יפו. חפירות ארכיאולוגיות אלו הוזנחו כבר יותר מ -20 שנה, וכעת הן משוחזרות ומשומרות בכניסה התת קרקעית החדשה לעיר העתיקה ולמוזיאון מגדל דוד. מבנה הכניסה החדש ייצור רצף תיירותי-תרבותי מממילא ועד לעיר העתיקה בירושלים. בתוך המתחם החדש ימוקם אגף החינוך חדש שיכלול את מחלקת החינוך במוזיאון, המעבירה בהצלחה רבה לאורך שנים את ההיסטוריה והארכיאולוגיה של ירושלים. תהליך ההתחדשות ישדרג באופן משמעותי את הגישה לכל חדרי התצוגה, החפירות ארכיאולוגיות ונקודות התצפית, ויכלול שדרוג מאסיבי של חלל התערוכות הקבועות.

בנוסף, יכפיל המוזיאון את שטחי התצוגה, ויכלול גם את בית המרחץ העתיק, שהתגלה מתחת לשער יפו, וכן את מבנה ה"קישלה" – מתחם הכלא המנדטורי בו התגלו שרידים ארכיאולוגים מארמון הורדוס ומתקופת המלך חזקיהו. חפירות אלה ממחישות באופן מדהים את כל רצף ההיסטוריה של ירושלים במקום אחד, מהחומה המרשימה מתקופתו של המלך חזקיהו בימי הבית הראשון (800 לפנה"ס), ליסודות ארמונו של הורדוס ומערכת המים מלפני 2000 שנה, בריכות המים מתקופת הצלבנים, ועד לעיר העות'מאנית וחומות ירושלים המודרנית, המעוטרות ברישומיהם של לוחמי המחתרת היהודית על חומות הכלא. בעקבות תהליך ההתחדשות  יהפוך מגדל דוד ל'שער לירושלים", כגשר המחבר בין מזרח למערב, ומהווה מבוא לסיפור ההיסטורי של ירושלים, ולהיכרות עם העיר כולה".

 


 

טופס הצטרפות לאגודה >>

* 85% מן התרומה מוכרת לצורכי מס